Wystartował Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba

Amerykańska agencja badań kosmicznych NASA wystrzeliła rakietę Ariane 5, z teleskopem Webba na pokładzie. Zadaniem teleskopu będzie badanie początków wszechświata z czasów, gdy formowały się galaktyki.

Publikacja: 25.12.2021 14:08

Wystartował Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba

Foto: NASA TV / AFP

mk

Teleskop Jamesa Webba, nazwany od nazwiska drugiego szefa NASA, będzie obserwował przestrzeń kosmiczną w podczerwieni, wspierając pracę teleskopu Hubble'a, który już krąży na orbicie.

Rakieta Ariane 5 została wystrzelona o godzinie 13.20 czasu polskiego, z kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej. Po 26 minutach od startu teleskop opuścił luki ładunkowe rakiety i rozwinął panele słoneczne, by zacząć wytwarzać własną energię. Od tego momentu zacznie się stopniowy wielodniowy proces rozkładania osłony słonecznej, anten i luster. Ma on zostać zakończony w ciągu 13 dni po wystrzeleniu. Następnym etapem będzie aktywowanie i przetestowanie ruchów każdego z segmentów lustra głównego oraz lustra wtórnego. Etap ten będzie trwał od 15. do 24. dnia od startu. Natomiast 29 dni po starcie Webb rozpocznie manewr wejścia na orbitę L2. Gdy już się na niej znajdzie nastąpi etap szybkiego kontrolowanego chłodzenia instrumentów naukowych i luster. Później zaś nastąpi pięciomiesięczny okres testów i kalibrowania instrumentów oraz optyki - pisze Onet.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kosmos
Naukowcy opublikowali nowe zdjęcia Słońca. Takich fotografii jeszcze nie było
Kosmos
Kosmiczne „czerwone potwory”. Astronomowie zaskoczeni odkryciem Teleskopu Webba
Kosmos
Kosmiczny zbieg okoliczności zmylił naukowców. Przełomowe ustalenia w sprawie Urana
Kosmos
Rekordowa czarna dziura. Nowo odkryty obiekt zachowuje się inaczej niż przewiduje teoria
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kosmos
„Bóg chaosu” coraz bliżej Ziemi. Naukowcy przewidują, co stanie się z asteroidą