Odległe światy takie jak w Układzie Słonecznym

Systemy planetarne podobne do naszego są powszechne we wszechświecie

Aktualizacja: 12.04.2012 18:57 Publikacja: 12.04.2012 18:47

Odległe światy takie jak w Układzie Słonecznym

Foto: ROL

Analizę planet pozasłonecznych obiegających swoje gwiazdy podobne do naszego Słońca przeprowadzili badacze z Centrum Astrofizyki Uniwersytetu w Porto wraz z kolegami z Uniwersytetu w Genewie.

-  Nasze wyniki pokazują, że sposób, w jaki Układ Słoneczny się tworzył, musi być powszechny. Jego struktura jest taka sama jak w innych systemach planetarnych. W każdym przypadku wszystkie planety krążą po orbicie w przybliżeniu w tej samej płaszczyźnie - powiedział Pedro Figueira z Uniwersytetu w Porto.

Badacze porównali dane, jakie uzyskali na podstawie obserwacji dokonanych przez kosmiczny teleskop Kepler wysłany przez NASA i spektrometr HARPS zainstalowany na 3,6-metrowym teleskopie  Europejskiego Obserwatorium Południowego w La Silla w Chile. Teleskop Kepler poszukuje planet, mierząc zaćmienie gwiazd przez przechodzące na ich tle planety, a spektrometr HARPS wykrywa pozasłoneczne globy na podstawie tzw. prędkości radialnej.

Planeta lub planety na orbicie wokół gwiazdy powodują, że odległe Słońce regularnie porusza się w tę i z powrotem w kierunku Ziemi. Ta zmiana prędkości radialnej powoduje przesunięcie widma gwiazdy w stronę fal dłuższych, gdy się oddala (przesunięcie ku czerwieni). Gdy się zbliża, widmo przesuwa się w stronę fal krótszych (ku fioletowi).

Naukowcy przeprowadzili symulację układów planetarnych wykrytych przez spektrometr HARPS i porównali je z danymi na temat tych samych układów dostarczonymi przez kosmiczny teleskop Kepler.

Dowiedli, że w przypadku tych obiektów orbity planet odchylone są od siebie o mniej więcej 1 stopień. W skrajnych przypadkach jest to najwyżej 5 stopni.

To, że orbity planet są wyrównane, oznacza, że ich zderzenia nie są częste. Prawdopodobieństwo rozsypania się całego układu planetarnego jest małe. To ważna wskazówka na temat powstawania i ewolucji układów planetarnych.

Wyniki uzyskane przez portugalskich i szwajcarskich badaczy, dowodzące, że Układ Słoneczny jest raczej typowy niż wyjątkowy, pozwolą skierować dalsze badania na nowe tory.

Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?
Kosmos
Tajemniczy obiekt spadł na terytorium Polski. Ma związek z rozbłyskami na niebie?
Kosmos
Tajemnicze rozbłyski nad Polską. Jest komentarz szefa MON