Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek roczne sprawozdanie w sprawie systemu Safety Gate - unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Sprawozdanie obejmuje ostrzeżenia zgłoszone w 2021 r. oraz związane z nimi działania podjęte przez organy krajowe.
W 2021 r. organy państw uczestniczących w sieci bezpieczeństwa wymieniły za pośrednictwem systemu 2142 ostrzeżenia. Po raz pierwszy największą liczbę ostrzeżeń zgłoszono w kategorii „pojazdy silnikowe”, a kolejne miejsca zajęły „zabawki” oraz „urządzenia i sprzęt elektryczny”. Jeżeli chodzi o pojazdy silnikowe, podjęte działania dotyczyły głównie przypadków wycofania z rynku po wykryciu problemów technicznych, podczas gdy w przypadku zabawek skoncentrowano się na obecności niebezpiecznych chemikaliów, a także baterii guzikowych. Ponadto najczęściej zgłaszano problemy dotyczące elektrycznych urządzeń i sprzętu związane z narażeniem części czynnych i kwestiami przegrzania.
W związku z trwającą pandemią, działania w zakresie nadzoru obejmowały szereg produktów związanych z COVID-19. Wiele ostrzeżeń dotyczyło środków ochrony indywidualnej, a w szczególności masek. Pięcioma najczęściej zgłaszanymi zagrożeniami były uszkodzenia ciała, chemikalia, pożar, udławienie i porażenie prądem. W sumie za pośrednictwem systemu Safety Gate przekazano 4 965 zawiadomień uzupełniających, z których wynika, że państwa członkowskie ściśle monitorują ostrzeżenia i często podejmują działania następcze w formie dodatkowych środków wprowadzanych w ich własnych krajach.
Czytaj więcej
Blisko 72 tys. sprawdzonych ładowarek i zasilaczy, ponad 70 tys. zakwestionowanych, 1000 produktó...
Ze sprawozdania wynika, że w 2021 r. wzrosło wykorzystanie sieci systemu wczesnego ostrzegania w 30 państwach uczestniczących (UE-27 oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia), dzięki czemu konsumenci byli chronieni przed produktami niebezpiecznymi.