Koniec walki Izraela z Hezbollahem. Zawieszenie broni weszło w życie (WIDEO)

O godzinie 3 czasu polskiego 27 listopada w życie weszło zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem. Wcześniej prezydent USA Joe Biden poinformował, że obie strony zaakceptowały warunki porozumienia wynegocjowanego przez USA i Francję.

Publikacja: 27.11.2024 05:08

Izrael prowadził operację lądową w Libanie od początku października

Izrael prowadził operację lądową w Libanie od początku października

Foto: REUTERS/Jim Urquhart

arb

Jak relacjonuje Reuters po wejściu w życie zawieszenia broni na libańskich drogach pojawiły się sznury samochodów zmierzających na południe kraju, w rejon pogranicza z Izraelem. Od 1 października tereny te były celem izraelskiej operacji lądowej wymierzonej w Hezbollah.

Joe Biden o zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem: To ma być stałe zaprzestanie działań wojennych

Gabinet Beniamina Netanjahu zaakceptował warunki zawieszenia broni stosunkiem głosów 10 do 1. Wkrótce potem głos zabrał Joe Biden, który powiedział, że rozmawiał z Netanjahu i p.o. premiera Libanu Najibem Mikatim.

Czytaj więcej

Nieco bliżej końca wojny w Libanie. Co ze Strefą Gazy?

- To ma być stałe zaprzestanie działań wojennych – podkreślił Biden. - To, co pozostało z Hezbollahu i innych organizacji terrorystycznych, nie będzie mogło znowu zagrażać bezpieczeństwu Izraela – dodał.

Izrael w ciągu najbliższych 60 dni będzie stopniowo wycofywał swoje siły z Libanu, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo na terenach, z których wycofa się Izrael, przejmie libańska armia. Ma być to gwarancją, że Hezbollah nie odtworzy tam swojej infrastruktury – wyjaśnił Biden. Szef MSZ Libanu Abdallah Bou Habib zapowiedział, że libańska armia rozmieści w południowym Libanie co najmniej 5 tysięcy żołnierzy.

Izraelska ofensywa w południowym Libanie

Izraelska ofensywa w południowym Libanie

Foto: PAP

- Cywile po obu stronach będą mogli wkrótce bezpiecznie wrócić do swoich domów – zapewnił prezydent USA.

Hezbollah oficjalnie nie skomentował warunków zawieszenia broni. Jednak wysoki rangą członek organizacji, Hassan Fadlallah, w rozmowie z libańską Al Jadeed TV stwierdził, że organizacja wyszła z wojny silniejsza.

- Tysiące dołączą do oporu... Rozbrojenie ruchu oporu było izraelską propozycją, która upadła – stwierdził Fadlallah, który zasiada w libańskim parlamencie.

37 proc.

Taki odsetek Izraelczyków popiera zawieszenie broni między Izraelem a Hezbollahem

Iran, sojusznik Hezbollahu, nie skomentował jeszcze zawieszenia broni.

Tymczasem francuski prezydent Emmanuel Macron napisał w serwisie X, że porozumienie jest „kulminacją wysiłków podejmowanych przez wiele miesięcy z władzami Izraela i Libanu, przy bliskiej współpracy z USA".

Beniamin Netanjahu: Jeśli Hezbollah złamie zasady zawieszenia broni, znów uderzymy

Z kolei Beniamin Netanjahu ostrzegł, że jest gotów odpowiedzieć siłą na każde naruszenie zawieszenia broni przez Hezbollah. Jak dodał zawieszenie broni pozwoli Izraelowi skupić się na zagrożeniu ze strony Iranu i da armii czas na odpoczynek i odtworzenie zapasów. Ponadto – jak stwierdził - zawieszenie broni oznacza izolację Hamasu, którego sojusznikiem jest Hezbollah. Obecna faza konfliktu Izraela z Hezbollahem zaczęła się od ostrzału pogranicza Izraela przez Hezbollah po tym, jak Hamas dokonał niespodziewanego ataku na Izrael 7 października 2023 roku.

- W pełnej koordynacji z USA, zachowujemy całkowitą militarną swobodę działania. Jeśli Hezbollah naruszy porozumienie lub podejmie próbę ponownego uzbrojenia się, uderzymy zdecydowanie – zastrzegł premier Izraela. Netanjahu przekonywał też, że Hezbollah wyszedł z walki osłabiony. - Cofnęliśmy go o dekady – wyeliminowaliśmy jego czołowych przywódców, zniszczyliśmy większość rakiet i pocisków, zneutralizowaliśmy tysiące wojowników i zniszczyliśmy budowaną latami infrastrukturę w pobliżu naszej granicy – wyliczał.

Z sondażu przeprowadzonego przez izraelski Kanał 12 wynika, że 37 proc. Izraelczyków popiera zawieszenie broni, a 32 proc. jest przeciw. Izraelski minister bezpieczeństwa, Itamar Ben-Gewir, lider skrajnie prawicowej partii Żydowska Siła przestrzegł, że porozumienie nie zapewnia powrotu Izraelczyków do ich domów na północy, a libańska armia nie jest w stanie powstrzymywać Hezbollahu. "Aby opuścić Liban, musimy stworzyć własny pas bezpieczeństwa" - napisał Ben Gewir w serwisie X.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1047
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Konflikty zbrojne
Ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim. „Rosja otrzymuje to, na co zasługuje”
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1046
Konflikty zbrojne
Armia izraelska czeka na ortodoksyjnych Żydów. Dlaczego są zwolnieni ze służby wojskowej?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Konflikty zbrojne
Zdążyć przed Trumpem. Rosyjska armia zajadle atakuje w Ukrainie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay