Producenta piwa cieszy włączenie puszek do systemu kaucji, ale martwi liczba operatorów

– Uważamy, że błędem będzie wprowadzenie wielu systemów kaucyjnych – mówi Magdalena Brzezińska z Grupy Żywiec. W efekcie sieci handlowe będą przyjmować tylko własne opakowania.

Publikacja: 06.06.2022 21:00

Producenta piwa cieszy włączenie puszek do systemu kaucji, ale martwi liczba operatorów

Foto: Adobe Stock

– Cieszy fakt, że ministerstwo wysłuchało apeli o włączenie puszki do systemu depozytowego – powiedziała Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec, w poniedziałkowym programie „Prosto z Parkietu” w Parkiet TV. Wśród pozytywnych zmian przedstawionych podczas czwartkowej konferencji wiceministra klimatu Jacka Ozdoby nt. projektu ustawy o systemie kaucyjnym rzeczniczka wskazuje też zapowiedź wprowadzenia systemu bezparagonowego.

– Apelujemy, by pomyśleć o tym, by kaucja była neutralna dla podatku VAT – dodaje Magdalena Brzezińska. Jej zdaniem, jeśli na kaucję zostanie nałożony VAT, to wprowadzenie ułatwień dla konsumenta się nie uda, bo sklepy nadal będą oczekiwały paragonu, podobnie jak dziś przy zwrocie butelek po piwie.

Największą krytykę ze strony największego producenta piwa projekt ustawy zebrał jednak za brak uregulowań działania operatora systemu kaucji. Minister chciał zostawić tę kwestię rynkowi. Wprawdzie z rynku docierają głosy, że jeden operator systemu kaucyjnego to monopol (tak twierdzą zwłaszcza niektóre sieci handlowe), ale wśród producentów napojów przeważają głosy, że wybrana ścieżka może utrudnić działanie systemu, a operator nie będzie przecież spółką działającą dla zysku, tylko spełniającą cele środowiskowe.

– Uważamy, że błędem będzie wprowadzenie wielu systemów kaucyjnych – mówi rzeczniczka Żywca i zauważa, że w większości krajów, gdzie kaucje odniosły sukces, jest jeden system. – Przy operatorze systemu kaucyjnego nie mówimy o spółce, która ma zarabiać pieniądze. Monopol to sytuacja, w której blokuje się konkurencję. Tu nie ma potrzeby żadnej konkurencji, chodzi tylko o odzysk jak największej ilości surowca do recyklingu i by ścieżka powrotu opakowania do recyklera była jak najprostsza – dodała Brzezińska.

Czytaj więcej

Małpka i puszka z kaucją to sukces ekologów, ale i obawy biznesu

Jej zdaniem większe jest ryzyko, gdy sieci handlowe stworzą własny system, który będzie przyjmować opakowania tylko tych producentów, z którymi współpracują lub których produkty sprzedają. To by mogło przekreślić założoną przez ministerstwo powszechność systemu kaucyjnego i jego dostępność dla konsumentów.

Nadal nie wiadomo, ile będzie kosztowało stworzenie całej infrastruktury niezbędnej do uruchomienia systemu kaucyjnego. Kaucja będzie miała działanie proinflacyjne, bo to dodatkowy koszt producenta, związany z obsługą opakowań. Jednak jeśli ten system będzie dobrze zorganizowany, a producent będzie płacić tylko za realnie wprowadzaną ilość opakowań, to system – zdaniem rzeczniczki Żywca – ma szanse finansować się sam.

Handel
Długa kolejka do sprzedaży Pepco
Handel
Polacy mniej kradną w sklepach. Przynajmniej oficjalnie
Handel
BSH przenosi dawną fabrykę Zelmera. Projekt za 600 mln zł
Handel
Meblarski potentat zamyka fabrykę. Kilkaset osób straci pracę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Handel
Polacy przestają kupować na bazarach, zwłaszcza ubrania
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego