Aktualizacja: 24.05.2021 10:18 Publikacja: 24.05.2021 09:55
Foto: Adobe Stock
Za liberalizacją zasad ogłaszania upadłości konsumenckiej nie poszła jednak w takim samym stopniu liberalizacja zasad umorzenia zobowiązań upadłego. Sąd będzie bowiem umarzał zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli jedynie w wyjątkowych sytuacjach – gdy upadły jest trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Generalnie zamiarem ustawodawcy przy ostatniej dużej nowelizacji Prawa upadłościowego było zmotywowanie dłużników to generowania dochodu pozwalającego sądowi na ustalenie planu spłaty wierzycieli. Tym motywatorem, w mojej ocenie dość skutecznym, jest warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego. Aby uniknąć pięcioletniego stanu warunkowego umorzenia zobowiązań upadły powinien dążyć do ustalenia planu spłaty wierzycieli. W tej materii mamy zaś „do wyboru" kilka możliwych opcji.
W kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Jej wysokość brutto stanowi równowartość najniższej emerytury. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Ile wyniesie netto? Nie wszyscy seniorzy otrzymają na rękę tę samą kwotę.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Rekordowa liczba Polaków ogłosiła w minionym roku upadłość konsumencką. To aż 21,2 tys. osób. Z roku na rok przybywa bankructw osób fizycznych. Czym jest upadłość konsumencka? W jakich przypadkach można ją ogłosić?
W październiku liczba upadłości konsumenckich była jedną z najwyższych w ciągu ostatnich 15 lat - wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Od początku tego roku ogłosiło ją prawie 18 tys. osób. Jeśli tendencja się utrzyma, 2024 rok może być pod tym względem rekordowy.
Próby wyjścia ze spirali zadłużenia nie zawsze kończą się powodzeniem. W szczególnie skomplikowanych sytuacjach życiowych praktyczną pomoc może przynieść tzw. upadłość konsumencka. Czym jest i jakie są jej konsekwencje?
Wbrew pozorom problem niskiej skuteczności egzekucji alimentów można łatwo rozwiązać.
Syndyk, a następnie sąd upadłościowy weryfikują możliwości zarobkowe upadłych konsumentów. Ich ustalenie jest kluczowe z perspektywy oddłużenia w toku upadłości konsumenckiej.
Brak realnego wzrostu dochodów widoczny jest w zwiększonej kwocie przedawnionych zobowiązań. Przeciętnie potrzebne są zarobki z prawie czterech miesięcy, by oddać zaległe długi.
Na naszej kondycji finansowej odbija się pandemia, inflacja, większe koszty życia i wyższe raty kredytów. Kumulacja negatywnych wydarzeń z ostatnich lat zbiera żniwo.
Tylko w drugiej połowie 2022 roku zbankrutowało 8283 osób fizycznych. Konsumenci bankruci zostawili ponad 230 mln zł długu. Najwięcej Ślązacy i Mazowszanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas