Pełna treść apelu:
Ostatnia dekada, w tym dwie kadencje rządów poprzedniej większości, ujawniła i uwypukliła problemy, które w dłuższej perspektywie negatywnie wpłyną na szybki i stabilny rozwój Polski. Brak strukturalnych reform (a często wręcz antyreformy), m.in. w obszarze finansów publicznych czy systemu emerytalnego, nieefektywne i upolitycznione instytucje, rozdęta polityka społeczna czy istotne zwiększenie roli państwa w gospodarce już teraz oddalają Polaków od osiągnięcia przez nich poziomu życia, jakim cieszą się mieszkańcy Zachodu.
Mimo niewielkich postępów w obszarze praworządności czy poprawy relacji z Unią Europejską, ubiegłoroczna zmiana władzy nie przyniosła jak dotąd istotnej zmiany podejścia do polityki gospodarczej i innych kluczowych spraw z punktu widzenia państwa i obywateli. W wielu obszarach widzimy kontynuację szkodliwych praktyk poprzedniego rządu, które stoją w sprzeczności z zasadami wolności gospodarczej i państwa prawa – podstawami długofalowego rozwoju państwa, dobrobytu obywateli i planowania przez nich bezpiecznej i stabilnej przyszłości.
Dlatego, jako organizacje pozarządowe działające na rzecz zwiększania zakresu wolności, rozwoju i rządów prawa, w trzydziestą piątą rocznicę przemian ustrojowych i gospodarczych w Polsce apelujemy do rządzących i przypominamy im o konieczności przeprowadzenia kluczowych reform gwarantujących przestrzeganie wolności gospodarczej i praworządności:
I. Naprawa finansów publicznych.
Polska ma jeden z najwyższych deficytów w Unii Europejskiej, a duża część zadłużenia sektora instytucji rządowych i samorządowych znajduje się poza definicją państwowego długu publicznego. Proponujemy ograniczenie niepotrzebnych wydatków i podjęcie działań przywracających stabilność finansów publicznych, a także przywrócenie znaczenia limitu długu publicznego, który jest opisany w art. 216 Konstytucji, oraz przejrzystości i jedności zarządzania finansami publicznymi, która jest chroniona przez art. 219 Konstytucji.