Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Pentagon ostrzega Chiny przed dostarczeniem Rosji śmiercionośnej broni
Zastępczyni sekretarza prasowego Pentagonu, Sabrina Singh, powiedziała w środę, że „Chiny zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”, jeśli udzielą Rosji pomocy wojskowej w postaci śmiercionośnej broni.
Konsekwencje mają dotknąć Chiny również wtedy, gdy będą pogłębiały współpracę wojskową z Rosją - zapowiedział Pentagon.
Zmarł obrońca Azowstalu i Mariupola
Nie żyje Ołeh Mudrak, dowódca 1. batalionu "Azow", spędził pół roku w rosyjskiej niewoli.
22 września wrócił na Ukrainę w ramach wymiany więźniów.
Putin zapowiedział wzmocnienie triady nuklearnej
Putin dodał, że po raz pierwszy w tym roku zostaną rozmieszczone międzykontynentalne pociski balistyczne Sarmat – broń zdolna do przenoszenia wielu głowic nuklearnych.
Czytaj więcej
Rosja będzie nadal wzmacniać swoją triadę nuklearną - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin zaledwie dwa dni po ogłoszeniu zawieszenia traktatu nuklearnego z USA.
Czechy dostarczyły Ukrainie już 89 czołgów
Prócz tego Ukraina dostała 226 BWP,38 haubic, 6 systemów obrony przeciwlotniczej, 4 helikoptery i amunicję.
Premier Litwy apeluje o wzmocnienie sił NATO na wschodniej flance
- Powinna istnieć podwyższona obecność wojskowa na wschodniej flance, z batalionu do brygady – powiedziała Ingrida Šimonytė.
Czytaj więcej
Zawieszenie przez Rosję swojego udziału w układzie o redukcji zbrojeń jądrowych New START to kolejna sztuczka Putina mająca na celu zwiększenie presji – mówi premier Litwy Ingrida Šimonytė.
Były dowódca Wojsk Lądowych: Sprzęt przekazywany Ukrainie nie może pochodzić z magazynów i muzeów
- Powinniśmy przekazać sprzęt nowoczesny, który posiada o wiele większe możliwości rażenia niż sprzęt rosyjski - ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Waldemar Skrzypczak.
Czytaj więcej
Gdyby prezydentem był Donald Trump, to Ukrainy prawdopodobnie by już nie było – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Brytyjski minister obrony: Czołgi Challenger mogą przybyć na Ukrainę wiosną
Czołgi bojowe Challenger 2 mogą zacząć przybywać na Ukrainę „wiosną”, powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace w wywiadzie dla agencji Reuters
Wallace dodał, że Wielka Brytania mogłaby zaoferować Ukrainie więcej swoich czołgów podstawowych oprócz już obiecanych 14, ale to będzie zależało od potrzeb obronnych kraju.
Wallace odwiedził poligon w południowo-zachodniej Anglii, gdzie ukraińscy żołnierze uczą się obsługi czołgów w warunkach bojowych. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w oświadczeniu, że szkolenie potrwa kilka tygodni.
Polscy policjanci wrócili z tajnej misji na Ukrainie
Polacy pracowali w obwodzie kijowskim i w miejscu ciężkich walk nad Dnieprem, przeżyli 129 rosyjskich nalotów.
Usunęli 2 tysiące niebezpiecznych przedmiotów, oczyścili ponad 342 tys. metrów kw i ponad 17,5 tys. metrów dróg.
Czytaj więcej
O powrocie do kraju 98 policjantów oficjalnie poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. W czwartek wraz z prezydentem Dudą podziękuje funkcjonariuszom.
Zełenski: Rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem
Prezydent Ukrainy poinformował o rozmowie telefonicznej, która odbył z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem
"Doceniamy zrozumienie Wielkiej Brytanii tego, że pomoc wojskowa zapewnia Ukrainie szybkość na polu bitwy. Razem przybliżamy nasze wspólne zwycięstwo!" - napisał Zełenski.
Współprzewodnicząca partii Razem chwali prezydenta Dudę
Andrzej Duda „jako rzecznik sprawy ukraińskiej występował i występuje cały czas na arenie międzynarodowej, wspiera Ukrainę w sposób, którego byśmy oczekiwali od polskiego prezydenta” - oceniła Magdalena Biejat.
Czytaj więcej
- To nie było przemówienie historyczne, jak zapowiadała ambasada Stanów Zjednoczonych - stwierdziła współprzewodnicząca partii Razem Magdalena Biejat, komentując wtorkowe wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie.
Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii: Zniszczyliśmy już wszystkie czołgi Ukrainy, te z Zachodu też zniszczymy
Ambasador Andriej Kelin ocenił, że „linia frontu jest obecnie mniej więcej stabilna”, ale Rosja musi działać dalej, ponieważ Donieck nie jest całkowicie kontrolowany. - I będzie działać, dopóki nie osiągniemy naszych celów - powiedział Kelin.
Czytaj więcej
Zniszczyliśmy już wszystkie czołgi, które były wcześniej na Ukrainie, zniszczyliśmy wszystkie czołgi, które zostały wysłane z różnych krajów i zamierzamy zniszczyć nowe czołgi, kiedy przybędą – powiedział ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Andriej Kelin w wywiadzie dla Al Arabiya.
Prof. Kuźniar: Dopóki Rosja jest bandycka, dopóty Amerykanie będą w Polsce
- Myślę, że – jak na obecną sytuację – liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce jest wystarczająca. (...) Nie mam najmniejszych wątpliwości, że dopóki ta Rosja jest bandycka (…) dopóty Amerykanie będą w Polsce - powiedział w rozmowie z RMF FM prof. Roman Kuźniar, kierownik Katedry Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Założyciel Grupy Wagnera: Zabitych mogło być pięć razy mniej
Jewgienij Prigożyn kolejny raz w ostatnim czasie skarży się, że najemnikom z Grupy Wagnera brakuje amunicji.
Czytaj więcej
Założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował fotografię przedstawiającą ciała kilkudziesięciu najemników, obwiniając o ich śmierć brak amunicji.
Soloch: Musimy jeszcze bardziej wzmacniać Ukrainę w walce z Rosją
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Soloch podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem 24 potrzebę jeszcze większego wzmacniania Ukrainy w walce z Rosją. Przypomniał, że Polska skompletowała batalion czołgów Leopard 2A4 dla Ukrainy. Zauważył jednak, że wciąż czekamy na zrealizowanie tego zadania przez Niemcy.
Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy zawiesiła członkostwo dziennikarskiego związku zawodowego w Rosji
Powodem jest utworzenie oddziałów związku na okupowanych terenach Ukrainy. „IFJ (International Federation of Journalists) jest organizacją zbudowaną na solidarności międzynarodowej, na zasadach współpracy między związkami członkowskimi i poszanowaniu praw wszystkich dziennikarzy. Działania Rosyjskiego Związku Dziennikarzy polegające na utworzeniu czterech oddziałów na anektowanych terytoriach ukraińskich zburzyły tę solidarność i doprowadziły do podziałów między siostrzanymi związkami” - czytamy w oświadczeniu IFJ.
Szef Związku Dziennikarzy Rosyjskich powiedział rosyjskiej agencji propagandowej TASS, że posunięcie to naruszyło statut IFJ i zaszkodziłoby światowemu organowi finansowo, ponieważ nie będzie już otrzymywać znacznych składek członkowskich od Rosji.
Mer Kijowa: Rosjanie znów przyjdą? Przygotowaliśmy dla nich niespodzianki
- Nie jest tajemnicą, że Kijów był i pozostaje celem agresora - zauważył Witalij Kliczko na antenie ukraińskiej telewizji. - Kijów ma szczególny status – jest stolicą, jest symbolem. Rosjanie nadal chcą go zająć, ale pytanie brzmi, czy będą w stanie to zrobić - mówił.
Czytaj więcej
Ponowny atak na Kijów będzie dużym błędem Rosjan, ponieważ ukraińskie wojsko przygotowało dla najeźdźców wiele „niespodzianek” - ostrzegł Witalij Kliczko, mer Kijowa.
Potężny pożar w Krasnojarsku
W Krasnojarsku przy ulicy Swierdłowskiej płonie magazyn lodówek. Gęsty dym jest nadal widoczny ze wszystkich części miasta.
Z ogniem walczy ponad 100 osób i 41 wozów strażackich. Według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych jest to największy pożar w historii Terytorium Krasnojarskiego. Ogień z początkowych 2,5 tys. mkw. rozprzestrzenił się na 12,5 tys. Dach częściowo się zawalił.
Dokładna przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona. Zainteresowała się tym również prokuratura. To już kolejny groźny pożar na terytorium Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatnich tygodni.
Węgry w marcu zdecydują o zgodzie na rozszerzenie NATO
Agencja AFP poinformowała, że wniosek dotyczący ratyfikacji traktatów akcesyjnych Finlandii i Szwecji do NATO ma być głosowany w węgierskim parlamencie na początku marca.
Prezydent Duda zwołuje Rady Bezpieczeństwa Narodowego
„Tematem posiedzenia RBN będzie sytuacja bezpieczeństwa w regionie w kontekście ostatnich wydarzeń dyplomatycznych, w tym wizyty Prezydenta USA i Szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki” - poinformował na Twitterze Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, dodając, że posiedzenie planowane jest na piątek 24 lutego.
Prezydent USA zakończył wizytę w Polsce
Samolot Air Force One z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem odleciał po godz. 17.50 z lotniska Chopina w Warszawie.
Czytaj więcej
Joe Biden przybył do Polski z Ukrainy w poniedziałek wieczorem. We wtorek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, prowadzono rozmowy międzypaństwowe. Po południu prezydent USA wygłosił przemówienie w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Oto najważniejsze wydarzenia drugiego dnia wizyty Joe Bidena w Polsce.
Szef MSZ Węgier chce spotkania Bidena z Putinem
Negocjacje między Rosją a Stanami Zjednoczonymi są niezbędne do rozwiązania sytuacji na Ukrainie - ocenił Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier. Jego zdaniem powinno dojść do spotkania Joe Bidena z Władimirem Putinem. - Po obejrzeniu i wysłuchaniu wczorajszych przemówień prezydentów Rosji i UW myślę, że wyświadczyliby wielką przysługę ludzkości, gdyby porozmawiali ze sobą wczoraj - powiedział węgierskim dziennikarzom, podkreślając, że „rzeba natychmiast położyć kres” wojnie na Ukrainie. - Bo jeśli nie będzie teraz zawieszenia broni i rozmów pokojowych, może dojść do ogromnej katastrofy - przekonywał szef węgierskiej dyplomacji w gabinecie Viktora Orbána.
Andrzej Duda o przekazaniu Ukrainie samolotów bojowych
Jeśli będzie taka potrzeba, przekażemy również samoloty bojowe. Pytanie, kiedy ukraińscy piloci będą gotowi latać nowoczesnymi samolotami, na przykład F-16. Trening pilotów jest bardziej skomplikowany i dłuższy niż trening czołgistów - powiedział prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie udzielonym stacji CNN.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie udzielonym stacji CNN, że "jeśli będzie taka potrzeba, przekażemy Ukrainie również samoloty bojowe". - Pytanie, kiedy ukraińscy piloci będą gotowi latać nowoczesnymi samolotami, na przykład F-16 - dodał.
Nastroje polskich konsumentów znów są tak dobre jak przed wojna na Ukrainie
Jednak patrząc w szerszej perspektywie, nastroje zakupowe Polaków są wciąż słabe.
Czytaj więcej
W lutym już po raz czwarty z rzędu wyraźnie poprawiły się nastroje w gospodarstwach domowych. Przewaga konsumentów, którzy pesymistycznie oceniają swoją obecną sytuację finansową i jej perspektywy, jest najmniejsza od lutego 2022 r.
W Kijowie ma być testowany izraelski system wczesnego ostrzegania
Syreny alarmu mają informować, ile czasu pozostało do uderzenia.
Czytaj więcej
W stolicy Ukrainy ma zostać przeprowadzony test izraelskiego systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniu ze strony zbliżających się rakiet lub bezzałogowych statków powietrznych.
Tramwaje z Warszawy jadą do obwodu sumskiego
W środę odbył się załadunek pierwszych tramwajów, które mają zostać przekazane miastu Konotop w obwodzie sumskim. Wagony Konstal 105, które trafią na Ukrainę, są w Warszawie stopniowo wycofywane wraz z dostawami kolejnych Hyundaiów - podaje RDC. Łącznie lawetami na Ukrainę trafią 23 tramwaje – powiedział Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.
Alarm przeciwlotniczy w rosyjskim radiu. Atak hakerów?
"Uwaga. Obowiązuje alarm przeciwlotniczy. Natychmiast udaj się do schronu. Uwaga, uwaga, zagrożenie atakiem rakietowym" - taki komunikat oraz sygnał alarmu przeciwlotniczego mogli usłyszeć w środę rano słuchacze radia w co najmniej dziewięciu rosyjskich miastach.
Czytaj więcej
Słuchacze radia w co najmniej dziewięciu rosyjskich miastach usłyszeli dziś niecodzienny komunikat oraz sygnał alarmu przeciwlotniczego. "Informacje te są fałszywe i nieprawdziwe. Uprzejmie prosimy o śledzenie wiadomości w oficjalnych źródłach” – podkreśliło w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Putin: Stosunki Rosja-Chiny rozwijają się tak, jak planowaliśmy
Prezydent Rosji spotkał się w Moskwie z czołowym chińskim dyplomatą.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Moskwie z czołowym chińskim dyplomatą Wangiem Yi.
Biden przybył na szczyt B9
Prezydent USA Joe Biden przybył do Pałacu Prezydenckiego na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki.
Hiszpania ma wysłać Ukrainie sześć czołgów
Hiszpania planuje przekazać Ukrainie sześć czołgów Leopard produkcji niemieckiej - przekazała minister obrony Margarita Robles.
Orbán grozi zawetowaniem X pakietu sankcji wobec Rosji
Viktor Orbán nie ustaje w wysiłkach ochrony rosyjskich interesów. Węgry grożą zawetowaniem X pakietu sankcji, jeżeli z czarnej listy nie znikną cztery rosyjskie nazwiska. Orbán nie zgadza się też na inne restrykcje wobec rosyjskiego reżimu.
Czytaj więcej
Viktor Orbán nie ustaje w wysiłkach ochrony rosyjskich interesów. Węgry grożą zawetowaniem X pakietu sankcji, jeżeli z czarnej listy nie znikną cztery rosyjskie nazwiska. Orbán nie zgadza się też na inne restrykcje wobec rosyjskiego reżimu.
Wojna domaga się Krabów
Polskie haubice Krab to broń "nie do zajechania", która na głowę bije zachodnie konstrukcje - twierdzą Ukraińcy.
Czytaj więcej
Ukraińcy twierdzą, że polskie haubice krab to broń „nie do zajechania", która na głowę bije zachodnie konstrukcje. Imponuje celnością i legendarną już odpornością na surowe, frontowe warunki. Nic dziwnego, że chcą jej więcej.
Koncert i wiec w Moskwie. Głos zabierze Putin
W Moskwie na stadionie Łużniki odbywa się dziś koncert i wiec z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny. Organizatorzy spodziewają się 200 tys. widzów. Przemówienie wygłosić ma prezydent Rosji Władimir Putin.
Albania zatrzymała statek z rosyjską ropą
Tankowiec pływający pod liberyjską banderą, zatrzymany w albańskim porcie Durres, przewoził 22,5 tys. ton rosyjskiej ropy.
Czytaj więcej
Tankowiec pływający pod liberyjską banderą, zatrzymany w albańskim porcie Durres, przewoził 22,5 tys. ton rosyjskiej ropy.
Giełda w Moskwie nie wierzy Putinowi
Dzień po wystąpieniu Władimira Putina inwestorzy moskiewskiej giełdy wyprzedają papiery. Giełda tłumaczy to chęcią posiadaczy akcji do realizacji zysków przed dniem wolnym. Jutro w Rosji obchodzony będzie Dzień Obrońcy Ojczyzny
Czytaj więcej
Dzień po wystąpieniu rosyjskiego dyktatora, inwestorzy moskiewskiej giełdy wyprzedają papiery. Giełda tłumaczy to chęcią posiadaczy akcji do realizacji zysków przed dniem wolnym. Jutro reżim świętuje „dzień obrońcy ojczyzny”.
W ramach "Armii Dronów" kupiono 1879 bezzałogowców
Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy podało, że w ciągu prawie 10 miesięcy działalności platformy UNITED24 zebrano ponad 287 mln dol. od osób ze 110 państw. Dzięki tej inicjatywie kupiono 1879 dronów o wartości 3,7 mld hrywien i przeszkolono 5,6 tys. operatorów bezzałogowców.
Premier Litwy: Przyjazd Bidena do Kijowa to akt odwagi
- Wizyta Bidena w Kijowie jest bardzo ważna. W ten piątek obchodzimy pierwszą rocznicę nie wojny, ale tej inwazji, bo często podkreślamy, że wojna trwa znacznie dłużej, bo już od 2014 roku. Fakt, że prezydent Biden pojechał do Kijowa, po prostu świadczy o bardzo silnym i niekwestionowanym poparciu dla Ukrainy, dla narodu ukraińskiego, dla ukraińskich władz, a także dla ukraińskich żołnierzy, którzy teraz walczą na froncie - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem 24 premier Litwy Ingrida Simonyte.
Czytaj więcej
Jak powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem 24 premier Litwy Ingrida Simonyte, "sondaże (...) pokazują wielką sympatię, jaką Litwini czują do Polski". -Myślę, że ludzie bardzo dobrze rozumieją, że jesteśmy razem w tym wszystkim, i wydaje się, że można poczuć ducha Rzeczpospolitej Obojga Narodów - zaznaczyła.
Przydacz: Oczekiwaniem Polski jest wzmocnienie obecności natowskiej na wschodniej flance
Jak podkreślił w rozmowie w RMF FM Marcin Przydacz, oczekiwania zarówno Polski, jak i sojuszników z Europy Wschodniej dotyczą głównie wzmocnienia obecności natowskiej na wschodniej flance w ramach polityki odstraszania. - Niekoniecznie tylko personalnej. Nie chodzi o to, żeby byli kolejni żołnierze, chodzi także o sprzęt, infrastrukturę - powiedział.
Czytaj więcej
To wystąpienie na Zamku Królewskim było dosyć mocne. Jasno wyznaczyło granice – my jesteśmy wolnym światem, a po drugiej stronie są ciemni autokraci, którzy chcą zburzyć porządek światowy - powiedział w rozmowie w RMF FM Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.
Komorowski: Putin może być poirytowany
Jak powiedział w RMF FM były prezydent Bronisław Komorowski, przemówienie Joe Bidena w Polsce "mogło zirytować i zezłościć Putina". Jak zauważył, jego przemówienie nie było kierowane wyłącznie do świata zachodniego. - Być może do części Rosjan dotrze to przemówienie i dowiedzą się, jak źle mówi i myśli o putinowskiej Rosji amerykański prezydent - powiedział Komorowski.
Czytaj więcej
Dla równowagi, oprócz spotkań oficjalnych, robi się spotkania z opozycją, szczególnie jeśli jest to opozycja demokratyczna. Zatem to nic nowego. Ale w zachowaniu prezydenta USA odczytuje chęć pokazania, że w kwestii wartości, umiłowania wolności i wspólnoty poglądów „Jestem z Wami” - powiedział w rozmowie z RMF FM były prezydent Bronisław Komorowski.
Humeniuk: Brak okrętów z pociskami Kalibr na Morzu Czarnym
Obecnie na Morzu Czarnym nie ma żadnych rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski manewrujące Kalibr - przekazała Natalia Humeniuk, szefowa biura prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe".
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby ukraińskie siły zbrojne odparły ataki wojsk rosyjskich w rejonie dwóch osad w obwodzie ługańskim oraz pięciu w obwodzie donieckim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie dowództwo oświadczyło, że na całym terytorium Ukrainy istnieje duże niebezpieczeństwo dalszych rosyjskich ataków powietrznych i rakietowych.
Rosyjska Federacja Szachowa w Azji?
We wtorek 28 lutego ma zapaść decyzja w sprawie przeniesienia Rosyjskiej Federacji Szachowej z Europejskiej Unii Szachowej (ECU) do Azjatyckiej Federacji Szachowej (ACF).
Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Z informacji przekazanych przez ukraiński Sztab Generalny wynika, że od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie 145 tys. żołnierzy, 3334 czołgi, 6569 pojazdów opancerzonych, 2345 zestawów artyleryjskich, 471 wyrzutni rakiet, 243 zestawy przeciwlotnicze, 299 samolotów, 287 śmigłowców, 2026 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 5212 pojazdów (w tym cystern) i 226 jednostek sprzętu specjalnego.
Szef klubu PiS: To krytyczny moment wojny
- Jeżeli chodzi o sytuację militarną, to jesteśmy, wydaje się, w momencie pewnego przesilenia. Okaże się, czy Rosjanie są w stanie przełamać front, przełamać na tyle, żeby poważnie i mocno ruszyć w głąb Ukrainy, czy też Ukraińcy są w stanie powstrzymać tę (...) ofensywę rosyjską - powiedział na antenie Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
Czytaj więcej
Jeśli Ukraina wygra wojnę z Rosją, stanie się jednym z najsilniejszych militarnie państw w Europie - ocenił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. W rozmowie z Polskim Radiem ocenił, że powojenny sojusz polsko-ukraiński będzie można porównywać z duetem Francja-Niemcy.
Nieoficjalnie: Netanjahu rozważa wizytę w Kijowie
W najbliższej przyszłości Premier Izraela Benjamin Netanjahu może odwiedzić Kijów - twierdzi "Israel Hayom", powołując się na rozmowy z przedstawicielami izraelskich władz.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 9,986 mln osób
21 lutego granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 21,7 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 16,7 tys. osób, a od 24 lutego - 8,099 mln osób.
Nieoficjalnie: USA dostarczą Ukrainie bomby JDAM-ER
Według ustaleń agencji Bloomberg, która powołuje się na osoby zaznajomione ze sprawą, w ramach nowego pakietu pomocy Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie bomby JDAM-ER z naprowadzaniem GPS, produkcji firmy Boeing, które są w stanie po odpaleniu razić cele w promieniu 70 km. Pentagon oficjalnie nie potwierdził tych doniesień.
Wielka Brytania o decyzji Putina ws, New START
Rosja zawiesza uczestnictwo w traktacie o redukcji broni jądrowej New START - oświadczył we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin. Rzecznik premiera Rishiego Sunaka powiedział CNN, że Wielka Brytania ma nadzieję, że Putin "ponownie rozważy swoją pochopną decyzję.
Berlinale. Filmowcy z Ukrainy na czerwonym dywanie
W rocznicę rosyjskiego ataku na Ukrainę ukraińscy filmowcy, uczestnicy 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, zostaną zaproszeni na czerwony dywan na znak poparcia, solidarności i uczczenia pamięci poległych - przekazała dyrektor Berlinale Mariette Rissenbeek, cytowana przez Ukrinform.
Kyryłenko: W obwodzie donieckim zginął cywil
We wtorek 21 lutego Rosjanie zabili jednego mieszkańca obwodu donieckiego (w Iwanowie), a kolejna osoba w regionie została ranna - podał szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko.
Ostrzał w obwodzie sumskim
Sumska obwodowa administracja wojskowa podała, że eksplozja, którą w nocy słyszeli mieszkańcy, była efektem działania sił obrony powietrznej. "Cel został trafiony" - czytamy.
Josep Borrell apeluje o pilne dostarczenie Ukrainie amunicji
Szef unijnej dyplomacji wysłał we wtorek list do ministrów obrony krajów członkowskich z apelem o jak najszybsze dostawy broni do Ukrainy, informuje Polskie Radio. "Czas odgrywa kluczową rolę" - podkreślił Josep Borrell, zwracając się do ministrów obrony o przekazywanie amunicji z istniejących jeszcze zapasów w państwach członkowskich i z zamówień, które zostały już złożone. Poinformował, że zwrot kosztów byłby gwarantowany z Europejskiego Funduszu Pokojowego, wykorzystywanego obecnie na dozbrajanie Ukrainy.
ONZ zaniepokojona decyzją Putina o wycofaniu się z traktatu Nowy START
"Świat bez kontroli broni jądrowej jest o wiele bardziej niebezpieczny, niestabilny, z potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami" - powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric, na wieść o decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wycofaniu się z traktatu Nowy START, którego celem jest redukcja arsenałów nuklearnych państw. "Należy podjąć wszelkie wysiłki, by uniknąć takiego rezultatu, z natychmiastowym powrotem do dialogu włącznie" - dodał.
W nocy w Mariupolu było słychać eksplozje
Jedenaście eksplozji było słyszalnych w okupowanym przez Rosję Mariupolu we wtorek w późnych godzinach wieczornych - napisała mariupolska rada miejska na Telegramie. Były przerwy w dostawie energii elektrycznej prądu. W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje żywności, wody, lekarstw, ogrzewania, środków higienicznych i łączności.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.