Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Siergiej Ławrow przyleciał do USA, by wziąć udział w debatach organizowanych w ramach RB ONZ.
Minister obrony Boris Pistorius pełni swoją funkcję już od roku. Człowiek, którego zadaniem jest modernizacja niemieckich sił zbrojnych, jest najpopularniejszym ministrem w rządzie kanclerza Olafa Scholza, który z kolei według sondaży jest bardzo nielubiany.
Plany finansowe dotyczące tej dużej reformy niemieckich sił zbrojnych, nazwanej „punktem zwrotnym” (niem. Zeitenwende), zostały jednak ponownie poważnie zakłócone na krótko przed pierwszą rocznicą objęcia stanowiska przez Borisa Pistoriusa. W budżecie federalnym na rok 2024 rząd koalicyjny – składający się z socjaldemokratów (SPD), do których należy minister obrony, ekologicznych Zielonych i liberalnej FDP – osiągnie tak zwany cel NATO, wynoszący dwa procent PKB, tylko przy pomocy wielu sztuczek księgowych, krytykowanych przede wszystkim przez partię opozycyjną CDU.
Czytaj więcej
By pomóc Ukrainie powstrzymać Putina, państwa zachodnie będą musiały zacząć opróżniać własne magazyny broni. Fabryki nie dają rady.
Kraje NATO zobowiązały się do wydawania co roku dwóch procent produktu krajowego brutto na swoje siły zbrojne. Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku kanclerz Scholz obiecał swoim partnerom w Europie i Ameryce, że Niemcy osiągną ten cel w przyszłości.