Ognik na tle olbrzyma

Zespół astronomów sfotografował planetę obiegającą gwiazdę w podobnej odległości jak Saturn od Słońca. To pierwsza obserwacja planety tak blisko odległego słońca

Aktualizacja: 22.11.2008 14:00 Publikacja: 22.11.2008 00:52

Gwiazda widziana w podczerwieni: planeta to biały punkt. Dyski pyłowe widoczne od strony krawędzi

Gwiazda widziana w podczerwieni: planeta to biały punkt. Dyski pyłowe widoczne od strony krawędzi

Foto: ESO

Na tle jasnej poświaty udało się zauważyć maleńki świecący punkt. Początkowo naukowcy myśleli, że jest to wada urządzenia. Analiza kolejnych obrazów potwierdziła jednak, że jest to planeta. – Znalezienie i zidentyfikowanie planety w intensywnym świetle gwiazdy to naprawdę trudna rzecz – wyjaśnia Anne-Marie Lagrange z Obserwatorium Astronomicznego w Grenoble, szefowa zespołu badawczego. – Byliśmy w stanie osiągnąć to po bardzo precyzyjnej selekcji wszystkich obrazów, jakie uzyskaliśmy podczas wielokrotnego fotografowania w podczerwieni.

[wyimek]Dysk wokół gwiazdy Beta Pictoris przypomina tworzący się Układ Słoneczny [/wyimek]

Beta Pictoris jest dobrze znaną gwiazdą, drugą co do wielkości w gwiazdozbiorze Malarza. Od Ziemi dzieli ją około 70 lat świetlnych. Można ją znaleźć na południowym niebie, niewidocznym z Polski. Znacznie młodsza od Słońca, liczy 12 milionów lat. Jest dwa razy masywniejsza i dziesięć razy jaśniejsza od Słońca.

[srodtytul]Obłoki gwiezdnego pyłu[/srodtytul]

Gwiazdę otacza pyłowy dysk. Powstał po kolizji większych brył materii, które zderzyły się ze sobą. Naukowcy uważają, że dysk jest podobny do Układu Słonecznego na początku jego istnienia. Po raz pierwszy został sfotografowany w 1984 roku.

Z Ziemi widać go z boku, niemal dokładnie od strony krawędzi. Olbrzymi naleśnik rozciąga się na przestrzeni kilkudziesięciu miliardów kilometrów. Wypełniają go drobiny pyłu rozgrzanego do ponad 1000 st. Celsjusza. Zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a ujawniły tajemnicze wygięcie dysku. Po dziesięciu latach analiz uczeni doszli do wniosku, że gwiazdę otacza nie jeden, ale dwa nachylone względem siebie dyski. Istnienie drugiego dysku naukowcy mogli wytłumaczyć jedynie istnieniem planety w pobliżu gwiazdy.

Masywny glob, krążąc po odchylonej od pierwotnego dysku orbicie, pociągnął za sobą sporą ilość materii, która uformowała drugi dysk. Naukowcy uważają, że perturbacje w dysku obiegającej gwiazdę materii powodują też komety spadające na gwiazdę.

[srodtytul]Optyka z komputerem[/srodtytul]

– Fakty te wskazywały na istnienie masywnej planety obiegającej gwiazdę w odległości pięć – dziesięć razy większej niż odległość Ziemia – Słońce – powiedziała Anne-Marie Lagrange. – Ale obserwacja przestrzeni tak blisko odległej gwiazdy to prawdziwe wyzwanie.

Od 2003 roku zespół wykorzystuje instrument NAOS – CONICA Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Zespół czterech teleskopów z optyką adaptatywną wchodzi w skład Europejskiego Laboratorium Południowego na wysokości 2635 m n. p. m. na pustyni Atakama w Chile.

Optyka adaptatywna pozwala wyeliminować zaburzenia powodowane drganiami atmosfery. Komputer steruje ruchem lustra, które, poruszając się w bardzo niewielkim zakresie, koryguje błędy w otrzymywanym obrazie.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[link=mailto:k.urbanski@rp.pl]k.urbanski@rp.pl[/link][/i]

Kosmos
Powtórzono eksperyment o powstaniu życia na Ziemi. Pojawił się nowy, zaskakujący czynnik
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Kosmos
Astronomowie zaobserwowali dziwne zjawisko. To samo czeka naszą Drogę Mleczną?
Kosmos
Kosmiczny wir na polskim niebie. Czym było tajemnicze zjawisko?
Kosmos
Częściowe zaćmienie słońca już za kilka dni. Kiedy i jak je obserwować?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Kosmos
Przełomowe odkrycie w najodleglejszej znanej galaktyce. Nie tego spodziewali się naukowcy
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?