Premier Estonii o turystach z Rosji: Podróżowanie to nie prawo człowieka

- Uważam, że podróżowanie, bycie turystą, podróżującym po Europie, nie jest prawem człowieka, tylko przywilejem - mówiła premier Estonii, Kaja Kallas, w rozmowie ze Sky News.

Publikacja: 24.08.2022 10:34

Kaja Kallas

Kaja Kallas

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 182

Estonia jest jednym z krajów, które chcą, aby UE, w ramach sankcji wobec Rosji, przestała wydawać wizy turystyczne Rosjanom. Obecnie UE zamknęła swoje niebo dla rosyjskich samolotów, ale turyści z Rosji, z wizami wydanymi przez kraje Schengen, mogą przekraczać granicę lądową z Unią Europejską. Rosja ma granicę lądową z Finlandią, Estonią i Łotwą, a z Litwą i Polską graniczy na lądzie rosyjska enklawa, obwód kaliningradzki. W związku z czym Rosjanie, posiadające wizy wydane przez państwa należące do strefy Schengen, mogą swobodnie przekraczać granice lądowe z tymi krajami.

Czytaj więcej

Koniec unijnych wiz dla Rosjan? Rośnie koalicja krajów niechętnych tym turystom

Kallas rozmawiała ze Sky News, po tym jak szef dyplomacji UE, Josep Borrell, wykluczył możliwość objęcia Rosjan sankcjami, polegającymi na zaprzestaniu wydawania im wiz do państw UE. 

- Tylko Finlandia, Estonia i Łotwa mają lądową granicę z Rosją. Więc to my ponosimy ten ciężar w rzeczywistości - mówiła szefowa rządu Estonii.

Czytaj więcej

Premier Finlandii: Jesteśmy gotowi na sankcje, nawet jeśli ceny energii wzrosną

- Problem polega na tym, że nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich turystów, którzy do nas przyjeżdżają i ustalić, czy nie stanowią oni zagrożenia dla bezpieczeństwa - dodała.

- Uważam także, że podróżowanie, bycie turystą, podróżującym po Europie, nie jest prawem człowieka, tylko przywilejem - mówiła też Kallas.

Zakaz wydawania wiz mógłby przyczynić się do końca wojny, ponieważ tylko 10 proc. obywateli Rosji podróżuje za granicę, to osoby z Moskwy i Sankt Petersburga

Kaja Kallas, szefowa MSZ Estonii

- Kiedy twoje państwo prowadzi wojnę na Ukrainie, obywatele tego kraju są także odpowiedzialni za jego czyny - oceniła.

- Dlatego zakaz wydawania wiz mógłby przyczynić się do końca wojny, ponieważ tylko 10 proc. obywateli Rosji podróżuje za granicę, to osoby z Moskwy i Sankt Petersburga, a więc osoby, które mają wpływ na decyzje Kremla - stwierdziła Kallas.

Konflikty zbrojne
Bloomberg: Ośmielony postępami na froncie Putin eskaluje żądania wobec Ukrainy
Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego