Bunt Prigożyna w Rosji przywrócił obawy o bezpieczeństwo arsenału nuklearnego

Marsz najemników z Grupy Wagnera na Moskwę przywrócił w Waszyngtonie obawy sprzed lat: co stanie się z rosyjskimi siłami nuklearnymi w przypadku wewnętrznego przewrotu.

Publikacja: 25.06.2023 11:04

W niedzielę najemnicy z Grupy Wagnera opuszczali miasta, do których weszli dzień wcześniej

W niedzielę najemnicy z Grupy Wagnera opuszczali miasta, do których weszli dzień wcześniej

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 487

Sobotnie porozumienie zawarte przez szefa Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, nakazująca jego najemnikom powrót do swoich obozów, natychmiast stłumiło obawy o poważny konflikt wewnątrz Rosji. Zdarzenie to sugeruje jednak, że władza prezydenta Rosji Władimira Putina słabnie.

Zdjęcia czołgów na rosyjskich ulicach przywodzą na myśl pucz Janajewa, nieudany zamach stanu przeprowadzony w 1991 roku, który wzbudził obawy o bezpieczeństwo radzieckiego arsenału nuklearnego i możliwość kradzieży głowic - powiedzieli byli urzędnicy wywiadu USA cytowani przez agencję Reutera.

Rosyjskie głowice atomowe stałym zmartwieniem władz USA

- Społeczność wywiadowcza będzie bardzo skupiona na (rosyjskich) siłach nuklearnych - powiedział Marc Polymeropoulos, były agent CIA, który nadzorował tajne operacje agencji w Europie i Eurazji.

- Chcesz wiedzieć, kto ma kontrolę nad bronią jądrową, ponieważ obawiasz się, że terroryści lub źli ludzie, tacy jak (czeczeński przywódca Ramzan) Kadyrow, mogą po nią sięgnąć, aby uzyskać przewagę - powiedział Daniel Hoffman, były starszy oficer CIA, który służył jako szef moskiewskiej stacji agencji.

Czytaj więcej

Jak Łukaszenko wykorzysta rozwiązanie buntu Prigożyna

Kadyrow wysłał tysiące własnych sił do Rostowa nad Donem, miasta zajętego, a następnie opuszczonego przez najemników Prigożyna, obiecując pomoc w stłumieniu buntu.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że nie widzą bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa rosyjskiej broni strategicznej i taktycznej. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że porozumienie, na mocy którego najemnicy z Grupy Wagnera wrócili do swoich obozów, miało na celu uniknięcie konfrontacji i rozlewu krwi.

Największy arsenał jądrowy na świecie

"Nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian w rozmieszczeniu rosyjskich sił nuklearnych" - przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w odpowiedzi na pytania agencji Reutera. "Rosja ma obowiązek utrzymania dowództwa, kontroli i nadzoru nad swoimi siłami nuklearnymi oraz zapewnienia, że nie zostaną podjęte żadne działania zagrażające stabilności strategicznej" - dodał.

Zapewnianie bezpieczeństwa w tym zakresie jest stałym powodem do niepokoju w Waszyngtonie. Amerykańskie agencje wywiadowcze stwierdziły w swojej rocznej ocenie zagrożenia na 2023 r., że "bezpieczeństwo rosyjskich materiałów jądrowych (...) nadal budzi obawy, pomimo poprawy ochrony obiektów, kontroli i księgowości w rosyjskich obiektach jądrowych od lat 90.".

Czytaj więcej

Dmitrij Pieskow: Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn wyjedzie na Białoruś

Przedstawiciel Kongresu zauważył, że w ostatnich latach Kreml zainwestował dodatkowe środki w modernizację swojego arsenału, dodając, że "rosyjskie siły strategiczne są generalnie w dobrej kondycji".

Scenariuszem, który obecnie niepokoi wojskowych planistów, może być możliwość uzyskania przez nieuczciwą frakcję wojskową zdolności decyzyjnej w zakresie niektórych rodzajów broni, jeśli podziały w związku z wojną na Ukrainie ujawnione przez bunt Prigożyna wybuchną na nowo.

Rosyjski arsenał nuklearny jest największy na świecie, szacowany w 2022 roku przez Federację Amerykańskich Naukowców na 5 977 głowic, w porównaniu do szacowanych 5 428 głowic posiadanych przez USA.

Konflikty zbrojne
Bloomberg: Ośmielony postępami na froncie Putin eskaluje żądania wobec Ukrainy
Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego