Według „The Washington Post”, Biały Dom planuje umieścić na czarnej liście około stu kolejnych tankowców z tzw. floty cieni Putina. Ponadto rozważa się wprowadzenie całkowitego embarga na rosyjską ropę, a także cofnięcie licencji na transakcje związane z handlem ropą i gazem wydanych objętym sankcjami rosyjskim bankom, w tym państwowym: Sbierbank, VTB oraz prywatnemu Alfa Bank. Do tego dojdzie „pożegnalny” pakiet pomocy walczącej Ukrainie.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie kredytu w wysokości 20 mld dolarów. Zastawem są wpływy z rosyjskich, zamrożonych na Zachodzie aktywów. To z nich pożyczka wraz z odsetkami zostanie spłacona.
Ostatnia pomoc Bidena ogłoszona w niemieckiej bazie
Według Associated Press, ogłoszenie nowego pakietu sankcji i pomocy zbrojeniowej ma nastąpić w czwartek 9 stycznia podczas wizyty sekretarza obrony USA Lloyda Austina w Niemczech, gdzie odbędzie się spotkanie w formacie „Ramstein”.
Nie podano dokładnej kwoty nowego pakietu. Wiadomo, że będzie ona „znacząca” i utworzona z istniejących zapasów w celu dostarczenia większości broni obiecanej Ukrainie przed inauguracją Trumpa. Prawdopodobnie nie będą to pełne 4 mld dolarów. „Kilka miliardów dolarów” Joe Biden zostawi w kasie Białego Domu, by ekipa Donalda Trumpa mogła przeznaczyć je na wsparcie Ukrainy.
Wizyta Austina w bazie lotniczej Ramstein będzie jego ostatnim spotkaniem z grupą, którą zorganizował na rzecz Ukrainy po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. Łącznie USA i ich partnerzy z G7, UE i wielu innych państw przekazały broń, szkolenia wojskowe i pomoc finansową o wartości ponad 126 mld dolarów. Pakiety te obejmują miliony sztuk amunicji, zaawansowane samoloty myśliwskie, systemy obrony powietrznej, systemy zwalczania rakiet i dronów, czołgi. Ponad połowa z tego to wkład USA rządzonych przez Joe Bidena.