W sierpniu ruszają szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Koalicja jedenastu krajów rozpocznie w sierpniu w Danii szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze myśliwców F-16, a w Rumunii powstanie ośrodek szkoleniowy - poinformowali we wtorek politycy na marginesie szczytu NATO na Litwie. Zgoda Turcji na akcesję Szwecji może pomóc w kwestii zakupu myśliwców przez Ankarę.

Publikacja: 11.07.2023 18:48

Turecki myśliwec F-16

Turecki myśliwec F-16

Foto: Jerry Gunner from Lincoln, UK, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 503

Członkowie NATO, Dania i Holandia, przewodzą międzynarodowym wysiłkom mającym na celu szkolenie pilotów, personelu pomocniczego, konserwację samolotów i ostatecznie umożliwienie dostaw samolotów F-16 na Ukrainę.

- Mamy nadzieję, że będziemy mogli zobaczyć wyniki na początku przyszłego roku – powiedział dziennikarzom pełniący obowiązki ministra obrony Danii Troels Lund Poulsen po ceremonii podpisania umowy.

Jak dotąd żaden kraj nie zobowiązał się do wysłania F-16 na Ukrainę, chociaż Polska i Słowacja dostarczyły 27 MiG-29, aby uzupełnić ukraińską flotę samolotów bojowych.

Kijów, który rozpoczął kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim, wielokrotnie wzywał kraje zachodnie do dostarczania samolotów i szkolenia pilotów, aby skutecznie przeciwdziałać dominacji powietrznej Moskwy.

- Musimy bronić naszej ludności cywilnej, naszej infrastruktury, obiektów krytycznych, naszych szkół, naszych uniwersytetów. Dlatego dla nas bardzo ważne jest, aby ta koalicja myśliwców powstała – powiedział dziennikarzom minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Na szczycie, który ma zakończyć się w środę, przywódcy NATO zgodzili się, że przyszłość Ukrainy leży w sojuszu, ale nie zdecydowali się na wręczenie Kijowowi zaproszenia lub harmonogramu akcesji, o który ten kraj zabiegał.

F-16 dla Turcji. "Szwedzki szantaż się opłacił"

Tymczasem myśliwce F-16 najprawdopodobniej trafią do Turcji

Turcja, która była główną przeszkodą na drodze Szwecji do NATO, zwróciła się w październiku 2021 r. o zakup myśliwców F-16 Lockheed Martin Corp (LMT.N) za 20 miliardów dolarów i prawie 80 zestawów modernizacyjnych do posiadanych już samolotów.

W związku z długotrwałym oporem Erdogana w kwestii wyrażenia zgody na członkostwo Szwecji w NATO, senatorowie zwrócili się do prezydenta Bidena o opóźnienie sprzedaży samolotów.

Czytaj więcej

Senatorowie: F-16 dla Turcji po ratyfikacji wniosków Szwecji i Finlandii do NATO

Zarówno tureccy urzędnicy, jak i administracja Bidena odrzucili wszelkie sugestie, że zgoda Ankary na przystąpienie Szwecji do NATO była powiązana ze sprzedażą F-16.

Jednak niektórzy dyplomaci i analitycy uważają, że prezydent Turcji Tayyip Erdogan wykorzystywał członkostwo Szwecji, aby wywierać presję na Waszyngton

Jeden z byłych ambasadorów Francji w Waszyngtonie, Gerard Araud, napisał na Twitterze, że „szwedzki szantaż się opłacił”.

Czas zarówno transferu F-16, jak i wejścia Szwecji do NATO nie został określony.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy