To jedno z najstarszych świąt maryjnych w kościele. Jego początki sięgają VI wieku, najpierw terenu Palestyny, później Bizancjum.
Mimo to dogmat został ogłoszony dopiero w wieku XX - po drugiej wojnie światowej. W sanktuariach maryjnych gromadzą się dziś rzesze pielgrzymów. Zwykle na Jasną Górę przybywa ich corocznie kilkaset tysięcy, w tym roku z powodu pandemii będzie ich znacznie mniej.
Na Jasnej Górze uroczystości zaczęły się o godz.8 rano mszą świętą Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki, który przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. O godz.10 rozpoczęła się modlitwa za Ojczyznę w rocznicę „Cudu nad Wisłą". Prowadzi ją o. Nikodem Kilnar, z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie.
A o godz. 10.45 rozpocznie się ingres księży biskupów, a kwadrans później sum pontyfikalna, której przewodniczy i homilię wygłosi abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.
Oprócz modlitw w południe są jeszcze wieczorne uroczystości. To msza św. z homilią pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego i Apel Jasnogórski, który poprowadzi bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.