Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. W poniedziałek ma zapaść pierwszy wyrok w procesie o zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjską armię na Ukrainie - 21-letniemu Wadimowi Sziszimarinowi grozi dożywocie.
Koniec czwartkowej relacji
Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
Rosjanie otworzyli sprawę karną ws. oblania Siergieja Andriejewa
Komitet Śledczy wszczął sprawę karną w związku z oblaniem ambasadora Rosji w Polsce czerwoną substancją - poinformowały rosyjskie portale.
Do incydentu doszło 9 maja, gdy Siergiej Andriejew próbował złożyć kwiaty pod Cmentarzem-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.
Liz Truss: Putin musi przegrać na Ukrainie
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii nie zgadza się z premierem Francji Emmanuelem Macronem, który miał naciskać na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by „umożliwić Putinowi wyjście z twarzą” z obecnej sytuacji.
Czytaj więcej
- Chcemy, aby Rosja opuściła wszystkie terytoria, które najechała - powiedziała Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Podkreśliła, że „Putin i Rosja muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne”.
Wywiad USA: Rosja działa na froncie „coraz mniejszymi oddziałami, którym stawiane są coraz mniejsze cele”
Ukraińcy nie mają jeszcze wystarczająco siły, by rozbić rosyjską obronę - pisze w „Rzeczpospolitej” Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Walki zastygają w wojnie pozycyjnej, w której żadna ze stron nie może zdobyć przewagi.
Premier Holandii wyjaśnił, dlaczego jego kraju nie będzie już dostarczać Ukrainie haubic Panzerhaubitzen 2000
Mark Rutte powiedział na briefingu z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem poinformował, że po tym, jak Holandia razem z Niemcami dostarczy Kijowowi 12 armatohaubic Panzerhaubitzen 2000, dalszych takich dostaw nie będzie.
- Obecnie nie rozważamy dalszych dostaw. Teraz dużo inwestujemy we własne siły zbrojne - tłumaczył premier Holandii.
Rutte podkreślił, że Holandia i Niemcy bardzo ściśle współpracują, aby zapewnić Ukrainie pomoc humanitarną, prowadzić śledztwo ws. rosyjskich zbrodni, a także dostarczać broń.
Nie ustaje rozliczanie Gerharda Schrödera
W SPD pojawia się coraz więcej głosów, aby wszcząć postępowanie prowadzące do usunięcia byłego kanclerza z szeregów partii, której kiedyś przewodniczył. Równocześnie pod medialny ostrzał trafiają osoby z nim związane.
Czytaj więcej
Nie ustaje rozliczanie byłego kanclerza. Jak tak dalej pójdzie, stanie się jedynym odpowiedzialnym za katastrofalną politykę Niemiec wobec Rosji, którą z zapałem realizowała Angela Merkel.
Zełenski nagrodził 210 żołnierzy odznaczeniami państwowymi
- Dziś podpisałem dekrety o nagrodzeniu naszych bohaterów. 210 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy otrzymało odznaczenia państwowe, 48 z nich pośmiertnie. Tytuł Bohatera Ukrainy został pośmiertnie przyznany kapitanowi Serhijowi Parchomenko, dowódcy Jednostki Lotniczej 299 Brygady Lotnictwa Taktycznego - poinformował w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
Prezydent Ukrainy: Donbas jest całkowicie zniszczony
Wołodymyr Zełenski w czwartkowym wystąpieniu do narodu zauważył, że z militarnego punktu widzenia rosyjskie ataki na obiekty cywilne nie mają sensu.
Czytaj więcej
W swoim czwartkowym, wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że rosyjskie ataki w Donbasie na ludność i obiekty cywilne nie mają sensu, a są tylko „celową i zbrodniczą próbą zabicia jak największej liczby Ukraińców”.
Zbieżne podejście amerykańskich, brytyjskich i polskich władz w sprawie wojny
Po nielegalnej aneksji Krymu w 2014 r. trzy państwa anglosaskie, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania, bardzo mocno zaangażowały się w szkolenie i modernizację ukraińskich sił zbrojnych. To zadecydowało o skuteczności oporu Kijowa w pierwszych tygodniach wojny i zmieniło układ geopolityczny w Europie Środkowej. W tamtym czasie inne kraje Europy, w tym Niemcy, Francja czy Polska, nie były na poważnie zaangażowane w wysiłek modernizacji ukraińskiej armii. Dziś jednak zbieżność strategii Waszyngtonu, Londynu i Warszawy jest widoczna - pisze w „Rzeczpospolitej” Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Polski premier poszedł w czwartek w ślady Borisa Johnsona. Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji organizowanej przez PISM, że nasz kraj przyjdzie z odsieczą Szwecji i Finlandii, gdyby zostały zaatakowane, zanim przystąpią do NATO.
Grupa antykorupcyjna Nawalnego wzywa Kongres USA do nałożenia sankcji na 6 tys. współpracowników Putina średniego szczebla
Rosyjscy aktywiści z antykorupcyjnej organizacji Aleksieja Nawalnego namawiają członków Kongresu, aby nałożyli nowe sankcje na 6 tys. urzędników i liderów biznesu, którzy korzystali z protekcji prezydenta Władimira W. Putina.
Po kilku dniach przerwy Rosjanie ponownie ostrzelali Charków
O przeprowadzonych atakach poinformował Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego. Zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych
Kułeba: Rosja straciła zainteresowanie negocjacjami po spotkaniu w Stambule
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że Rosja zaczęła gwałtownie tracić zainteresowanie rozmowami pokojowymi z Ukrainą po marcowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych obu krajów w Stambule.
- Negocjacje były jak zapałka. Najpierw się ją podpala, pali się mocno i jasno. Potem, im dłużej się pali, tym staje się mniejsza, aż w końcu znika. Zostaje tylko spalona zapałka, którą rzuca się na ziemię i ściera stopą. Mniej więcej to samo stało się z negocjacjami - powiedział Kułeba.
- Przyczyny takiego stanu rzeczy trzeba będzie jeszcze zbadać. Ale z każdym tygodniem przekonywaliśmy się, że istnieje bezpośrednia zależność: im bardziej agresywna jest Rosja na polu walki, tym mniejsze jest jej zainteresowanie negocjacjami - dodał.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że Rosja zaczęła gwałtownie tracić zainteresowanie rozmowami pokojowymi z Ukrainą po marcowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych obu krajów w Stambule.
Zełenski dziękuje Amerykanom
"Z uznaniem przyjmuję zatwierdzenie przez Senat ustawy o dodatkowych środkach dla Ukrainy. 40 mld dolarów to znaczący wkład USA w przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie, w Europie oraz na świecie. Czekamy na podpisanie ustawy przez prezydenta Bidena" - napisał prezydent Ukrainy.
Wielu ukraińskich żołnierzy pozostało w Azowstalu
W hucie Azowstal w Mariupolu nadal stacjonują setki ukraińskich żołnierzy. Światosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku "Azow", opublikował w czwartek 18-sekundowe nagranie wideo, w którym poinformował, że on i inni dowódcy nadal znajdują się na terenie zakładów.
- Trwa pewna operacja, której szczegółów nie będę ujawniał. Dziękuję całemu światu i Ukrainie za wsparcie - powiedział.
Parlament Europejski chce wpisania Schroedera na listę sankcji
Czytaj więcej
Parlament Europejski wezwał do wpisania byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera na czarną listę, jeśli nie odejdzie z zarządu rosyjskiego państwowego koncernu naftowego Rosnieft.
Brytyjski biznesmen kupił dwa samoloty bojowe dla Ukrainy
Multimilioner Mohammad Zahoor, który jest mężem popularnej ukraińskiej piosenkarki Kamalii, po rozmowie z władzami w Kijowie zdecydował się na zakup dwóch myśliwców dla ukraińskiej armii.
Rosja wciąż wierzy w Nord Stream 2
Czytaj więcej
- W obecnych warunkach nie ma nadziei na uruchomienie projektu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow
Scholz jest przekonany, że Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przekonany, że Szwecji i Finlandii uda się wejść do sojuszu obronnego NATO i że Niemcy robią wszystko, co możliwe, aby tak się stało.
Kongres USA zatwierdził kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy
Amerykanie przekażą 40 mld dolarów.
Czytaj więcej
Kongres USA zatwierdził w czwartek 40 mld dolarów na pomoc wojskową i humanitarną dla Ukrainy. Obie partie poparły kolejne działania na rzecz wsparcia sojusznika, który jest brutalnie atakowany przez Rosję.
Białoruś kupiła od Rosji systemy rakietowe S-400 i mobilne rakiety balistyczne Iskander
Poinformował o tym Aleksaner Łukaszenko cytowany przez państwowe media.
21-latek oskarżony o zbrodnie wojenne. Media w Rosji nie informują o procesie
Czytaj więcej
W Kijowie trwa proces 21-letniego rosyjskiego żołnierza Wadima Sziszimarina, który jest oskarżony o zabójstwo 62-letniego cywila. O pierwszym procesie w sprawie zbrodni wojennych nie informują rosyjskie media.
Dwanaście ofiar ostrzału Siewierodoniecka
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w wyniku ostrzału miasta zginęło 12 osób, a ponad 40 zostało rannych.
"Wśród ofiar są dwie kobiety, które znaleziono martwe w mieszkaniu trafionym pociskiem" - przekazał.
Szefowie sztabów USA i Rosji odbyli rozmowę telefoniczną
Szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA generał Mark Milley odbyli rozmowę telefoniczną - poinformowała agancja RIA powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Rozmowa dotyczyła m.in. Ukrainy.
Prezydent Duda obserwował ćwiczenia Defender Europe 22
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO, a nawet więcej
Prezydent USA spotkał się w Białym Domu z prezydentem Finlandii i premier Szwecji.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden wyraził poparcie dla kandydatur Szwecji i Finlandii do NATO. - Spełniają wszystkie wymagania sojuszu, a nawet więcej - powiedział po spotkaniu z przywódcami obu państw.
McDonald's sprzedaje restauracje w Rosji syberyjskiemu potentatowi naftowemu
McDonald's ogłosił, że sprzeda swoje rosyjskie restauracje syberyjskiemu potentatowi naftowemu Aleksandrowi Goworowi, kończąc tym samym 32-letnią obecność firmy w Rosji.
Po zatwierdzeniu transakcji przez organy regulacyjne, biznesmen będzie zarządzał wszystkimi 850 oddziałami w Rosji, ale pod nową marką.
Dezinformacja w sieci. Analitycy informują o akcjach przeprowadzonych przez Rosjan i Białorusinów
Rosyjscy agencji rozpowszechniali informacje o samobójstwie prezydenta Zełenskiego. Białorusini przekazywali, że w Polsce pobierane są organy od ukraińskich uchodźców.
Czytaj więcej
Firma Madiant, która zajmuje się bezpieczeństwem cybernetycznym, poinformowała, że rosyjscy agenci rozpowszechniali informacje o samobójstwie prezydenta Zełenskiego. Operacja białoruskich służb była wycelowana w Polskę.
Ukraińcy łatwiej znajdą pracę w Polsce
Senat jednogłośnie przyjął nowelizację zmian w tzw. ustawie pomocowej oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, dzięki którym ma powstać internetowy system, który ma ułatwić nawiązywanie kontaktów między polskimi przedsiębiorcami, a obywatelami Ukrainy którzy szukają w Polsce zatrudnienia.
Czytaj więcej
Kancelaria Premiera przygotuje platformę internetową, która ułatwi kontakt Polskich przedsiębiorców z obywatelami Ukrainy szukającymi w zatrudnienia w naszym kraju.
Stoltenberg: Nie jest niczym niezwykłym, że członkowie NATO się nie zgadzają
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że nie jest niczym niezwykłym, że członkowie NATO mają różne opinie.
Odniósł się w ten sposób do sprzeciwu Turcji wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do sojuszu.
- Mamy duże doświadczenie w NATO, że w przypadku różnicy zdań potrafimy usiąść i znaleźć rozwiązania - stwierdził.
- Pozostajemy w ścisłym kontakcie z Finlandią, Szwecją i Turcją. Odnosimy się do obaw, które wyraziła Turcja - dodał.
Ukraiński sąd wydał zgodę na zatrzymanie Wiktora Janukowycza
Sąd zdecydował się na zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec byłego prezydenta, który jest podejrzany o organizowanie nielegalnego przemytu ludzi przez granicę państwową Ukrainy - poinformowała prokuratura.
Czytaj więcej
Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie wydał zgodę na aresztowanie byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy
Erdogan: Poinformowaliśmy sojuszników o naszej decyzji w sprawie Szwecji i Finlandii
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan przekazał sojusznikom, że powie "nie" kandydaturze Szwecji i Finlandii do NATO.
Ukraińcy pod okupacją coraz częściej przeprowadzają akcje sabotażowe
Czytaj więcej
Władze Ukrainy informują o coraz częstszych przypadkach zbrojnego oporu w okupowanych przez Rosjan południowych częściach kraju.
Gen. Hromow: Rosja nie przerywa ostrzału obwodów czernihowskiego i sumskiego, aby odciągnąć nasze siły
- Wróg skupia swoje wysiłki na walkach na wschodzie kraju. Ich cel w czasie tzw. drugiej fazy operacji specjalnej pozostaje niezmieniony: okupacja obwodu donieckiego i ługańskiego w ich administracyjnych granicach. Dlatego, obecnie, na kierunku donieckim wróg stara się prowadzić działania ofensywne na całej linii kontaktu. Wróg zadaje nam straty z wykorzystaniem moździerzy, artylerii, wyrzutni rakiet i ze wsparciem lotnictwa, uszczuplając nasze siły i niszczyć fortyfikacje - stwierdził gen. Ołeksij Hromow, zastępca szefa Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w obwodzie charkowskim ukraińska armia odbiła z rąk Rosjan 23 miejscowości - poinformował gen. Ołeksij Hromow, zastępca szefa Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego ukraińskiej armii.
Gerhard Schroeder pozbawiony przywilejów przez parlament
Niemiecki
parlament odebrał przywileje byłemu kanclerzowi Gerhardowi
Schroederowi, oceniając, że nie dopełnił on obowiązków wynikających z
pełnionego urzędu, odmawiając zerwania współpracy z rosyjskimi gigantami
energetycznymi."Koalicyjne
grupy parlamentarne wyciągnęły konsekwencje z zachowania byłego
kanclerza i lobbysty Gerharda Schroedera w związku z rosyjską inwazją na
Ukrainę" - zdecydował parlament.
Ambasador USA w Polsce pisze o "perfekcyjnej koordynacji" w czasie ćwiczeń "Defender Europe'22"
"Żołnierze z USA, Polski, Francji, Szwecji razem zwiększają zdolności kolektywnej obrony" - napisał Mark Brzezinski.
Zełenski rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii
Prezydent Ukrainy poinformował o przebiegu działań wojennych i operacji ratowania żołnierzy z Azowstalu. "Omówiono wsparcie obronne, sposoby eksportu produktów rolnych z Ukrainy oraz importu paliwa na Ukrainę" - przekazał Zełenski
Biden przyjął w Białym Domu prezydenta Finlandii i premier Szwecji
Prezydent USA Joe Biden spotkał się w czwartek w Białym Domu prezydentem Finlandii Sauli Niinistö i premier Szwecji Magdaleną Andersson, po tym jak przywódcy obu krajów złożyli wnioski o przyjęcie do NATO.
Starania Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO są odpowiedzią na wojnę Rosji z Ukrainą.
Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę dziennikarzom, że spotkanie z przywódcami w Waszyngtonie pozwoli trzem narodom "skoordynować działania" i "porównać uwagi" na temat tej decyzji.
Kryptowaluty jako oficjalne środki płatnicze mogą zostać zalegalizowane w Rosji
Ministerstwo Finansów spodziewa się, że regulacje prawne dotyczące sektora kryptowalut w Rosji zostaną wprowadzone już w tym roku. Pracuje również nad kwestią opodatkowania dochodów pochodzących z obrotu cyfrowymi aktywami.
Czytaj więcej
Rosjanie chcą uznać kryptowaluty jako oficjalny środek płatniczy. To zmiana niemal o 180 stopni w ich polityce wobec cyfrowych aktywów Ministerstwo Finansów oczekuje, że regulacje prawne dotyczące kryptowalut w Rosji zostaną wprowadzone w tym roku.
Niemiecki szef wywiadu twierdzi, że skala szpiegowska osiągnęła poziom z czasów zimnej wojny
Czytaj więcej
Szef niemieckiej służby wywiadowczej powiedział w czwartek, że poziom szpiegostwa jest tak wysoki jak w czasie zimnej wojny, a nawet wyższy.
Rosjanie ostrzelali dwie miejscowości w obwodzie chersońskim. Jedna osoba nie żyje
Chersońska prokuratura wszczęła postępowanie ws. ostrzelania przez Rosjan miejscowości Czornobajewka i Prawdyne w obwodzie chersońskim. W wyniku ostrzału zginął 38-letni mieszkaniec Czornobajewki, a pięć innych osób zostało rannych. Z kolei w miejscowości Prawdywne ranne zostały co najmniej dwie osoby.
Scholz o kosztach odbudowy Ukrainy
- Odbudowa zniszczonej infrastruktury i rewitalizacja ukraińskiej gospodarki będzie kosztować miliardy - mówił w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Czytaj więcej
Unia Europejska musi rozpocząć przygotowania do odbudowy Ukrainy poprzez utworzenie funduszu solidarności, który pomoże Kijowowi pokryć miliardowe koszty odbudowy - uważa kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Rosjanin, sądzony za zbrodnie wojenne, prosi żonę ofiary o wybaczenie
Wdowa zeznała przed sądem, że w dniu zabójstwa usłyszała strzały od strony podwórka i zaczęła wołać męża. - Pobiegłam do niego, ale on już nie żył. Zginął od strzału w głowę. Krzyczałam. Bardzo krzyczałam - mówiła.
Czytaj więcej
21-letni Wadim Sziszimarin, rosyjski żołnierz sądzony przed sądem w Kijowie za zabójstwo 62-letniego cywila, poprosił wdowę po zamordowanym o przebaczenie.
Ilość pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę przez zachodnią granicę, zmniejsza się
Dane na temat pomocy humanitarnej docierającej na Ukrainę przez zachodnią granicę przedstawił Jarosław Żeleźniak, zastępca przewodniczącego komisji Rady Najwyższej ds. finansów, podatków i ceł. Z danych Żeleźniaka wynika, że w marcu na Ukrainę, przez zachodnią granicę, przeszło 183 tys. ton pomocy humanitarnej, w kwietniu - 122 tysiące, a do 17 maja - 61 tysięcy ton. Parlamentarzysta wyjaśnił, że ilość pomocy wojskowej jest mniejsza ze względu na kolejki na granicy celnej, obłożenie cłem niektórych dóbr (które nie są sprowadzane jako pomoc humanitarna) oraz fakt, że pomoc humanitarna trafiająca na Ukrainę staje się bardziej celowa - i np. na Ukrainę trafia mniej żywności w puszkach).
Dyrektor generalny WHO rozmawiał z Siergiejem Ławrowem
Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował do szefa MSZ Rosji o bezpieczny dostęp do Mariupola, Chersonia, południowego Zaporoża i innych zajętych przez Rosję części Ukrainy, aby dostarczyć tam pomoc medyczną.
Rosyjskie linie znów dostaną po portfelu
Liz Truss nie chce by Rosjanie zarabiali na sprzedaży slotów na brytyjskich lotniskach.
Czytaj więcej
Wielka Brytania zablokuje rosyjskim przewoźnikom możliwość sprzedaży slotów na brytyjskich lotniskach.
Bloomberg: Chiny negocjują z Rosją zakup ropy z rosyjskich rezerw strategicznych
O negocjacjach, które mają się toczyć na poziomie rządów informuje Bloomberg. W rozmowach uczestniczą w ograniczonym zakresie lub wcale nie uczestniczą przedstawiciele spółek naftowych - wynika z tych informacji.
Kreml zapewnia, że o losie ukraińskich ziem zdecydują ich mieszkańcy
Deklarację taką przedstawił Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, oświadczył, że o przyszłym losie obwodów ukraińskich, które znalazły się pod kontrolą rosyjskiej armii, zadecydują ich mieszkańcy.
Haidai: Prądu i bieżącej wody nie ma w całym obwodzie ługańskim
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "w wyniku rosyjskich ataków nie ma prądu i bieżącej wody na całym obszarze obwodu ługańskiego. W obwodzie ługańskim ma też praktycznie nie działać telefonia komórkowa, a "gaz jest dostępny tylko częściowo, w trzech miejscach". "Obwód ługański jest całkowicie pozbawiony prądu. Wczoraj orkowie (pogardliwe określenie Rosjan - red.) zniszczyli ostatnią działającą podstację energetyczną. Niemal w ogóle nie ma łączności mobilnej" - napisał Haidai dodając, że łączność ze światem zapewniają jedynie zestawy Starlink oraz generatory prądu. Haidai poinformował też, że na terenie obwodu ługańskiego nadal przebywa ok. 50 tys. osób.
Duma ratyfikowała umowę o podwójnym obywatelstwie zawartą między Rosją a Osetią Południową
17 lipca w Osetii Południowej odbędzie się referendum ws. połączenia z Rosją.
Czytaj więcej
Decyzja o włączeniu Osetii Południowej do Federacji Rosyjskiej będzie wymagała wzięcia pod uwagę wszystkich czynników, w tym sytuacji geopolitycznej - oświadczył wiceszef MSZ, Andriej Rudenko, na forum Dumy (izby niższej rosyjskiego parlamentu).
Zełenski rozmawiał z Ursulą von der Leyen
Prezydent Ukrainy podziękował szefowej KE za pomoc finansową w wysokości 9 mld euro i 600 mln euro i omówił z nią stworzenie zaproponowanej przez KE "Platformy na rzecz Odbudowy Ukrainy".
W Kijowie wznowiono proces 21-letniego rosyjskiego żołnierza
Wadim Sziszimarin jest oskarżony o zamordowanie cywila, Ołeksandra Szelipowa, kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Grozi mu dożywocie. W drugim dniu procesu zeznania składa wdowa po 62-letnim mężczyźnie, Kateryna.
Erdogan deklaruje, że Turcja nie poprze wejścia do NATO Finlandii i Szwecji
Agencja Anatolia przypomina jednocześnie, że Turcję mają odwiedzić przedstawiciele Szwecji i Finlandii, którzy przybędą na rozmowy dotyczące starań tych krajów o wejście do NATO.
Czytaj więcej
Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja nie poprze wejścia do NATO Finlandii i Szwecji - podaje agencja Anatolia.
UE: nowe przepisy o zapasach gazu ziemnego
Krajom wspólnoty zimą nie zabraknie gazu, mimo rosyjskich gróźb.
Czytaj więcej
Kraje członkowskie i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Polskie magazyny już teraz spełniają nowe przepisy.
Rosjanie informują o zatrzymaniu zastępcy dowódcy ukraińskiego batalionu Ajdar
Zastępca dowódcy ukraińskiego 24 Samodzielnego Batalionu Szturmowego, Denis Muryga, miał zostać zatrzymany na granicy Federacji Rosyjskiej.
Pięciu portugalskich dyplomatów musi opuścić Rosję
MSZ Rosji poinformował portugalskiego ambasadora w Moskwie, że pięciu portugalskich dyplomatów musi opuścić Rosję w ciągu 14 dni. W kwietniu Portugalia wydaliła z kraju 10 rosyjskich dyplomatów.
MSW Ukrainy: Od 24 lutego rozbiliśmy 88 grup sabotażystów
88 grup prowadzących rozpoznanie lub dokonujących aktów sabotażu rozbito na Ukrainie od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę - informuje wiceszef MSW, Jewhen Jenin. Jenin poinformował, że ok. 800 osób zaangażowanych w akty sabotażu zostało zatrzymanych. Niemal wszystkie te osoby miały trafić w ręce Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). W ciągu ostatnich dwóch tygodni na Ukrainie zatrzymano 43 osoby zaangażowane w akty sabotażu.
Rosjanie przeprowadzili nalot na Bachmut w obwodzie donieckim
O nalocie na Bachmut poinformował gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko poinformował, że trafiony został pięciopiętrowy budynek oraz budynek biurowy. W mieście Bachmut wciąż przebywa ok. 20 z 73 tysięcy osób, które mieszkały w mieście przed wojną. Gubernator obwodu donieckiego powtórzył apel o ewakuację ludności cywilnej z obwodu. "Nie ma żadnych bezpiecznych miejsc w obwodzie donieckim. Ewakuacja ratuje życie!" - podkreślił.
Połowa zagranicznych partnerów Gazpromu będzie płacić w rubla?
Kreml twierdzi, ze ponad 20 kontrahentów ma już konta w Gazprombanku.
Czytaj więcej
Z 54 zagranicznych klientów Gazpromu, połowa miała już otworzyć rublowe rachunki w Gazprombanku, godząc się tym samym na rosyjskie warunki opłaty za gaz. Tak twierdzi Kreml.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Od trzech miesięcy Rosjanie nie chcą przyjąć ciał swoich żołnierzy
Jak czytamy na profilu ukraińskiego Sztabu Generalnego ukraińska kolej państwowa od trzech miesięcy przechowuje setki ciał Rosjan w wagonach-chłodniach, których Rosja nie chce przyjąć, ukrywając rozmiary strat na Ukrainie.
Miedwiediew: Rosja jest w stanie spłacać zobowiązania w każdej walucie, jeśli nikt nie stwarza problemów
"Amerykanie nadal myślą o zakazaniu Rosji płacenia naszych długów w dolarach. Nie najgorsza decyzja dla nas" - napisał Miedwiediew na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji, były prezydent Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew, na swoim kanale w serwisie Telegram stwierdził, że jeśli USA uniemożliwią Rosji spłacania jej zobowiązań międzynarodowych w dolarach, wówczas nie zaszkodzi to reputacji Rosji jako wiarygodnego partnera na międzynarodowym rynku.
Wiceszef MSZ Rosji: Jesteśmy gotowi wrócić do negocjacji z Ukrainą
Anton Rudenko stwierdził, że Rosja jest gotowa wrócić do negocjacji z Ukrainą, jeśli "Kijów wyrazi na to gotowość". - Proces negocjacyjny nie został przerwany przez nas, zatrzymali go nasi ukraińscy partnerzy. Jeśli wyrażą oni gotowość do powrotu do stołu negocjacyjnego, wówczas, oczywiście, odpowiemy pozytywnie. Najważniejsze jest, by mieć o czym rozmawiać - mówił Rudenko.
Australia przekaże Ukrainie 14 transporterów opancerzonych M113
Poinformował o tym, w wydanym oświadczeniu, minister obrony Australii, Peter Dutton. Dutton poinformował również o planowanym dostarczeniu Ukrainie 20 kołowych transporterów piechoty typu MRAP Bushmaster oraz 60 palet ze środkami medycznymi i sprzętu do pomiaru promieniowania oraz odzieży ochronnej. Nowa partia pomocy jest warta 60,9 mln dolarów, co zwiększa łączną wielkość australijskiej pomocy dla Ukrainy do 285 mln dolarów.
Szwajcaria ponownie otworzy ambasadę w Kijowie
Informację na ten temat przekazał departament spraw zagranicznych Szwajcarii. Do Kijowa w najbliższym czasie ma przyjechać pięciu szwajcarskich dyplomatów.
Morawiecki: Jeśli dojdzie do ataku na Szwecję i Finlandię w czasie akcesji, Polska przyjdzie im z pomocą
Dopóki decyzja o rozszerzeniu NATO nie zostanie ratyfikowana przez wszystkie 30 państw tworzących obecnie Sojusz, Szwecja i Finlandia nie mogą stać się faktycznymi członkami NATO. Oznacza to, że w czasie procesu akcesyjnego nie przysługuje im sojusznicza ochrona wynikająca z treści artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.
Czytaj więcej
- Chcę postawić sprawę jasno, że jeśli dojdzie do jakiegoś ataku na Szwecję i Finlandię w czasie procesu akcesyjnego (do NATO), Polska przyjdzie im z pomocą - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Marin: Nie sądzę, by ktoś był zainteresowany rozmieszczeniem broni atomowej w Finlandii
Premier Finlandii w czasie wizyty w Rzymie mówiła m.in. o sprzeciwie Turcji wobec rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, zarzuca obu krajom - zwłaszcza Szwecji - że udzielają schronienia osobom powiązanym z kurdyjskimi organizacjami, uważanymi przez Turcję za organizacje terrorystyczne - w tym przede wszystkim z Partią Pracujących Kurdystanu. Turcja jak na razie blokuje rozpoczęcie w NATO procesu akcesyjnego Szwecji i Finlandii. - Sądzę, że na tym etapie ważne jest zachowanie spokoju, rozmawianie z Turcją i innymi członkami NATO, odpowiadanie na pytania, które mogą się pojawić i prostowanie wszelkich nieporozumień - stwierdziła Sanna Marin w rozmowie z "Corriere della Sera".
Czytaj więcej
Finlandia ani NATO nie chcą rozmieszczać broni atomowej ani tworzyć stałych baz wojskowe na terytorium Finlandii, nawet wtedy, gdy kraj stanie się członkiem NATO - powiedziała premier Finlandii, Sanna Marin, w rozmowie z "Corriere della Sera".
Międzynarodowy Czerwony Krzyż rejestruje jeńców wojennych w Mariupolu
17 maja Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął rejestrowanie jeńców wojennych branych przez Rosjan w Mariupolu, po tym jak żołnierze broniący zakładów Azowstal zaczęli opuszczać ich teren. Czerwony Krzyż rejestruje imiona i nazwiska jeńców, ich datę urodzenia i informację o najbliższym żyjącym krewnym.
Dwaj rosyjscy żołnierze przyznali się do winy w procesie o zbrodnie wojenne
Aleksandr Bobykin i Aleksandr Iwanow przed sądem w Połtawie przyznali się do stawianych im zarzutów w procesie o zbrodnie wojenne. Dwaj rosyjscy żołnierze - artylerzysta i kierowca - są oskarżani o udział w ostrzale celów cywilnych w obwodzie charkowskim. Dzień wcześniej do winy przyznał się 21-letni Wadim Sziszimarin, oskarżony o zabójstwo 62-letniego cywila - jego proces był pierwszym od początku wojny procesem na Ukrainie, w którym rosyjski żołnierzy był oskarżony o zbrodnie wojenne.
Rosja ma problem ze sprzedażą diamentów
- Sankcje niemal całkowicie zablokowały eksport koncernu Alrosa.
Czytaj więcej
Obywatele Rosji będą mogli inwestować w diamenty rodzimego koncernu Alrosa - drugiego dostawcy tych kamieni na rynek światowy. Sankcje uniemożliwiają koncernowi eksport diamentów i brylantów za granicę.
Premier Włoch apeluje o pilne zawieszenie broni na Ukrainie
Mario Draghi wezwał na forum włoskiego Senatu do pilnego zawieszenia broni na Ukrainie, tak aby mogły rozpocząć się poważne negocjacje mające na celu zakończenie wojny. - Zawieszenie broni musi być osiągnięte tak szybko, jak to możliwe - powiedział Draghi. Premier Włoch, otwierając debatę ws. włoskiego wsparcia dla Ukrainy mówił, że ważne jest utrzymywanie presji na Rosję poprzez sankcje gospodarcze, aby "zmusić Moskwę do tego, by usiadła przy stole negocjacyjnym".
Olaf Scholz: Ukraina w UE to nie kwestia miesięcy czy lat
Scholz występując na forum Bundestagu zgodził się ze stwierdzeniem Emmanuela Macrona, prezydenta Francji, że przystąpienie Ukrainy do UE "nie jest kwestią miesięcy czy lat", sugerując, że proces ten zajmie znacznie więcej czasu. Dlatego ważniejsze jest - jak tłumaczył Scholz - skupienie się na bardziej pragmatycznej i natychmiastowej pomocy dla Ukrainy. - Odbudowa zniszczonej infrastruktury i rewitalizacja ukraińskiej gospodarki będzie kosztować miliardy - stwierdził niemiecki kanclerz. - UE musi zacząć tworzyć podstawy do stworzenia funduszu solidarności, który byłby sfinansowany przez członków UE i ich partnerów - dodał.
Wicepremier Rosji: Połowa firm sprowadzających gaz z Rosji otworzyła konto w Gazprombanku
Aleksandr Nowak poinformował, że spośród ponad 50 firm, które kupują rosyjski gaz, ok. połowa otworzyła konta w Gazprombanku, które pozwalają na - pośrednie - płacenie Gazpromowi za gaz w rublach, czego po inwazji na Ukrainę i nałożeniu przez Zachód sankcji na Rosję, Moskwa domaga się od odbiorców gazu z państw uznawanych za "nieprzyjazne".
W litewskiej miejscowości Połąga zdementowano pomnik upamiętniający Armię Czerwoną
"Dziś Połąga otwiera nową kartę swojej historii: tego ranka Połąga budzi się bez symboli radzieckiej ideologii - sierpa i młota. Pomnik z radzieckimi symbolami (...) został zdementowany" - napisał w mediach społecznościowych mer miasta, Sarunas Vaitkus. Pomnik stał w Połądze w 1952 roku i upamiętniał żołnierzy Armii Czerwonej biorących udział w II wojnie światowej.
Andrij Szewczenko ambasadorem nowej ukraińskiej inicjatywy United24
Wołodymyr Zełenski napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że były napastnik reprezentacji Ukrainy, Chelsea i AC Milanu został pierwszym ambasadorem inicjatywy United24, której celem jest zbieranie darowizn na "odbudowę i rozwój" Ukrainy. Zełenski podkreślił, że Andrij, poprzez swoją pracę i osiągnięcia sportowe "zyskał wielkie zaufanie na scenie międzynarodowej", które teraz będzie wykorzystywał "opowiadając światu o tym, co dzieje się na Ukrainie" i pozyskując środki dla Kijowa.
Gen. Skrzypczak o żołnierzach z Azowstalu: W tej chwili skazani są na zagładę
- Mógłby być rozkaz taki, który nakazałby im się przebijać. Można było podjąć wiele działań różnych, które zaangażowałyby armię rosyjską w tym rejonie, tak aby wojska, które były w Mariupolu mogły się w warunkach nocnych, różnych, przebijać w grupach, ale część uratowałaby swoje życie - mówił były dowódca wojsk lądowych.
Czytaj więcej
Żołnierze Pułku Azow będą sądzeni publicznie przed Rosjanami, przed narodem rosyjskim, za to że są faszystami, że są ekstremistami - mówił w TVN24 były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.
Brytyjski resort obrony: Rosyjscy oficerowie będą unikać podejmowania decyzji
W ocenie brytyjskiego resortu obrony obecnie wielu przedstawicieli władz i dowódców zaangażowanych w inwazję na Ukrainę będzie teraz "rozproszonych przez próby uniknięcia osobistej odpowiedzialności za rosyjskie wpadki operacyjne". "To prawdopodobnie wywrze dodatkową presję na scentralizowany, rosyjski system dowodzenia i kontroli, ponieważ oficerowie będą coraz częściej cedować podejmowanie kluczowych decyzji na swoich przełożonych. Rosji będzie trudno odzyskać inicjatywę w tych warunkach" - ocenia resort obrony Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Dowódca 1. Armii Pancernej Gwardii i dowódca Floty Czarnomorskiej mieli zostać zawieszeni w obowiązkach w związku z rosyjskimi porażkami na Ukrainie - informuje brytyjski resort obrony, powołując się na swoje dane wywiadowcze.
Podolak: Zawieszenie broni niemożliwe bez wycofania się Rosjan
"Nie proponujcie nam zawieszenia broni - to niemożliwe bez całkowitego wycofania się rosyjskich wojsk" - oświadczył w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Dodał, że Ukraina nie jest zainteresowana nowymi porozumieniami mińskimi i "odnowieniem wojny za kilka lat".
Dowództwo Operacyjne "Południe": W ciągu doby ostrzelaliśmy 90 wrogich celów
Z komunikatu ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", umieszczonego na Facebooku wynika, że wśród rażonych przez Ukraińców na południu kraju celów są m.in. dwie haubice samobieżne i pojazdy opancerzone. W wyniku ostrzału zginąć miało też 20 rosyjskich żołnierzy. Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje, że Rosjanie nie są w stanie nacierać wzdłuż linii frontu biegnącej przez obwodu mikołajowski i chersoński.
Przywódca separatystów: Połowa obrońców Azowstalu złożyła broń
Denis Puszylin, stojący na czele samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, istniejącej na terenie ukraińskiego Donbasu, poinformował, że połowa żołnierzy ukraińskich, broniących się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu, złożyła broń.
W wyniku działań zbrojnych na Ukrainie zginęło 231 dzieci
427 dzieci zostało rannych - podaje prokuratura generalna Ukrainy.
Dwie osoby weszły na minę w obwodzie kijowskim
Dwóch mężczyzn zostało rannych w wyniku eksplozji miny pozostawione przez Rosjan na polu między dwiema wsiami w rejonie buczańskim, w obwodzie kijowskim - informuje lokalna policja. Mężczyźni zostali ranni w wyniku eksplozji miny przeciwpiechotnej OZM-72.
Bush nazwał inwazję na Irak "nieuzasadnioną", chodziło mu o Ukrainę
Wołodymyr Zełenski to Churchill XXI wieku, a w Rosji wybory są fałszowane - mówił w Dallas były prezydent USA George W. Bush, który w przemówieniu popełnił gafę, myląc inwazję na Ukrainę z inwazją na Irak.
Czytaj więcej
Były prezydent USA George W. Bush w przemówieniu określił inwazję na Irak jako "brutalną" i "nieuzasadnioną", po czym stwierdził, że chodziło mu o inwazję na Ukrainę.
Zastępca dowódcy Pułku Azow opuścił Azowstal i jest w rękach Rosjan
Swiatosław Pałamar miał opuścić Azowstal ok. 21 w środę.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie 28,5 tys. żołnierzy, 1 254 czołgi, 3 063 pojazdy opancerzone, 595 zestawów artyleryjskich, 199 wyrzutni rakiet, 93 zestawy przeciwlotnicze, 203 samoloty, 167 śmigłowców, 455 bezzałogowych statków powietrznych, 103 pociski manewrujące, 2 157 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 43 sztuki sprzętu specjalnego.
Biden spotka się w czwartek z premier Szwecji i prezydentem Finlandii
Joe Biden będzie rozmawiał z Magdaleną Andersson i Saulim Niinisto na temat starań Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Waszyngton wspiera wnioski Sztokholmu i Helsinek w tej sprawie.
Rosja zniszczyła na Ukrainie 161 placówek edukacyjnych
1 611 takich placówek zostało poważnie uszkodzonych - poinformował ukraiński minister edukacji i nauki, Serhij Szkarłet. "Ponad 84 dni brutalnej rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie, orkowie całkowicie zniszczyli 161 placówek edukacyjnych, 1 611 zostało poważnie uszkodzonych" - napisał Szkarłet. Minister dodał, że 18 maja Rosjanie ostrzelali amunicją fosforową szkołę w Awdijiwce, w obwodzie donieckim, a 17 maja - przedszkole w Ochtyrce.
Brytyjski resort obrony: Rosja karze dowódców za porażki na wojnie
Według informacji brytyjskiego Ministerstwa Obrony zawieszony za niepowodzenie działań mających na cele zajęcie Charkowa został gen. Serhij Kisel, dowódca 1. Armii Pancernej Gwardii. Po zatopieniu krążownika "Moskwa" zawieszony miał zostać również wiceadmirał Igor Osipow, dowódca Floty Czarnomorskiej.
Rosja: Ostrzał obwodu kurskiego, jest ofiara
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt ogłosił, że w wyniku ostrzału wioski Tiotkino w obwodzie kurskim, zginęła jedna osoba. "Kolejny wrogi atak na Tiotkino, miał miejsce o świcie, niestety skończył się tragedią" - napisał Starowojt na swoim kanale w serwisie Telegram. Według gubernatora celem ataku była destylarnia, a ofiarą jest kierowca ciężarówki, który przywiózł zaopatrzenie do zakładu. "Są również ranni" - dodał Starowojt. Dzień wcześniej Rosjanie informowali o ostrzale miejscowości Tiotkino i Aleksiejewka.
Ukrenergo: Rosja chce zdestabilizować negocjacje z UE ws. rozpoczęcia eksportu energii z Ukrainy
Rosyjskie media podawały wcześniej, że wicepremier Rosji, Marat Chusnulin stwierdził, że "Zaporoska Elektrownia Jądrowa pracuje obecnie dla Rosji", a Ukraina może pozyskiwać z niej energię jeśli za to zapłaci.
Czytaj więcej
Ukraiński operator sieci energetycznej, spółka Ukrenergo, wydała oświadczenie w odpowiedzi na rosyjskie stwierdzenie, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa elektrownia atomowa w Europie, która obecnie jest kontrolowana przez Rosję, została włączona do rosyjskiej sieci energetycznej, a Ukraina może rozważyć zakup energii z tego źródła.
W ciągu doby ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła jeden samolot i pocisk manewrujący
Ukraińskie lotnictwo miało z kolei zniszczyć ok. 20 pojazdów opancerzonych - podaje ukraiński Sztab Generalny.
Czytaj więcej
"Rosyjski wróg nie przerywa działań ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej. Wróg koncentruje się głównie na kierunku donieckim" - czytamy w najnowszym raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Połowa ukraińskich małych i średnich firm przestała działać, reszta potrzebuje wsparcia
Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców Ukrainy szacuje, że blisko połowa ludności aktywnej zawodowo straciła źródła zarobku.
Czytaj więcej
Wojna jest bolesnym doświadczeniem dla małych i średnich firm. Połowa przestała działać, reszta potrzebuje wsparcia.
Tymoszenko: Polska dzisiaj jest głównym ambasadorem, obrońcą i głosem Ukraińców w UE
Bez tego nie moglibyśmy zjednoczyć Europy i całego wolnego świata. Nie daj Boże, by wolny świat wyglądał tak jak te kraje, które dzisiaj wyznają podwójne standardy. Państwa, które swoje wartości przekształciły w cenniki. Ekonomiczne zyski stawiają wyżej od życia ludzkiego, życia całej ludzkości i naszej planety - mówiła była ukraińska premier w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Bez Polski mielibyśmy znacznie mniejsze szanse na zwycięstwo w tej wojnie – mówi Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy, szefowa opozycyjnej partii Batkiwszczyna.
Kanclerz Austrii zapewniał przed kwietniową wizytą na Kremlu, że Austria jest i będzie państwem neutralnym
Tak to zapisano w austriacko-rosyjskiej deklaracji moskiewskiej z 1955 roku, która umożliwiła odzyskanie przez Austrię niezależności i wycofanie się Armii Czerwonej - przypomina Piotr Jendroszczyk.
Czytaj więcej
Przeciwnicy zachowania przez Austrię i Szwajcarię obecnego statusu twierdzą, że są one pasażerami na gapę, korzystając z gwarantowanego przez NATO systemu bezpieczeństwa.
Szwajcarskie Ministerstwo Obrony szykuje raport, w którym jedną z opcji jest członkostwo w NATO
Już teraz szefowa resortu Vila Amherd poleciała do Waszyngtonu, by nawiązać bliższą współpracę wojskową z USA. Planowane są też regularne spotkania przedstawicieli szwajcarskich władz i dowództwa sojuszu.
Czytaj więcej
Już nawet Szwajcaria i Austria rozważają akcesję do NATO, a Bruksela angażuje się w zakup broni.
Bank Światowy przeznaczy 12 mld dolarów na nowe projekty, mające uchronić świat przed głodem
Kolejne 18 mld dolarów zostanie przeznaczone na już istniejące projekty.
Czytaj więcej
Bank Światowy poinformował, że przeznaczy 30 miliardów dolarów, aby pomóc powstrzymać potencjalny kryzys związany z bezpieczeństwem żywnościowym świata, które jest zagrożone przez wojnę Rosji z Ukrainą.
Japonia podwoi pomoc finansową dla Ukrainy do wysokości 600 mln dolarów
Działania rządu w Tokio są skoordynowane z Bankiem Światowym i mają pomóc w zaspokojeniu krótkoterminowych potrzeb fiskalnych ukraińskiego rządu - poinformował premier Japonii, Fumio Kishida. W kwietniu Japonia ogłosiła, że przekaże Ukrainie w formie pożyczki 300 mln dolarów.
Senat USA jednogłośnie zatwierdził kandydaturę Bridget Brink na ambasador USA na Ukrainie
Głosowanie w Senacie odbyło się zaledwie kilka godzin po jednogłośnym zatwierdzeniu kandydatury obecnej ambasador USA na Słowacji przez komisję spraw zagranicznych Senatu USA.
Czytaj więcej
Senat USA jednogłośnie poparł kandydaturę Bridget Brink na nową ambasador USA na Ukrainie, wypełniając wakat na tym stanowisku, który trwał aż trzy lata.
Obwód doniecki: 10 ofiar rosyjskich ostrzałów w ciągu doby, dwoje dzieci
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, napisał w środę wieczorem na Facebooku, że 18 maja Rosjanie zabili w obwodzie donieckim co najmniej 10 osób - siedem w miejscowości Łyman i trzy w miejscowości Bachmut. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. Siedem innych osób zostało rannych. "Wciąż jest niemożliwe, by ustalić dokładną liczbę ofiar w Mariupolu i Wołnowasze. Wszyscy Rosjanie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za te zbrodnie" - podkreślił Kyryłenko.
Czy Ukraińcy wysadzili w powietrze pociąg opancerzony z rosyjskimi żołnierzami?
Siły Obrony Terytorialnej poinformowały w środę, że ładunki wybuchowe zostały zdetonowane pod pociągiem, który przewoził "rosyjski personel wojskowy". Nie podały jak poważne były rosyjskie straty, ani jaka była skala zniszczeń. Ale kilka godzin później prezydencki doradca, Ołeksij Arestowycz oświadczył, że Ukraińcy wysadzili w powietrze tory znajdujące się przed pociągiem.
Czytaj więcej
Ukraińska obrona terytorialna poinformowała w środę o wysadzeniu w powietrzne opancerzonego pociągu przewożącego rosyjskich żołnierzy, ale doradca prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, sprecyzował potem, że atak przeprowadzono na tory biegnące niedaleko miejsca, w którym znajdował się pociąg - podaje Reuters.
"Politico": Ukraina sfrustrowana tym, że USA nie chcą przekazać jej wyrzutni rakiet
Biały Dom ma się obawiać, że wysłanie Ukrainie wyrzutni MLRS lub zestawów HiMARS mogłoby zostać uznane przez Kreml za eskalację, ponieważ broń ta ma większy zasięg i większą siłę rażenia niż tradycyjna artyleria - taka jak przekazne Ukrainie haubice czy starsze, posowieckie wyrzutnie rakiet.
Czytaj więcej
Rośnie frustracja ukraińskich władz spowodowana oporem administracji Joe Bidena przed dostarczeniem Ukrainie amerykańskich wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu. Władze w Kijowie twierdzą, że ta broń jest kluczowa w kwestii uzyskania przewagi nad rosyjską ciężką artylerią w walkach toczących się na wschodzie Ukrainy - pisze "Politico".
Senacka komisja jednogłośnie poparła kandydaturę Bridget Brink na ambasadora USA w Kijowie
Po przyjęciu kandydatury Brink przez komisję ds. zagranicznych Senatu USA wkrótce jej kandydatura ma zostać przyjęta przez cały Senat. Doświadczona amerykańska dyplomatka zajmie stanowisko, które było nieobsadzone przez trzy lata. Zarówno Partia Demokratyczna, jak i Partia Republikańska chcą jak najszybszego wysłania Brink do Kijowa, co ma być wyrazem poparcia dla Ukrainy walczącej z rosyjską agresją.
Dwaj kolejni rosyjscy żołnierze staną przed sądem na Ukrainie
Przed sądem w Połtawie stanie rosyjski artylerzysta i kierowca. Obaj są oskarżeni o ostrzał obiektów cywilnych w obwodzie charkowskim i zniszczenie obiektów edukacyjnych oraz mieszkalnych. W środę w Kijowie ruszył pierwszy na Ukrainie proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne - oskarżonym jest 21-letni Wadim Sziszimarin, który przyznał się do zabójstwa 62-letniego cywila.
W ciągu doby Ukraińcy odparli w Donbasie 16 ataków Rosjan
Dowództwo Operacji Sił Połączonych pisze na swoim profilu na Facebooku, że w ciągu doby Rosjanie ostrzelali w Donbasie 46 miejscowości, zabijając 15 osób i raniąc siedem. "Wzdłuż całej linii frontu wróg używał lotnictwa bojowego, wyrzutni rakiet, artylerii, czołgów, moździerzy, przeprowadzał ataki rakietowe i powietrzne na cywilną infrastrukturę, obszary mieszkalne" - czytamy w komunikacie. W wyniku ostrzału uszkodzonych lub zniszczonych zostało 68 obiektów cywilnych, w tym 43 domy mieszkalne, dwie szkoły, przedszkole, fabrykę odzieży, stację kolejową i podstację energetyczną. W czasie odpierania rosyjskich ataków ukraińscy żołnierze zniszczyli osiem rosyjskich czołgów, 17 bojowych wozów piechoty, cztery inne pojazdy opancerzone i sześć innych pojazdów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski myśliwiec Su-34.