Od soboty kupujących w internecie trudniej będzie oszukać czy zmanipulować, będą też nowe rygory moderowania zamieszczanych na portalach komentarzy i opinii.
Usuwanie bezprawnych treści w internecie
Już od sierpnia zeszłego roku przepisy rozporządzenia DSA stosuje się do największych platform i wyszukiwarek, takich jak Facebook, Instagram, TikTok, X czy Google. Od najbliższej soboty nowe wymogi obejmą także mniejszych usługodawców internetowych, w tym polskie platformy pokroju Wykopu czy Allegro.
Zmiany odczują przede wszystkim ci, którzy prowadzą lub odwiedzają wszelkie strony internetowe umożliwiające użytkownikom dodawanie komentarzy. Chodzi zatem zarówno o portale informacyjne, jak i sklepy internetowe, w których można zostawiać opinię o produktach.
Unijne rozporządzenie przewiduje nowe zasady moderacji wpisów na takich portalach. Usługodawcy internetowi muszą mieć przejrzysty regulamin takich działań, w tym jasny mechanizm zgłaszania bezprawnych treści i rozpatrywania wniosków. Jeśli zdecydują się skasować jakiś wpis, będą musieli to uzasadnić. I zapewnić ścieżkę odwoławczą od takiej decyzji.
– Z jednej strony łatwiej będzie więc walczyć z bezprawnymi treściami, np. w komentarzach internetowych. Z drugiej – usługodawcy nie będą mogli w pełni arbitralnie usuwać treści publikowanych przez użytkowników, więc jest szansa, że DSA w większym stopniu będzie chronić też swobodę wypowiedzi – komentuje Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon. – Na niektórych portalach część z tych rozwiązań już funkcjonowała w ramach dobrych praktyk, teraz jednak staną się one dla wszystkich obowiązkowe – dodaje ekspertka.