Aktualizacja: 04.12.2024 09:23 Publikacja: 31.05.2022 21:00
Arcybiskup Kliment w kijowskiej Ławrze Peczerskiej, która jeszcze należy do Cerkwi Prawosławnej patriarchatu moskiewskiego
Foto: AFP
Zebrani pod Kijowem biskupi, przedstawiciele monastyrów, duchownych diecezjalnych oraz wierzących potępili wojnę i postanowili zmienić statut Cerkwi, by podkreślić „pełną samodzielność i niezależność”. „Wyrażamy niezgodę z pozycją partiarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla w sprawie wojny w Ukrainie” – ogłosili. Za niezależnością głosowało 95 proc. zebranych.
Arcybiskup Canterbury Justin Welby, przywódca anglikanów na całym świecie, złożył rezygnację. Decyzję spowodował niekorzystny dla duchownego raport, z którego wynika, że nie zapewnił należytego dochodzenia w sprawie najpoważniejszego skandalu pedofilskiego w Kościele Anglii.
Papież Franciszek złożył we wtorek wizytę domową Emmie Bonino – polityk, która w 1975 roku współtworzyła Centrum Informacyjne ds. Sterylizacji i Aborcji (CISA).
Papież Franciszek podjął niezapowiedzianą decyzję, która nie jest bez znaczenia w kontekście wyboru jego następcy - podała agencja Reutera.
Tragiczne przypadki nadużyć wobec dzieci są plagą, z którą Kościół stanowczo i zdecydowanie się mierzy, wdrażając program prewencyjny na całym świecie (...) Kościół musi wstydzić się i prosić o przebaczenie za nadużycia wobec nieletnich - powiedział papież Franciszek, który przebywa obecnie w Belgii, kraju, w którym od 2012 roku złożono ponad 700 skarg i raportów ws. nadużyć przez katolickich duchownych.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Watykan w wydanym oświadczeniu podał, że papież Franciszek odwołał zaplanowane na poniedziałek spotkania.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Tucker Carlson przyjechał do Moskwy i przeprowadził wywiad z Siergiejem Ławrowem.
Ukraińska armia zmaga się z niedoborem żołnierzy na froncie. W obliczu trudnej sytuacji, niektóre jednostki dają drugą szansę wojskowym, którzy wcześniej opuścili swoje jednostki.
Władze w Kijowie szukają pomysłów na zmniejszenie dziury w przyszłorocznym budżecie kraju. Decydują się na niepopularne kroki: podwyższają podatki i zaglądają do zagranicznych rachunków rodaków.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że od początku wojny ukraińska armia straciła „znacznie mniej” niż 80 tysięcy żołnierzy.
Ukraińskie oddziały walczące w obwodzie kurskim w Rosji otrzymały rozkaz utrzymania pozycji do czasu inauguracji Donalda Trumpa i rozpoczęcia ewentualnych negocjacji. - Aby później wymienić je na coś. Nikt nie wie na co - mówi jeden z żołnierzy, z którymi rozmawiała BBC.
Zebrani w Brukseli szefowie dyplomacji 32 państw członkowskich sojuszu nie porozumieli się w sprawie zaproszenia Ukraińców do paktu.
Botswana i Angola dołączyły do planu grupy G7 mającego na celu wypchnięcie Rosji ze światowego rynku diamentów. Udział głównych konkurentów Rosji umożliwi wprowadzenie certyfikatów na 90 proc. globalnego obrotu diamentami.
Próba utrzymania zdobytej przez Ukraińców części obwodu kurskiego do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych to absurd – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas