Można się odwołać
Warto pamiętać, że negatywna ocena wniosku nie musi oznaczać końca starań o dofinansowanie. Od negatywnej oceny można się będzie odwołać, składając w ciągu 14 dni protest do ministra środowiska. Gdy on nie zostanie uwzględniony, negatywną decyzję można zaskarżyć zgodnie z art. 61 i art. 62 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020. Po otrzymaniu informacji o negatywnym wyniku procedury odwoławczej Wnioskodawca może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Ważne
NFOŚiGW zaplanowało szkolenia dla Wnioskodawców na 9 i 16 czerwca. Zgłoszenia należy przesłać za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie: www.nfosigw.gov.pl/formularze/szkolenie-dla-wnioskodawcow-poiis- 2014-2020-dzialanie-22/.
Źródło: Szczegółowy opis osi priorytetowych programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko" 2014–2020 z 29 października 2015 r.
podstawa prawna: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083 /2006 (Dz. Urz. UE nr L 347/320 z 20.12.2013)
podstawa prawna: ustawa z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 (DzU z 2014 r., poz. 1146 ze zm.)
- Katarzyna Dziuba-Kubicka, specjalista ds. pomocy publicznej i funduszy UE
Co zaliczyć do dochodu
Dochód w rozumieniu art. 61 ust. 1 rozporządzenia UE nr 1303/2013 to wpływy środków pieniężnych z bezpośrednich wpłat dokonywanych przez użytkowników za towary lub usługi zapewniane przez operację/projekt (np. opłaty ponoszone za użytkowanie infrastruktury, sprzedaż lub dzierżawę gruntu lub budynków albo opłaty za usługi) pomniejszone o wszelkie koszty operacyjne i koszty odtworzenia wyposażenia krótkotrwałego poniesione w okresie odniesienia (tzn. okres życia ekonomicznego projektu, dla gospodarki odpadami KE wyznaczyła go na 25–30 lat). Do dochodu zalicza się także oszczędności kosztów działalności (operacyjnych) osiągnięte przez operację/projekt, chyba że są skompensowane równoważnym zmniejszeniem dotacji na działalność, np. po realizacji projektu termomodernizacji szkoły gmina zmniejsza dotację w części przeznaczonej na ogrzewanie placówki. W związku z tym, że art. 61 ust. 1 rozporządzenia nr 1303/2013 definiuje operacje generujące dochód po ukończeniu, dochód w tym ujęciu będzie występował jedynie w fazie operacyjnej projektu.
Pojęcie „dochód" zależne jest od charakteru projektu generującego dochód:
- dla projektów, dla których istnieje możliwość określenia, w okresie odniesienia, przychodu z wyprzedzeniem, jest to różnica między wartością bieżącą przychodów oraz wartością bieżącą kosztów operacyjnych (w tym nakładów odtworzeniowych, jeśli dotyczy). Jeżeli różnica ta jest dodatnia, zdyskontowany dochód należy powiększyć o zdyskontowaną wartość rezydualną;
- dla projektów, dla których nie można obiektywnie określić przychodu z wyprzedzeniem, jest to różnica pomiędzy rzeczywistymi przychodami wygenerowanymi w ciągu trzech lat od zakończenia operacji lub do terminu na złożenie dokumentów dotyczących zamknięcia programu określonego w przepisach dotyczących poszczególnych funduszy – w zależności od tego, który z terminów nastąpi wcześniej – a rzeczywistymi kosztami operacyjnymi projektu poniesionymi w powyższym okresie.
Zgodnie z art. 65 ust. 8 rozporządzenia nr 1303/2013 wszelkie płatności otrzymane przez beneficjenta z tytułu kar umownych na skutek naruszenia umowy zawartej między beneficjentem a stronami trzecimi lub które miały miejsce w wyniku wycofania przez stronę trzecią oferty wybieranej w ramach przepisów o zamówieniach publicznych (wadium) nie są uznawane za dochód i nie są odejmowane od kwalifikowalnych wydatków operacji.
Gdzie składać wnioski
Wnioski o dofinansowanie projektu można składać za pomocą generatora wniosków (na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl:442/) w formie elektronicznej i/lub papierowej. Wnioski w formie elektronicznej muszą zostać podpisane przy użyciu certyfikowanego podpisu elektronicznego. Wnioski w formie papierowej, wraz z wersją zapisaną np. na płycie CD, należy składać w dwóch egzemplarzach, osobiście lub przesyłką rejestrowaną w biurze podawczym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa, w dni robocze w godzinach 7.30–15.30 lub za pośrednictwem kuriera albo drogą pocztową.