Beniamin Netanjahu: Jesteśmy blisko porozumienia ws. uwolnienia zakładników

Premier Izraela, Beniamin Netanjahu, w rozmowie z CBS News przekonywał, że operacja lądowa izraelskiej armii w Strefie Gazy przybliżyła Izrael do wynegocjowania uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Publikacja: 17.11.2023 05:10

Izraelskie czołgi

Izraelskie czołgi

Foto: AFP

arb

7 października Hamas dokonał niespodziewanego ataku na Izrael, w którym zginęło od 1 200 do 1 400 osób. Hamas uprowadził też ponad 240 osób z Izraela do Strefy Gazy.

W odpowiedzi na ten atak Izrael rozpoczął operację odwetową, w czasie której najpierw ostrzeliwał Strefę Gazy z powietrza, ziemi i morza, a od niemal dwóch tygodni prowadzi w enklawie operację lądową.

Przez cały czas prowadzone są też negocjacje ws. uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas. W negocjacje takie zaangażowany ma być Katar, występujący w roli mediatora między Izraelem a Hamasem. Katar ma działać w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Beniamin Netanjahu mówi o "tymczasowym zawieszeniu broni" po uwolnieniu zakładników

W rozmowie z CBS News Netanjahu stwierdził, że obecnie Izrael "jest bliżej uwolnienia zakładników niż był przed rozpoczęciem operacji lądowej" w Strefie Gazy.

Czytaj więcej

Izrael zbombardował dom przywódcy Hamasu. Wkrótce zaatakuje południe Strefy Gazy?

- Operacja lądowa wywarła presję na Hamas, by dążyć do zawieszenia broni. Będziemy mieć tymczasowe zawieszenie broni, jeśli uda nam się wydostać naszych zakładników. Nie sądzę, aby służyło sprawie rozwijanie przeze mnie tego wątku - powiedział izraelski premier.

Netanjahu podkreślił, że powrót do domów zakładników wziętych w Izraelu jest jednym z głównych celów wojny prowadzonej przez Tel Awiw, równolegle ze zniszczeniem Hamasu i "zapewnieniem, że terrorystyczne zagrożenie nigdy więcej nie pojawi się w Gazie, a Gaza będzie miała inną przyszłość".

Netanjahu nie chciał przy tym zdradzić, czy elementem porozumienia z Hamasem ws. uwolnienia izraelskich zakładników będzie uwolnienie grupy palestyńskich więźniów, którzy przebywają w izraelskich więzieniach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że umowa negocjowana z udziałem Kataru przewiduje uwolnienie grupy kilkudziesięciu izraelskich zakładników w zamian m.in. za uwolnienie przez Izrael grupy palestyńskich kobiet i dzieci przebywających w izraelskich więzieniach.

- Są pewne sprawy, które utrzymujemy w tajemnicy, dopóki nie będziemy mieli czegoś do powiedzenia - uciął temat Netanjahu.

Premier Izraela: Są dowody, że szpital Al-Szifa był wykorzystywany w celach wojskowych

Premier Izraela, odnosząc się do operacji prowadzonej przez Izrael w szpitalu Al-Szifa w Gazie podkreślił, że Izrael ma "twarde dowody", iż szpital był wykorzystywany przez Hamas do celów wojskowych. Dodał, że przywódcy Hamasu uciekli ze szpitala, gdy zbliżały się do niego izraelskie wojska.

- Działamy bardzo ostrożnie, ponieważ staramy się postępować moralnie, słusznie - pozbawić Hamas posiadania tej bezpiecznej strefy w szpitalu, a jednocześnie zneutralizować możliwość korzystania z niego jako centrum kierowania terrorem - mówił Netanjahu. Izrael przekonuje, że w tunelach pod szpitalem Al-Szifa znajduje się kwatera główna Hamasu, czemu Hamas zaprzecza. Po wejściu na teren szpitala izraelska armia pokazywała znalezioną na terenie obiektu broń, ale przedstawiciele Hamasu twierdzili, że sami Izraelczycy ją tam podrzucili.

Czytaj więcej

Izraelska armia zostanie w Strefie Gazy po wojnie? Wypowiedź prezydenta Izraela

Netanjahu zapewniał też, że Izrael stara się zminimalizować liczbę ofiar cywilnych wojny, podczas gdy Hamas nie dba o Palestyńczyków. Jednocześnie premier Izraela przyznał, że mimo starań nie udaje się uniknąć ofiar cywilnych. Z informacji podawanych przez Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy wynika, że od początku wojny w wyniku ataków zginęło niemal 12 tys. Palestyńczyków.

Premier Izraela oświadczył też, że Izrael chce przejąć "ogólną wojskową odpowiedzialność" za bezpieczeństwo w Gazie, ale nie chce okupować enklawy. Słowa premiera Izraela są podobne do wypowiedzi prezydenta Izraela, Izaaka Herzoga, który w rozmowie z "Financial Times" sugerował, że Izrael po wojnie z Hamasem może pozostawić swoich żołnierzy w Strefie Gazy. 

Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski zmienia strategię. „Możemy negocjować z Putinem”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Konflikty zbrojne
Zełenski ma dla Trumpa ofertę wartą miliardy. Jakie złoża Ukraina chce udostępnić USA?
Konflikty zbrojne
Koreańczycy na wojnie przeciw Ukrainie: odeszli, by powrócić
Konflikty zbrojne
Ukraińcy przesuwają 50 tys. żołnierzy do brygad frontowych
Konflikty zbrojne
Prezydent Rwandy nie wie, czy jego kraj najechał Kongo. „Wielu rzeczy nie wiem”