Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Za trzy tygodnie miną dwa...
O sprawie poinformował kanadyjski nadawca publiczny CBC. Według informacji stacji Kanadyjskie Siły Zbrojne mają na stanie 83 303 rakiety CRV7. Pociski te zostały opracowane w latach 80. XX wieku i na początku XXI wieku wycofano je z użytku. Trzy lata temu kanadyjski rząd podpisał kilkuletnią umowę na ich utylizację.
Departament Obrony Narodowej Kanady oświadczył, że rozważa przekazanie Ukrainie rakiet CRV7 w ramach ewentualnego przyszłego pakietu pomocy wojskowej. Problem — według przedstawiciela ministerstwa, na którego powołuje się CBC — polega na tym, że chociaż Kanada nadal ma dziesiątki tysięcy takich rakiet, to nie wszystkie z nich mają głowice bojowe.
Czytaj więcej
„Deokupacja Krymu to nasze wspólne z wolnym światem zadanie i obowiązek. Zrobimy to bez wątpienia...
Na przekazanie rakiet CRV7 Ukrainie naciska Pierre Poilievre, lider Konserwatywnej Partii Kanady. — Czas na mniej gadania, a więcej działania — apelował w piątkowym wystąpieniu. Jak stwierdził, „zamiast zmuszać Kanadyjczyków do płacenia milionów dolarów za wycofanie tej broni”, rakiety powinny być oddane „Ukrainie, która będzie mogła jej użyć w obronie swojej suwerenności”.