Śmierć papieża rozpoczyna w Watykanie okres sede vacante. Swoje urzędy z mocy prawa tracą wszyscy prefekci dykasterii. Stolica Apostolska nie przestaje działać, ale przechodzi w stan zarządu tymczasowego. Podjęcie strategicznych decyzji pozostawia się nowemu papieżowi, bieżącą działalność prowadzą kardynałowie. Prawie wszystko jest w tej materii jasne. Regulują je dokumenty wydane jeszcze przez Jana Pawła II, modyfikowane przez Benedykta XVI oraz wydane przez Franciszka.
Czytaj więcej
„O 7:35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone słu...
Kto i gdzie oficjalnie stwierdza śmierć papieża?
Czas sede vacante rozpoczyna się wraz ze śmiercią papieża. Zgon stwierdzają lekarze, ale wedle konstytucji apostolskiej „Universi Dominici Gregis o wakansie Stolicy Piotrowej” z 1996 roku powinien ją oficjalnie stwierdzić kardynał kamerling – purpurat stojący na czele Kamery Apostolskiej (obecnie jest nim kard. Kevin Farrell). Towarzyszyć mu mają mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, prałaci, sekretarz oraz kanclerz Kamery Apostolskiej.
Wydane za pontyfikatu Jana Pawła II regulacje dotyczące pochówku papieża poszerzają to grono o substytuta Sekretariatu Stanu, najbliższych współpracowników zmarłego oraz dyrektora Służby Zdrowia Państwa Watykańskiego. W ich obecności sporządzany jest oficjalny akt zgonu. Wedle przepisów Jana Pawła II stwierdzenie zgonu miało odbywać się w pokoju, w którym zmarł papież. Franciszek zmodyfikował ten przepis w 2024 r. i postanowił, że ma się to odbyć w papieskiej kaplicy.
Czytaj więcej
Papież Franciszek zaskakiwał niemal na każdym kroku, uważano go za człowieka kontrowersyjnego. Al...