Zgodność z normami nie przesądza o bezpieczeństwie produktu

Inspekcja Handlowa każdego roku przeprowadza kilka tysięcy kontroli produktów wprowadzonych do obrotu, sprawdzając czy spełniają one określone prawem wymagania i są bezpieczne dla użytkowników. Gdy dopatrzy się nieprawidłowości, sprawę kieruje do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Publikacja: 07.10.2021 11:53

Zgodność z normami nie przesądza o bezpieczeństwie produktu

Foto: Adobe Stock

Konsekwencje kontroli Inspekcji Handlowej mogą być dotkliwe zarówno dla producentów jak i dystrybutorów produktów - od nakazu ostrzeżenia konsumentów przez kary finansowe do obowiązku wycofania produktów z rynku czy nawet obowiązku odkupienia produktów od konsumentów. Kontrole Inspekcji Handlowej mają duże znaczenie także dlatego, że najczęściej już na etapie takiej kontroli zbierana jest przeważająca część materiału dowodowego i ustalany jest przez inspektorów stopień zagrożenia, jakie może stwarzać kontrolowany produkt. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez Inspekcję Handlową sprawa jest przekazywana do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wszczyna postępowanie administracyjne (> statystyka patrz ramka).

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt