Sonda Voyager 2 dotarła do kresu Układu Słonecznego

Wysłana przez NASA sonda Voyager 2 zarejestrowała w ostatnim czasie zwiększoną ilość promieniowania kosmicznego pochodzącego spoza Układu Słonecznego. Podróżująca przez przestrzeń międzygwiezdną sonda znajduje się obecnie na blisko tzw. heliopauzy czyli granicy heliosfery, za którą ciśnienie materii międzygwiezdnej zaczyna dominować nad ciśnieniem wiatru słonecznego.

Aktualizacja: 09.10.2018 07:26 Publikacja: 09.10.2018 07:07

Sonda Voyager 2 dotarła do kresu Układu Słonecznego

Foto: NASA

arb

Heliosfera to obszar wokół Słońca, w którym ciśnienie wiatru słonecznego przeważa nad ciśnieniem wiatrów galaktycznych, tworząc "bąbel" wyrzucanej przez Słońce materii w otaczającym ośrodku międzygwiazdowym. Wyznacza ona obszar, w którym wiatr słoneczny chroni Układ Słoneczny przed skutkami promieniowania kosmicznego.

Voyager 2, którego misja zaczęła się w 1977 roku, obecnie znajduje się ok. 17,7 mld km od Ziemi (to odległość niemal 120 razy większa niż ta między Ziemią a Słońcem). W 2007 roku sonda dotarła do najbardziej zewnętrznej warstwy heliosfery.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kosmos
Niezwykłe zjawisko na niebie już 28 lutego. Następne takie dopiero za 136 lat
Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?
Kosmos
Tajemniczy obiekt spadł na terytorium Polski. Ma związek z rozbłyskami na niebie?