Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu oświadczył, że w wyzwolonej w ostatnich dniach części obwodu chersońskiego udokumentowano 400 rosyjskich zbrodni wojennych.
Senatorowie Andriej Kliszas, Gigorij Karasin, Wiktor Bondariew i Andriej Jackin przedstawili poprawki do obowiązujących przepisów, przewidujące pozbawienie nadanego wcześniej rosyjskiego obywatelstwa za szereg przestępstw związanych z pełnieniem służby wojskowej w czasie obowiązywania mobilizacji, stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego.
Zmiany w przepisach przewidują m.in. pozbawienie obywatelstwa za dezercję, dobrowolne oddanie się w niewolę, niewypełnienie przez podwładnego rozkazu przełożonego, odmowę służby wojskowej lub udziału w walkach, opór wobec przełożonego lub zmuszanie go do naruszenia reguł służby wojskowej, pobicie lub użycie przemocy wobec przełożonego w czasie wykonywania przez niego obowiązków służbowych, opuszczenie bez zgody jednostki lub miejsca służby, unikanie pełnienia służby wojskowej przez udawanie choroby lub w inny sposób.
Czytaj więcej
Szef MSZ Litwy, Gabrielius Landsbergis, wezwał szefów MSZ państw UE, by zapewnili Ukrainę o swoim niezachwianym wsparciu w kontekście doniesień medialnych, że Zachód może wywierać presję na Kijów, aby ten przystąpił do negocjacji z Moskwą.
Ponadto senatorowie proponują pozbawianie nadanego wcześniej obywatelstwa Rosji za naruszenie zasad służby wojskowej mających na celu wykrycie na czas i odparcie niespodziewanego ataku na Federację Rosyjską lub zapewnienie jej bezpieczeństwa, naruszenie reguły pełnienia służby na granicy, służby wartowniczej (...), zniszczenie broni, amunicji lub sprzętu wojskowego lub utratę mienia wojskowego.