Rozporządzenie dotyczące roamingu wprowadziło zasadę „Roam Like At Home”, czyli “dzwoń jak z domu”. Chodzi o zniesienie dopłat do roamingu na poziomie detalicznym w UE od 15 czerwca 2017 r. Rozporządzenie to miało wygasnąć 30 czerwca 2022 r. Dzisiejsza decyzja Parlamentu Europejskiego powoduje, że użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nadal wykonywać połączenia podczas podróży zagranicznych na terenie UE bez dodatkowych opłat. Zapłacą tyle, ile płacą już w kraju.
Na sesji plenarnej w Brukseli posłowie poparli również zapis zakazujący ograniczania jakości usług połączenia komórkowego za granicą w stosunku do dostępnego w kraju, np. poprzez zmianę połączenia z 4G na 3G. Dostawcy usług roamingu będą zobowiązani do oferowania takiej samej jakości połączeń i szybkości w roamingu, jaka jest oferowana w kraju zamieszkania, o ile takie same warunki są dostępne w sieci w kraju, do którego udaje się dana osoba.
Kolejna zmiana dotyczy podróżnych i osób niepełnosprawnych. Będą miały zapewniony dostęp do służb ratunkowych bez dodatkowych opłat - zarówno w formie rozmowy telefonicznej, jak i wiadomości tekstowej, w tym przekazywania informacji o lokalizacji osoby dzwoniącej. Operatorzy będą również zobowiązani do udzielania informacji o europejskim numerze alarmowym 112.
Obywatele UE mają do czynienia z bardzo wysokimi opłatami roamingowymi podczas korzystania z połączeń komórkowych w krajach trzecich, dlatego posłowie PE wezwali do zawierania „porozumień dwustronnych między operatorami w Unii a krajami trzecimi, zwłaszcza tymi bezpośrednio graniczącymi z Unią, w celu obniżenia kosztów hurtowych i detalicznych”.
Czytaj więcej
Od 15 czerwca 2017 r., zaczęły obowiązywać przepisy „Roam Like At Home”, znoszące opłaty roamingowe. Oznacza to, że użytkownicy telefonów komórkowych mogą prowadzić rozmowy oraz wysyłać wiadomości tekstowe z innych krajów UE na takich samych zasadach jak w Polsce. Obniżeniu miały ulec również stawki transmisji danych.