Putin przekonywał, że zakończenie wojny na Ukrainie wymaga czasu i dodał, że mówił o tym już wtedy, gdy Donald Trump był kandydatem na prezydenta USA. Trump w kampanii wyborczej deklarował, że zakończy wojnę na Ukrainie w ciągu 24 godzin. - Ale gdy zaczął otrzymywać informacje, kiedy już został wybrany na prezydenta, zmienił swoje stanowisko – zauważył Putin. - Powiedział, że to zajmie sześć miesięcy. Nie rozmawiamy teraz o ramach czasowych – podkreślił Putin.
Władimir Putin: Negocjacje zarówno z udziałem Rosji, jak i Ukrainy
Prezydent Rosji ujawnił też, że w czasie rozmowy telefonicznej Trump powiedział mu, że w procesie negocjacyjnym wezmą udział zarówno Rosja, jak i Ukraina.
- Mogę to, oczywiście, potwierdzić, USA wychodzą z założenia, że proces negocjacyjny odbędzie się przy udziale zarówno Rosji, jak i Ukrainy. Nikt nie wyklucza Ukrainy z tego procesu – oświadczył rosyjski prezydent.
Czytaj więcej
Trudno sobie wyobrazić, aby Władimir Putin postawił na Stany Zjednoczone, dlatego że sojusz chińsko-rosyjski jest w dużej mierze oparty na wspólnych interesach i wspólnym wrogu - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr hab. Tomasz Płudowski, amerykanista, prodziekan i profesor Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.
Putin mówił też, że Rosja, ze swojej strony, będzie informować o negocjacjach z Amerykanami kraje należące do BRICS. - Wiemy o ich zainteresowaniu w uregulowaniu stosunków między Rosją a Ukrainą, rozwiązaniu kryzysu. I w bardzo bliskiej przyszłości poinformujemy ich o wynikach rosyjsko-amerykańskich negocjacji – podkreślił.