Rośnie eksport zużytych ubrań z Europy. Polska wśród czołowych eksporterów

Zużyte tekstylia to w Unii coraz większy problem, eksport i powód do zmartwienia.

Publikacja: 27.02.2023 14:21

Rośnie eksport zużytych ubrań z Europy. Polska wśród czołowych eksporterów

Foto: Adobe Stock

Europejska Agencja Środowiska (European Environment Agency – EEA) opublikowała raport dotyczący eksportu zużytych tekstyliów z Unii Europejskiej – „Eksport używanych tekstyliów z UE w gospodarce o obiegu zamkniętym w Europie”. Wynika z niego, że eksport używanych tekstyliów wywożonych z UE potroił się w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Nie oznacza to jednak, że nie trafiają one na wysypiska śmieci.

Foto: EEA/materiały prasowe

Kraje UE stoją przed poważnymi wyzwaniami w temacie tekstyliów i ich ponownego przetwarzania. Do 2025 roku mają one być selektywnie zbierane na obszarze Unii, jednak ich możliwości ponownego użycia i recyklingu w UE są ograniczone. W związku z tym znaczna część wyrzuconej lub przekazanej odzieży i innych tekstyliów (np. butów) jest eksportowana. Jednak ich dalszy los, zgodnie z raportem EEA jest niezbyt pewny.

Ilość używanych tekstyliów eksportowanych z UE potroiła się z 550 tys. ton w 2000 do 1,7 mln ton w 2019. Średnio daje to około 3,8 kg na osobę i stanowi 25 proc. tekstyliów zużywanych w Europie każdego roku. Głównymi odbiorcami zużytych tekstyliów są kraje Afryki (46 proc. eksportu w 2019) i Azji (41 proc. w 2019). Istnieją jednak znaczące różnice w tym co dzieje się z tekstyliami na rynkach afrykańskich i azjatyckich.

Foto: EEA/materiały prasowe

Około 60 procent tekstyliów trafiających do Afryki jest ponownie wykorzystywana jako tzw. second hand. Mieszkańcy krajów Afryki poszukują niedrogich, cenowo dostępnych ubrań, gdyż nie stać ich na nowe, nieużywane. Przykładowo w Ghanie 90 proc. populacji kupuje używane ubrania. Jednak nie wszystkie tekstylia eksportowane do krajów Afryki (w raporcie do krajów Afryki zaliczane są zarówno kraje Maghrebu/Afryki Północnej, które kulturowo oraz ekonomicznie są bliżej Europy i Bliskiego Wschodu, jak i Afryki Subsaharyjskiej) nadają się do ponownej sprzedaży. Aż 40 procent tekstyliów eksportowanych z UE do Afryki trafia na wysypiska.

Czytaj więcej

Lumpeksy znikają. Używane ubrania przeniosły sie do internetu

Inaczej wygląda rynek azjatycki. W tym wypadku EEA nie jest w stanie określić jaki procent tekstyliów trafia na wysypiska, jednak to co nie trafia jest wykorzystywane inaczej niż w Afryce. W Azji większość kierowana jest do wydzielonych stref ekonomicznych i ponownie przetwarzana w tzw. procesie downcyklingu – robi się z nich szmaty przemysłowe albo wypełnienia np. foteli samochodowych.

Interesująco wygląda lista największych eksporterów zużytych tekstyliów w UE. Pięciu największych to Niemcy, Polska, Niderlandy, Włochy i Litwa, które razem odpowiadają za 80 procent eksportu. Przy czym kraje te są dużymi eksporterami zarówno dzięki sprawnemu systemowi zbierania zużytych tekstyliów (np. Niemcy) jak i dzięki roli hubów reeksportujących zużyte tekstylia po wstępnym sortowaniu (np. Polska, która importuje znaczącą ilość zużytych tekstyliów z Niemiec).

Polski eksport zużytych tekstyliów można podzielić na dwie kategorie. Jedna, to eksport do dalszego wykorzystania, czyli wyrobów nadających się do sprzedaży w sektorze second hand, który kierowany był w 2019 roku do Ukrainy i Rosji, a druga to eksport do przeróbki (i na wysypiska) do Pakistanu, Indii i Togo. Podobny podział można zobaczyć w danych dotyczących tych państw UE, które eksportują zużyte tekstylia poza Unię.

Czytaj więcej

Tony ubrań, w tym z Polski, zaśmiecają biedne kraje. Fast fashion niszczy Ziemię

Naświetlając kwestię obiegu tekstyliów EEA zwraca też uwagę, że przechodzenie przy produkcji tylko na włókna organiczne niekoniecznie może przysługiwać się ekologii. Daje ono co prawda możliwość odejścia od włókien syntetycznych pochodzących głównie z ropy i gazu ziemnego, ale zwiększają presję na wylesianie i zużycie wody. W dodatku nadal dużo zanieczyszczeń uwalnia się w związku z farbowaniem, a problem recyklingu wciąż pozostaje obecny.

Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Gospodarka
Ukraina staje się coraz ważniejsza dla polskiego eksportu, nawet w czasie wojny
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Materiał Partnera
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Materiał Promocyjny
Compliance Summit 2025