Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że w obwodzie cheresońskim Rosjanie niemal kompletnie zniszczyli ponad 50 wiosek.
Analitycy z Conflict Intelligence Team, wywodzącej się z Rosji niezależnej organizacji zajmującej się analizą przebiegu konfliktów zbrojnych przy użyciu powszechnie dostępnych źródeł, weszli w posiadanie zdjęć, które ilustrują przerzut z Dalekiego Wschodu Rosji czołgów T-54 i T-55. Transport starych, poradzieckich czołgów miał wyruszyć z miasta Arseniew, położonego na północny wschód od Władywostoku, w położonym na rosyjskim Dalekim Wschodzie Kraju Nadmorskim.
Sięganie po starsze typy czołgów przez Rosjan mają mieć związek z dużymi stratami ponoszonymi przez rosyjskie wojska pancerne na Ukrainie. Według danych strony ukraińskiej Rosjanie od 24 lutego 2022 roku stracili na Ukrainie 3 557 czołgów.
Czytaj więcej
Analitycy z Conflict Intelligence Team, wywodzącej się z Rosji niezależnej organizacji zajmującej się analizą przebiegu konfliktów zbrojnych przy użyciu powszechnie dostępnych źródeł, weszli w posiadanie zdjęć, które ilustrują przerzut z Dalekiego Wschodu Rosji czołgów T-54 i T-55. Czołgi T-54 weszły do użycia w armii ZSRR w latach 40-tych XX wieku a czołgi T-55 - w 1958 roku.
Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka takie doniesienia świadczą o tym, że Rosjanom wyczerpuje się potencjał ofensywny. - Na pewno nie jest to broń ofensywna na te czasy, natomiast jeśli chodzi o ich skuteczność w obronie, jeżeli zostaną one wkopane i jako punkt oporu czy rażenia ogniowego, to będą niezwykle skuteczne - ocenił w piątkowym podkaście „Układ Otwarty”.