Niedziele handlowe ważne dla klientów, firm i gospodarki

Ograniczenia zakupowe od lat rozpalają emocje Polaków. Mniej więcej co drugi z nas jest przeciwnikiem takich obostrzeń, popiera je zaś co trzeci ankietowany.

Publikacja: 27.10.2023 03:00

Niedziele handlowe ważne dla klientów, firm i gospodarki

Foto: AdobeStock

Temat wrócił w kampanii wyborczej i wygląda na to, że jeśli potwierdzi się wygrana opozycji i stworzy ona rząd, to zakaz jest przypieczętowany.

Sklepy oczywiście niedziel handlowych chcą, zwłaszcza w grudniu, kiedy to zarówno frekwencja, jak i obroty rosną w związku z sezonem świątecznym. To najkorzystniejsze zwłaszcza dla placówek niespożywczych, nastawionych na sezon prezentowy. Zakupy żywności na święta i tak przypadają głównie na ostatnie dni przed Bożym Narodzeniem.

Polska Rada Centrów Handlowych od ośmiu lat konsekwentnie opowiada się za możliwością prowadzenia handlu w niedziele. Zdaniem tej organizacji za przywróceniem niedziel handlowych przemawia wiele argumentów ekonomicznych i społecznych. W handlu były one dniem największych obrotów w tygodniu, co dla gospodarki oznaczało większe zatrudnienie i wyższe wpływy podatkowe.

Czytaj więcej

Bez zakazu handlu pod pewnymi warunkami

– Dziś istniejąca infrastruktura centrów handlowych, które trzeba ogrzewać, ochraniać i sprzątać, nie jest wykorzystywana w niedziele. To nie tylko generuje koszty dla najemców i właścicieli obiektów, ale również realne straty dla gospodarki – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych. – Tymczasem powrót do handlu w niedziele pozwoliłby na wzrost zatrudnienia, zwiększył obroty handlu o około 4 proc. i przyniósł państwu dodatkowe wpływy podatkowe. Dla klientów otwarte sklepy oznaczałyby większą swobodę i komfort robienia zakupów. Obecnie zdecydowana większość krajów członkowskich UE nie stosuje ograniczeń handlu w niedziele – przekonuje.

Zdaniem PRCH likwidacja zakazu oznaczałaby dla sektora wzrost zatrudnienia głównie w galeriach handlowych, o 20–40 tys. pracowników. Zwiększyłaby też elastyczne zatrudnienie osób w niepełnym wymiarze pracy, np. studentów. Zmiana spowodowałaby również około 4-proc. wzrost obrotów handlu i zwiększone wpływy podatkowe z VAT.

– Sprawa wymaga analizy. Zwyczaje zakupowe Polaków bardzo się w ostatnich latach zmieniły. Najpierw w efekcie pandemii, potem na skutek inflacji czy wojny w Ukrainie, nadszedł także boom internetowy – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?