Biden zablokował kandydaturę Wallace'a na szefa NATO. Londyn pospieszył się z F-16

Joe Biden zablokował ministrowi obrony Wielkiej Brytanii Benowi Wallace'owi możliwość zostania kolejnym sekretarzem generalnym NATO po tym, jak Londyn przyspieszył szkolenie ukraińskich pilotów na F-16 bez zielonego światła z Waszyngtonu - informuje dziennik "The Telegraph".

Publikacja: 05.07.2023 19:16

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace

Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 497

Sekretarz obrony  był kandydatem na następcę Jensa Stoltenberga, obecnego szefa sojuszu. Nie udało mu się jednak zdobyć poparcia Waszyngtonu z powodu napięć związanych z militarnym wsparciem Wielkiej Brytanii dla Ukrainy.

Według brytyjskich źródeł, podczas wizyty w Waszyngtonie premier Rishi Sunak usilnie lobbował za wyborem Wallace'a na następcę Stoltenberga

Biden powiedział później na konferencji prasowej, że Wielka Brytania ma „bardzo wykwalifikowaną osobę” na to stanowisko, ale nie zaoferował swojego poparcia.

Waszyngton "przerażony" brytyjskimi planami

Jak pisze "The Telegraph", urzędnicy administracji prezydenta Bidena byli "przerażeni", gdy Wielka Brytania ogłosiła plany szkolenia ukraińskich pilotów i zorganizowania międzynarodowej akcji uzbrojenia walczącego kraju w wyprodukowane w USA samoloty F-16 - bez  wsparcia Waszyngtonu.

Posunięcie to miało odebrać resztki nadziei brytyjskiemu sekretarzowi obrony na poparcie ze strony Bidena.

Czytaj więcej

NATO: Ukraina nie otrzyma myśliwców F-16 do przeprowadzenia kontrofensywy

Sunak obiecał zbudować „międzynarodową koalicję”, aby pomóc w zakupie samolotów F-16 dla Ukrainy po spotkaniu w maju z premierem Holandii Markiem Rutte.

Biuro na Downing Street ogłosiło, że Londyn i Haga „będą pracować nad zbudowaniem międzynarodowej koalicji w celu zapewnienia Ukrainie myśliwców, wspierając wszystko - od szkolenia po zakup F-16”. Do programu zgłosiło się kilka europejskich państw.

Brytyjska presja na Stany Zjednoczone

Nie był to pierwszy raz, kiedy Wielka Brytania celowo ogłosiła pakiet działań pomocowych dla Ukrainy w nadziei, że wywrze presję na prezydenta Bidena, by poszedł w jej ślady - pisze dziennik.

Czytaj więcej

Dania gotowa przekazać F-16 Ukrainie. Jest warunek

Stany Zjednoczone kontrolują licencje eksportowe F-16, a dystans Białego Domu wobec wysłania myśliwców do Kijowa jest wyzwaniem dla innych krajów, które w swojej flocie mają te samoloty.

Waszyngton uważa, że F-16 w rękach Ukraińców mogą eskalować konflikt, ale obawia się też, że przekazanie Ukrainie systemów uzbrojenia może spowodować, że tajna technologia wpadnie w ręce Rosji.

Von der Leyen za Stoltenberga?

Na razie kadencja norweskiego polityka - w związku z brakiem wspólnego kandydata państw członkowskich NATO - została przedłużona do października 2024.

We wtorek "The Telegraph" poinformował, że prezydent Biden zamierza forsować Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej,  na następczynię Jensa Stoltenberga.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy