Materiał powstał we współpracy z KUKE
Program zielonych gwarancji będzie też miał zastosowanie do finansowania inwestycji służących uzyskaniu neutralności klimatycznej gospodarki. Jest on dostępny nie tylko dla eksporterów, na których dotąd skupiała się KUKE w ramach swojej działalności gwarantowanej przez Skarb Państwa, ale dla wszystkich przedsiębiorstw, które dążą do zminimalizowania swojego wpływu na środowisko i klimat. Duże zainteresowanie programem deklarują krajowe i zagraniczne banki.
Mechanizm działania gwarancji jest prosty: stanowią one dla instytucji finansowych zabezpieczenie spłaty kredytów przyznanych na projekty inwestycyjne służące zapobieganiu zmianom klimatu, jak np. farmy wiatrowe, magazyny energii, czy też przedsięwzięcia w branży transportowej (gwarancje dla zielonych inwestycji), bądź też na bieżące finansowanie działalności firm, przede wszystkim z branży OZE (gwarancje płatnicze).
Mechanizm działania nowych instrumentów i model współpracy z bankami KUKE wypracowała w ostatnich latach, oferując gwarancje spłaty finansowania inwestycyjnego i obrotowego udzielanego polskim eksporterom na projekty w kraju. Maksymalny poziom gwarancji wynosi 80 proc. wartości kredytu, co oznacza, że bank korzystając z tego rozwiązania może pięciokrotnie zwiększyć skalę finansowania klientów. W efekcie program może zwiększyć do 50 mld zł pulę kredytów na zielone projekty w polskiej gospodarce. Obecnie z gwarancji KUKE korzystają wszystkie czołowe na rynku bankowości korporacyjnej instytucje.
– Nasze gwarancje to w sumie 10 mld zł na innowacyjne, zielone inwestycje oraz projekty infrastrukturalne. Kwota ta w razie potrzeby będzie mogła być powiększona. Warto zaznaczyć, że jest to unikatowe na skalę całej UE przedsięwzięcie: w żadnym innym kraju publiczna agencja wspierająca eksport nie zaproponowała dotąd takiego rodzaju instrumentów – podkreślał na konferencji prasowej Janusz Władyczak, prezes KUKE.