Aktualizacja: 22.02.2025 14:41 Publikacja: 04.05.2023 21:22
Ukrainki przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, chcący zobaczyć prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opuszczającego budynek MTK.
Foto: EPA/Phil Nijhuis
Jak wiele wizyt Wołodymyra Zełenskiego i ta była niezapowiedziana. Według holenderskich mediów został przywieziony do Hagi holenderskim samolotem rządowym, który transportował go już z Rzeszowa do Helsinek, gdzie wziął udział w szczycie państw nordyckich.
13 maja Zełenski będzie w Berlinie, gdzie spotka się z prezydentem i kanclerzem, zanim w Akwizgranie odbierze prestiżową nagrodę Karola Wielkiego. We wszystkie te miejsca prezydent Ukrainy jeździ po to, żeby przekonywać do zwiększenia i przyspieszenia dostaw broni, kluczowych w tej fazie wojny, gdy powoli wyczerpują się ukraińskie zapasy. W Hadze rozmawiał nie tylko z premierem Holandii Markiem Ruttem, ale też przybyłym specjalnie z Brukseli premierem Belgii Alexandrem De Croo. Rutte powiedział potem, że Holandia ciężko pracuje za kulisami, aby osiągnąć konsensus ze swoimi sojusznikami w sprawie dostaw myśliwców do Ukrainy. – Współpracujemy z partnerami, takimi jak Belgia i Dania, aby doprowadzić do końca debatę na temat dostaw F-16 – powiedział. Powtórzył, że dostarczanie Ukrainie myśliwców nie jest tematem tabu, ale dodał, że nie jest to jeszcze przesądzone.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Hamas przekazał w sobotę rano Czerwonemu Krzyżowi w Rafah na południu Strefy Gazy dwóch kolejnych izraelskich zakładników. To Awera Mengistu, który od dekady przetrzymywany był w Strefie Gazy. Drugi z zakładników to Tal Szoham, porwany podczas ataku 7 października 2023 r. Wśród osób, które mają zostać uwolnione jest także inny zakładnik, przetrzymywany od dziesięciu lat, Hiszam al-Sajed. Przed południem Hamas zwolnił kolejnych trzech więźniów: Eliję Cohena, Omera Szema Towa i Omera Wenkerta.
Negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów - podaje Reuters. Groźbę tę miał ponowić również podczas rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.
Unia Europejska musi wydawać na inwestycje w obronność ok. 250 mld euro rocznie (ok. biliona złotych) rocznie, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo bez oglądania się na USA - wynika z raportu, którego wyniki opublikowano w piątek.
Dzięki wysiłkom m.in. żołnierzy polskich sił specjalnych rosyjski dron irańskiej produkcji trafił do Stanów Zjednoczonych - podało „The Wall Street Journal” zaznaczając, że o drona prosił dawny znajomy szefa MSZ Radosława Sikorskiego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Ponad połowa Polaków uważa, że Polska nie powinna przekazywać Ukrainie więcej broni - wynika z sondażu pracowni Opinia24.
Negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów - podaje Reuters. Groźbę tę miał ponowić również podczas rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.
„Jak ocenia Pani/Pan podjęcie przez administrację Donalda Trumpa rozmów z Rosją?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Spotkanie z sekretarzem Marco Rubio potwierdziło trwałość sojuszu polsko-amerykańskiego i świetne stosunki dwustronne między USA a Polską - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski podczas krótkiej konferencji po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Markiem Rubio.
W przededniu trzeciej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę Stany Zjednoczone dają do zrozumienia, że mogą zaprzestać międzynarodowych starań o ściganie Rosji za tę napaść. Chcą też zaproszenia Rosji z powrotem do "cywilizowanego świata".
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas