Od lat najliczniej odwiedzane w Polsce miejsce pielgrzymkowe to oczywiście częstochowska Jasna Góra, ale to przede wszystkim nasze – główne – narodowe sanktuarium. Na drugim miejscu – pod względem liczby pielgrzymów – jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Tam udział zagranicznych gości jest dużo większy niż na Jasnej Górze. Na trzecim miejscu jest Licheń, na czwartym – Wadowice, a na piątym – Kalwaria Zebrzydowska.
Trzy na pięć
Wynika z tego wyliczenia, że aż trzy miejsca w pierwszej piątce zajmują Kraków i dwie położone niedaleko niego miejscowości – Kalwaria i Wadowice. Na szlaku miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II najpopularniejsze są Wadowice oraz Kraków. Żelaznym punktem wielu wycieczek do stolicy Małopolski jest Pałac Arcybiskupów Krakowskich na Franciszkańskiej ze słynnym oknem papieskim. To tu św. Jan Paweł II mieszkał jako biskup krakowski, a potem – już jako papież – zatrzymywał się, przybywając do Krakowa. W owym oknie pojawiał się wieczorami, żeby spotkać się z gromadzącymi się pod nim tłumnie wiernymi.
Drugim obowiązkowym punktem na papieskim szlaku w Krakowie staje się Centrum Św. Jana Pawła II „Nie Lękajcie Się", które będzie zapewne głównym miejscem jego kultu w Polsce.
Wyrasta ono tuż obok łagiewnickiego sanktuarium i jest z nim połączone ścieżkami spacerowymi oraz terenami zielonymi. Dlaczego powstaje akurat w tym miejscu? Św. Jan Paweł II nazywany jest Papieżem Miłosierdzia, bo jego drugą encykliką była „Dives in misericordia" („Bogaty w miłosierdziu") i to on dokonał beatyfikacji, a później kanonizacji siostry Faustyny, której Jezus przekazał orędzie o Bożym miłosierdziu.
Papież-Polak ustanowił też Święto Bożego Miłosierdzia.