Nowe przepisy unijne mają zapewnić klientom dostęp do bardziej rzetelnej informacji na temat produktów żywnościowych i zapobiec wprowadzaniu ich w błąd podczas zakupu. Jakie oznaczenia powinny znaleźć się na bananach dostępnych na sklepowych półkach?
Sprzedaż bananów po nowemu. Co się zmieni w 2025 roku?
Jak informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w związku z nowym rozporządzeniem Komisji Europejskiej sprzedawcy muszą od teraz przestrzegać wymogu znakowania bananów państwem pochodzenia. Klienci kupując te owoce znajdą na nich informację czy zostały sprowadzone z Kolumbii, Ekwadoru czy z innego rejonu świata. Chodzi o świeże banany dojrzewające dostępne w sprzedaży detalicznej, po które przeważnie sięgają klienci.
Zgodnie z nowymi przepisami owoce te na etapie sprzedaży detalicznej nie podlegają natomiast normom jakości handlowej obowiązującym przy imporcie i nie muszą być oznaczone klasą jakości. Reguluje to rozporządzenie Komisji Europejskiej (2023/2429).
Jak powinny być oznakowane banany?
Sposób znakowania owoców podlega też innym regulacjom, także tym krajowym. Banany sprzedawane luzem powinny spełniać również wymogi rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych, natomiast w przypadku bananów dostępnych w opakowaniach obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej nr 1169/2011 oraz ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
W związku z tym banany sprzedawane luzem powinny być oznaczone: