Michał Szułdrzyński: Czy rolnicy mogą się sami zaorać?

Jeśli protesty rolników nie zostaną wygaszone, jeśli kolejne tysiące Polaków zostanie dotkniętych skutkami blokad dróg, społeczeństwo może się od rolników odwrócić. A sympatia zmienić w zawiść, że wobec nich rząd idzie na ustępstwa, a inne grupy muszą obejść się smakiem.

Publikacja: 21.03.2024 19:08

Protest rolników w Kielcach

Protest rolników w Kielcach

Foto: PAP/Piotr Polak

Protesty rolników początkowo cieszyły się sympatią ze strony większości społeczeństwa. Wyborcy PiS uważali, że to protest przeciwko rządowi Donaldowi Tuska i przeciwko polityce Brukseli, która – w opinii prawicy – była współodpowiedzialna za konieczność oddania władzy przez rząd Jarosława Kaczyńskiego.

Popierający koalicję rządzącą uznawali z kolei, że rolnicy protestują przeciwko stanowi rzeczy zastanemu po ośmiu latach rządów PiS. Część liberalnych wyborców, szczególnie z wielkich miast, miała zawsze alergię na rolnicze protesty, ale tu początkowo takich głosów nie było dużo.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Komentarze
Michał Szułdrzyński: Gdzie podział się zamach stanu? Jak PiS porzuciło własne dziecko
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Poseł Edward Siarka i „kula w łeb”, czyli rzecz o cytowaniu poezji
Komentarze
Andrzej Łomanowski: Donald Trump zaatakował Wołodymyra Zełenskiego, po czym podkulił ogon
Komentarze
Bogusław Chrabota: Donald Tusk nie miał wyboru w sprawie Polaków w Ukrainie
Komentarze
Donald Trump mówi językiem Kremla. Zdumiewające słowa o wojnie w Ukrainie