Lustrzane odbicie galaktyki

Sonda NuSTAR dowodzi, że nawet niskobudżetowa misja może przynieść naukowy przełom

Publikacja: 15.03.2012 02:11

Galaktyka

Galaktyka

Foto: Flickr

Start satelity NuSTAR – z tygodniowym poślizgiem – został wyznaczony na przyszły tydzień. Podróż sondy na orbitę może się rozpocząć 21 marca. Misja – jak na standardy kosmicznej astronomii ma wyjątkowo skromny budżet – tylko 165 mln dolarów. Dla porównania – kosmiczny teleskop rentgenowski Chandra kosztował 2 mld dolarów.



– W konstrukcji naszej sondy kosmicznej wykorzystaliśmy wiele innowacji technicznych – tłumaczy prof. Fiona Harrison z California Institute of Technology, główna badaczka programu. – Będzie to pierwsza misja, która może rozwiązać zagadkę promieniowania rentgenowskiego wysokiej energii.



Orbitalny teleskop NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) skupi się na aktywnych jądrach galaktyk (zwanych w skrócie AGN), w których promienie rentgenowskie wyrzucane są przez wysokoenergetyczne cząstki wirujące wokół supermasywnych czarnych dziur.



Ponieważ NuSTAR jest wrażliwy na najbardziej przenikliwe promienie rentgenowskie, będzie w stanie dojrzeć co najmniej kilkaset nowych centrów galaktyk, które przed innymi instrumentami skrywają się w obłokach pyłu i gorącego gazu. – To pomoże nam dowiedzieć się szczegółów o tych centrach i rozwiązać najważniejszą zagadkę: Jaki mają wpływ na wzrost i rozwój galaktyk? – dodaje Harrison.

Promienie rentgenowskie są trudne do skupienia, mają tendencję do przenikania, a nie odbijania się od luster, nawet tych w otulinie z metali, takich jak złoto czy iryd. Promienie mogą być odbijane tylko pod pewnym kątem. Zwierciadła muszą być umieszczone w stożkowych muszlach (podobnych do rosyjskich lalek wkładanych jedna w drugą). Ale to nie wystarczy.

Prof. Fiona Harrison z zespołem opracowała nowatorski materiał na lustra: przekładaniec z setek cienkich metalowych folii. Grubość każdej warstwy jest dostrojona do odbijania fotonów o określonej energii. Obraz powstaje ze złożenia w całość odbijanych przez każdą warstwę fotonów.

– To jest technologiczny przełom – dodaje Harvey Tananbaum z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, dyrektor teleskopu Chandra. – Nikt jeszcze nie osiągnął takiego poziomu czułości instrumentów.

Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?
Kosmos
Tajemniczy obiekt spadł na terytorium Polski. Ma związek z rozbłyskami na niebie?
Kosmos
Tajemnicze rozbłyski nad Polską. Jest komentarz szefa MON