Jak pogodzić Europejski Zielony Ład z konkurencyjnością gospodarki? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”

Komisja Europejska (KE) w nowym składzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. potwierdza, że będzie dążyć do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej netto w 2050 r. Jednocześnie widoczna jest istotna zmiana narracji i oczekiwań formułowanych wobec KE, aby ta w rozpoczętej kadencji położyła większy nacisk na poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polski rząd, który w styczniu 2025 r. obejmie tzw. prezydencję w UE, zwraca uwagę na problem związany w kosztami emisji CO2 i nadmiarem regulacji, wskutek których Europa traci pozycję konkurencyjną wobec USA czy Chin.

Publikacja: 10.12.2024 15:45

W debacie Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP) i „Rzeczpospolitej” pt. „Jak pogodzić Europejski Zielony Ład z konkurencyjnością gospodarki?” udział wzięli: Marta Noran, VP, ESG Risk, Citi Handlowy; Damian Olko, starszy ekonomista WKB Lawyers i wiceprzewodniczący TEP oraz Julia Patorska, członkini TEP. Debatę poprowadził Michał Banaś z Warsaw Enterprise Institute.

Czy dbanie o środowisko naturalne obniża konkurencyjność?

Konkurencyjność można rozumieć jako zdolność gospodarki do systematycznego, trwałego rozwoju, a więc wzrostu dobrobytu społeczeństwa. Konkretnie, oznacza to możliwość zwiększania zarobków pracowników, zysków firm, ilości i jakości czasu wolnego i innych cennych dóbr dla społeczeństwa.

W teorii nie ma zatem sprzeczności między transformacją energetyczną a utrzymaniem czy zwiększaniem konkurencyjności, jeśli cele transformacji są spójne z preferencjami społecznymi np. w zakresie jakości środowiska naturalnego. Skoro jako społeczeństwo nie lekceważymy problemu zmian klimatu, to potrzebne jest uwzględnianie emisji gazów cieplarnianych w rachunku ekonomicznym, a więc także jako składowej dobrobytu.

– Ale jeśli inne kraje nie nakładają obciążeń finansowych na emisję CO2 a my to robimy, to tracimy konkurencyjność. Bo to jest ciężar, którzy obciąża naszą produkcję i ostatecznie konsumentów. Dlatego potrzebna jest współpraca międzynarodowa, czyli również inne kraje muszą stosować takie podejście, że w ramach odpowiedzialności za stan klimatu na świecie urealniamy koszt działalności gospodarczej – uważa Damian Olko.

Historia gospodarcza pokazuje, że możliwe jest utrzymanie wysokiej konkurencyjności i transformacja energetyczna.

– Przykładem jest gospodarka Szwecji, która w ostatnich 30 latach rosła w tempie około 2% rocznie, co jest niezłym wynikiem jak na dojrzały kraj, a po drodze było przecież wiele kryzysów. W tym okresie skandynawski kraj zmniejszył swoją emisyjność o blisko 60% w porównaniu z 1990 r., podczas gdy kraje EU ograniczyły średnio o 30% – zauważa Julia Patorska.

Wymagające otoczenie dla realizacji EZŁ

Nowa KE zaczyna pracę w trudnym otoczeniu, stając przed koniecznością pogodzenia różnych interesów i celów. Obok wspomnianego problemu z konkurencyjnością i innowacyjnością gospodarki UE, kolejnym fundamentalnym wyzwaniem jest bezpieczeństwo militarne, które również wymaga ogromnych nakładów finansowych.

W tym kontekście niezmierne ważne są ciągłe analizy i monitorowanie działań oraz kosztów i korzyści. Jeżeli okaże się, że tempo postępu technologicznego oraz działania innych krajów w obszarze dekarbonizacji są niesprzyjające i Europa nie jest w stanie zrealizować tych celów po akceptowalnym społecznie koszcie, politycy dokonają korekty EZŁ.

– Przykładowo, może być konieczność pogodzenia się z tym, że zamiast tzw. net zero w 2050 r. obniżymy emisje o 90%. Te ostatnie 10 pkt proc. może wiązać się z bardzo wysokim społecznym kosztem krańcowym, który może być niewspółmierny z korzyściami niższych emisji – uważa Olko. W ocenie Marty Noran przede wszystkim należy zapewnić, żeby transformacja była zarówno efektywna jak i sprawiedliwa tzn. nie zostawiła nikogo „z tyłu”.

– Musimy uwzględniać szereg scenariuszy, które mogą się wydarzyć. „Opomiarowanie” gospodarki w zakresie tego jak się zachowują przedsiębiorstwa jest bardzo ważne, by móc ewentualnie korygować tę drogę. Jest duży problem m.in. z mierzeniem emisji CO2 w łańcuchu wartości. Nie musi być to wymuszane regulacyjnie, może to być efekt współpracy przedsiębiorstw – uważa Patorska. Wyzwanie związane z brakiem standardów rynkowych i ujednoliconego podejścia do oceny klientów banków w zakresie zrównoważonej transformacji dostrzega również ekspertka Citi Handlowego.

Kluczowa rola sektora finansowego

Transformacja wymaga ogromnych inwestycji w innowacyjne i zrównoważone przedsięwzięcia, dlatego sektor finansowy postrzega ją przede wszystkim jako szansę – ocenia Marta Noran. Ekspertka zwraca jednak uwagę, że w Polsce potrzebna jest dobra strategia transformacji i pilne działania w tym zakresie, by banki mogły lepiej przyczyniać się do budowy konkurencyjnej i zielonej gospodarki.

Polska nie może sobie pozwolić na dalsze opóźnienia, gdyż transformacja jest procesem długookresowym. Przedsiębiorstwa potrzebują sporo czasu na zmianę modeli biznesowych lub adaptację nowych technologii. Ciekawostką jest fakt, że wspomniana wcześniej Szwecja pierwsze reformy strukturalne zaczęła podejmować już po I kryzysie naftowym w latach 70. XX wieku.

Kluczowe jest stworzenie sprawnego ekosystemu dla rozwoju innowacji, bez których nie będzie możliwa efektywna i sprawiedliwa transformacja – uważa Noran. W jej ocenie konieczne jest też ograniczenie barier i tworzenie zachęt zwiększających apetyt na ryzyko banków na finansowanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, na przykład w postaci korekty RWA (aktywów ważonych ryzykiem) dla zrównoważonego finansowania, tak aby banki miały silniejsze bodźce do umożliwiania transformacji energetycznej.

W debacie Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP) i „Rzeczpospolitej” pt. „Jak pogodzić Europejski Zielony Ład z konkurencyjnością gospodarki?” udział wzięli: Marta Noran, VP, ESG Risk, Citi Handlowy; Damian Olko, starszy ekonomista WKB Lawyers i wiceprzewodniczący TEP oraz Julia Patorska, członkini TEP. Debatę poprowadził Michał Banaś z Warsaw Enterprise Institute.

Czy dbanie o środowisko naturalne obniża konkurencyjność?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Gospodarka
Przesłanie UE dla Trumpa: wojna handlowa byłaby nieopłacalna
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Gospodarka
Jest rekord: 134 mld zł na obronność wydane w 2024 r.
Gospodarka
Antyrosyjskie sankcje Joe Bidena nie do ruszenia? Jakie pole manewru ma Donald Trump
Gospodarka
Kolejne sankcje USA. Na liście elektrownia atomowa na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego