Niemiecki biskup: Czy ukraińskie wojsko w Mariupolu nie powinno skapitulować?

Biskup Peter Kohlgraf sugeruje, że dostawy broni do walczącej Ukrainy mogą w konsekwencji sprowokować Rosję, która jest w posiadaniu broni jądrowej, "a być może także chemicznej i biologicznej".

Publikacja: 06.04.2022 22:47

Biskup Peter Kohlgraf

Biskup Peter Kohlgraf

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany license. fot. Olaf Kosinsky

amk

Prezydent katolickiego ruchu pokojowego Pax Christi w Niemczech Peter Kohlgraf krytycznie odniósł się do zwiększonych dostaw broni na Ukrainę.

- Prawo do samoobrony podczas wojny jest uzasadnione z punktu widzenia etyki pokoju.   Ale pytanie brzmi: czy nie wyrządzam większych szkód przez sposób, w jaki się bronię? - powiedział biskup w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA) w Moguncji.

Kohlgraf wyjaśnił, że chodzi mu o sytuację, w której przemoc stosowana do obrony wyrządza niepotrzebne szkody, krzywdząc jeszcze więcej ludzi.

Biskup stwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski robi "przekonujące wrażenie".

- Ale pojawia się pytanie, czy Mariupol byłby dziś tak zdewastowany, gdyby ukraińskie wojsko wycofało się na czas - czyli skapitulowało? Rozumiem też, że ludzie chcą bronić wolności - zastanawiał się Kohlgraf. Nie potrafił rozstrzygnąć, co ma większą wartość. 

Czytaj więcej

Papież Franciszek pisze o wojnie. "Wszyscy jesteśmy winni!"

Duchowny stwierdził, że należy sobie zadać pytanie, co oznaczają dostawy broni do Ukrainy, w obliczu jej przeciwnika, który dysponuje bronią jądrową, a być może także chemiczną i biologiczną.

Biskup rozważał, czy dostarczanie broni do Ukrainy nie sprowokuje Rosji do rozmieszczenia broni nuklearnej, jeśli zostanie przekroczony moment, w którym nakręcona spirala przemocy znajdzie się poza kontrolą.

Niemiecki duchowny stwierdził, że w przypadku konsekwencji ekonomicznych należy "kontynuować dokręcanie śruby", a ponadto muszą zostać wyczerpane wszystkie opcje dyplomatyczne, aby "prezydent Putin mógł wyjść z tej wojny bez utraty twarzy".

Kohlgraf ostrzegł też, aby zachować ostrożność z przypisywaniem winy całemu narodowi rosyjskiemu.

Peter Kohlgraf jest prezesem niemieckiej sekcji Pax Christi International od października 2019 roku. Pax Christi wcześniej krytykował zmianę kursu w niemieckiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa ogłoszoną przez kanclerza Olafa Scholza (SPD), w tym znaczącą modernizację Bundeswehry. Z kolei biskup wojskowy Franz-Josef Overbeck wielokrotnie bronił dodatkowych wydatków na projekty zbrojeniowe. 

Kościół
Papież Franciszek miał drugi wypadek w ciągu 40 dni
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Kościół
Zamachowcy chcieli zabić papieża. Franciszek ujawnia szczegóły
Kościół
Przesłanie papieża Franciszka. „Wydatki na broń przenieście na walkę z głodem”
Kościół
Prof. Jean-Franҫois Colosimo: Syryjscy chrześcijanie nie będą w dobrej sytuacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Kościół
Siniaki na twarzy papieża Franciszka. Watykan wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego