Kometa coraz bliżej Ziemi. Kiedy będzie widoczna gołym okiem?

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) już niedługo znajdzie się w perygeum, czyli w punkcie najbliżej Ziemi. Ze względu na swoją jasność ma być widoczna gołym okiem. Kiedy najlepiej patrzeć w niebo, aby móc podziwiać kosmiczny spektakl?

Publikacja: 11.10.2024 15:44

Kometa C/2023 A3 będzie widoczna na wieczornym niebie gołym okiem

Kometa C/2023 A3 będzie widoczna na wieczornym niebie gołym okiem

Foto: Leonid Tit

Kometa minie naszą planetę w odległości ok. 70,7 mln km, a zatem nie stanowi dla Ziemi żadnego zagrożenia. Obiekt ostatnio był widoczny na niebie dziesiątki tysięcy lat temu. Mamy zatem wyjątkową okazję, aby móc podziwiać rzadkie zjawisko.

Kometa C/2023 A3. Kiedy zobaczymy ją na niebie?

27 września kometa C/2023 A3 znalazła się w punkcie najbliżej Słońca, zwanym peryhelium. Istniało pewne ryzyko, że ulegnie zniszczeniu lub wyzwoli ogromne ilości pyłu i gazu pod wpływem temperatury. Tak się jednak nie stało – i obecnie obiekt zmierza w kierunku Ziemi. Według obliczeń badaczy osiągnie stan perygeum 12 października. Wówczas będzie widoczna nawet gołym okiem. Kometę będzie można oglądać aż do 19 października.

Gdzie na niebie należy jej szukać? Osoby, które chcą podziwiać wyjątkowy kosmiczny spektakl, muszą patrzeć w kierunku zachodnim, najlepiej nisko nad widnokręgiem. Obiekt powinien pojawić się na niebie około 18:40. Od tego momentu będzie widoczny prawdopodobnie przez 1-1,5 godziny. Kometę będą mogli obserwować nawet mieszkańcy miast, oczywiście przy założeniu, że niebo pozostanie bezchmurne. Po 12 października kometa stopniowo będzie znajdować się coraz wyżej nad horyzontem. W kolejnych dniach jej obserwację może utrudniać jasny Księżyc. Poza tym, wraz z upływem czasu, jasność obiektu prawdopodobnie będzie się zmniejszać, choć powinien być on dłużej widoczny na niebie.

Czytaj więcej

Polacy ratują Ziemię. Kluczowa misja kosmiczna z urządzeniem z Warszawy

Adam Derdzikowski, koordynator planetarium i obserwatorium astronomicznego w Płońsku, w rozmowie z RMF MAXX, wspomniał, że abyśmy mógli podziwiać kometę w pełnej krasie, nic nie może zasłaniać nam horyzontu, bowiem Tsuchinshan-ATLAS znajdzie się dość nisko. Choć obiekt będzie widoczny gołym okiem, najlepiej zaopatrzyć się w małą lornetkę, która ułatwi znalezienie komety, ewentualnie w teleskop lub aparat fotograficzny z długą ekspozycją. Pamiętajmy, że o godzinie 18:40 niebo będzie jeszcze dość jasne, co może utrudniać identyfikację.

Co wiemy o komecie C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)?

Komety są tak naprawdę zamarzniętymi obiektami składającymi się z lodu, pyłu i gazów. Gdy znajdą się w pobliżu Słońca, zaczynają parować pod wpływem wysokiej temperatury. W ten sposób powstaje ich charakterystyczny warkocz, który później można podziwiać na niebie.

Kometa Tsuchinshan-ATLAS została odkryta w styczniu 2023 roku przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan w Chinach. Miesiąc później kometę zauważył teleskop ATLAS znajdujący się w Obserwatorium Sutherland w RPA. Pochodzi ona z miejsca w kosmosie zwanego Obłokiem Oorta, które otacza nasz Układ Słoneczny. Znajdują się tam miliardy różnych obiektów, w tym między innymi komety. W poprzednich miesiącach obiekt był widoczny z półkuli południowej. Obecnie kometę mogą podziwiać mieszkańcy drugiej połowy globu.

Kometa została uchwycona m.in. przez badaczy NASA, którzy pochwalili się w serwisie X jej zdjęciem wykonanym z pokładu sondy kosmicznej SOHO. Sonda ta jest wykorzystywana do badań nad wewnętrzną strukturą Słońca, wiatrem słonecznym oraz innymi zjawiskami zachodzącymi na powierzchni naszej gwiazdy.

Zdaniem badaczy obiekt C/2023 A3 odwiedza wewnętrzny Układ Słoneczny średnio co 80 tys. lat. Oznacza to, że ostatnio był widoczny z Ziemi w czasach środkowego paleolitu, gdy na naszej planecie żyli neandertalczycy.

Kometa minie naszą planetę w odległości ok. 70,7 mln km, a zatem nie stanowi dla Ziemi żadnego zagrożenia. Obiekt ostatnio był widoczny na niebie dziesiątki tysięcy lat temu. Mamy zatem wyjątkową okazję, aby móc podziwiać rzadkie zjawisko.

Kometa C/2023 A3. Kiedy zobaczymy ją na niebie?

Pozostało 92% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Kosmos
Drakonidy 2024: Dziś noc spadających gwiazd. Warto spojrzeć w niebo
Kosmos
Naukowcy odkryli tajemnicę ogromnego krateru. Powstał w okresie "zagłady dinozaurów"
Kosmos
Kometa zbliża się do Ziemi. Ma być widoczna gołym okiem
Kosmos
Ziemia zyska nowy „miniksiężyc”. Kiedy zostanie przechwycony przez grawitację?