Olimpiada nie pomaga, francuscy prezesi w fatalnych nastrojach

Szefowie firm we Francji nie mają powodów do radości. Sytuacja polityczna jest taka, że nie wiadomo, kto będzie rządzić, maleje wydajność pracy, Bruksela objęła Francję procedurą nadmiernego deficytu. A prezydent uspokaja inwestorów, że wszystko jest pod kontrolą.

Publikacja: 27.07.2024 17:58

Olimpiada nie pomaga, francuscy prezesi w fatalnych nastrojach

Foto: PAP/EPA

Malejąca inflacja nie wystarczyła do poprawy nastrojów prezesów firm. Nie mają pojęcia, jak skończy się sytuacja polityczna w kraju, czy prezydent pozwoli blokowi lewicy przejąć stery rządów i czy dojdzie do realizacji programu tego bloku, prezesi niepokoją się o zatrudnienie i o inwestycje.

Z najnowszej ankiety przeprowadzonej 8-16 lipca wśród 1017 szefów firm przez OpinionWay dla federacji izb handlu i przemysłu CCI France, kanału tv LCI i dziennika „La Tribune” wynika, że poziom optymizmu szefów firm w lipcu poprawił się do 84 pkt z z 82 w czerwcu, ale teraz 56 proc. z nich, o 7 pkt proc. więcej niż przed miesiącem obawia się, czy ich firma w ogóle przetrwa. Sondaże urzędu statystycznego INSEE o klimacie do interesów wskazują na dużą nerwowość w sektorze usług i w przemyśle. Ten wskaźnik zmalał do poziomu nie notowanego od 2021 r. Podobnie wyglądają nastroje wśród finansistów i ekonomistów. — Koniunktura jest, ale bardzo zwiększyły się wskaźniki niepewności. Firmy obawiają się kwestii zatrudnienia i poziomu inwestycji — przyznał klika dni temu dawny szef dużego banku francuskiego.

Spadek wydajności pracy

Po drugiej turze wyborów powszechnych (7 lipca) powstała niejasna sytuacja polityczna w Zgromadzeniu Narodowym. Istnieją trzy bloki bez wyraźnej większości głosów. Blok lewicy wybrał kandydatkę na premiera, prezydent Macron ogłosił, że zatwierdzi nową kandydaturę po olimpiadzie, w połowie sierpnia.

Kolejne kryzysy: pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny zaszkodziły wydajności pracy, W 2023 r. PKB zmalał o 3,5 proc. wobec stanu z 2019 r., podczas gdy od 2010 r., utrzymywał się na poziomie wyższym o 0,5-0,6 proc. A do tego wszystkiego doszła jeszcze procedura nadmiernego deficytu uruchomiona przez Komisję Europejską wobec Francji i 6 innych krajów Unii, w tym wobec Polski.

Prezydent uspokaja inwestorów

Na dzień przed inauguracją igrzysk olimpijskich Emmanuel Macron przyjął obiadem w Pałacu Elizejskim szefów firm i inwestorów zagranicznych,, m.in. Elona Muska z Tesli, Jamesa Quincey z Coca-Coli, Eddie Wu (Alibaba), Briana Chesky (Airbnb), Shou Chew (TikTok), Lee Jae-yonga (Samsung), Lakshmi Mittala (ArcelorMittal), Neala Mohana (Youtube), Bernarda Arnault (LVMH), Nicolasa Namiasa (BPCE), Alexandra Bomparda (Carrefour), Sébastiena Bazin (Accor).

Prezydent starał się rozwiewać ich obawy, że doszło do kryzysu politycznego we Francji. — Oczywiście to spotkanie było trochę specjalne po wydarzeniach politycznych z ostatnich tygodni. Jego celem, było wyjaśnienie zagranicznym prezesom decyzji prezydenta, zwłaszcza o rozwiązaniu parlamentu. Dla inwestorów zagranicznych liczy się przede wszystkim realizowana polityka, ciągłość i stabilizacja. zapewnienie pewności działania. Prezydent starał się uspokoić prezesów co do podjętych decyzji — cytuje Reuter wyjaśnienia doradcy Macrona.

Wcześniej dyrektor finansowy grupy LVMH, Jean-Jacques Guiony stwierdził, że niepewność polityczna i dotycząca podatków we Francji zaszkodziła planom firmy skupu własnych akcji z rynku. — Obecny albo poprzedni rząd mówiły o atakach na skup akcji. Nikt nie wie, co przyszły rząd zechce zrobić, więc na razie lepiej nie robić nic — powiedział inwestorom po ogłoszeniu gorszego bilansu II kwartału.

Dla Laurenta Vavre, dyrektora finansowego dostawcy podzespołów samochodowych Opmobility producenci lubią stabilizację. A gdy polityka zmienia się co 3 minuty, Ol nigdy nie jest dobrze. W przemyśle brak widoczności oznacza stres i brak inwestowania. Jean-Laurent Bonnafé, prezes banku BNP Paribas uważa, że nowy premier będzie musiał ograniczyć wydatki, bo sytuacja finansowa Francji jest zła. — Trudno zrozumieć, kto będzie nowym premierem, kto ministrem finansów, ale nie jest trudno zrozumieć, że w końcu ten kraj potrzebuje większej dyscypliny w wydatkach publicznych — powiedział.

Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku