Dobry czas na inwestycje w biotechnologię

Na rynku amerykańskim ponad 200 spółek biotechnologicznych wycenianych jest poniżej gotówki w ich kasie. Na rodzimej giełdzie takich podmiotów też nie brakuje.

Publikacja: 11.08.2023 03:00

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest kilkadziesiąt firm zajmujących się biotechnologią

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest kilkadziesiąt firm zajmujących się biotechnologią

Foto: AdobeStock

Nasdaq Biotechnology jest na poziomie sprzed 12 miesięcy, natomiast WIG-leki stracił w tym okresie 15 proc. Jeszcze gorzej wypada rodzimy indeks w dłuższej perspektywie. Jest o ponad połowę niżej niż w latach przedpandemicznych, podczas gdy wskaźnik amerykański już przebił te poziomy, odrabiając straty z lat 2021–2022. Również na tle innych zagranicznych indeksów nasz wypada kiepsko. Nic dziwnego, że obecnie na GPW można znaleźć sporo ciekawych i relatywnie nisko wycenianych spółek biotechnologiczych.

Czytaj więcej

Polska biotechnologia w ważnym momencie

Na kogo warto postawić

Za poprawą nastrojów w branży przemawia m.in. spadająca inflacja i trend globalnego luzowania polityki monetarnej. Powinno to przełożyć się na spadek stopy wolnej od ryzyka, która jest jednym z elementów wyceny spółek (w modelu zdyskontowanych przepływów pieniężnych). Na rynek napływają już pozytywne sygnały.

– Na przykład w Wielkiej Brytanii dane opublikowane przez BioIndustry Association i Clarivate wskazały na poprawę w zakresie pozyskiwania funduszy w sektorze life science w 2023 r., po gwałtownym spadku w 2022 r., przy czym kwota zebrana wzrosła o niemal 30 proc. w II kwartale w porównaniu z I kwartałem – wskazuje Sylwia Jaśkiewicz, dyrektor zarządzająca w wydziale analiz i rekomendacji DM BOŚ. Ale wskazuje też, że rynek publiczny pozostaje nadal wyzwaniem.

– Nie przeprowadzono IPO już drugi kwartał z rzędu, a sytuację ratowały fundusze VC. Wydaje się, że jest ona lepsza w USA. Jednak ciągle daleko nam do inflacji czy poziomu ryzyka z roku 2021. Brak jest też czynników stymulujących, jak pandemia, więc potencjał do wzrostu wydaje się być duży i wciąż przed nami – uważa ekspertka.

Czytaj więcej

Biotechnologiczne spółki z ukrytym potencjałem

Na które spółki z GPW warto postawić? DM BOŚ zwraca uwagę m.in. na PolTREG. Niedawno firma zakończyła inwestycję w nowe laboratorium produkcyjne i działa w segmencie terapii komórkowych, w których ostatnio dużo się dzieje.

– Zwróciłabym też uwagę na Voxel, którego wyniki za II kwartał 2023 r. powinny być bardzo dobre, stymulowane istotnie wyższymi niż rok wcześniej wolumenami badań diagnostycznych, wzrostem wycen świadczeń oraz niższymi stratami w Vito-Medzie – uważa Jaśkiewicz. Dodaje, że od lipca 2023 r. spółka powinna być beneficjentem kolejnego, teraz kilkuprocentowego, wzrostu wycen świadczeń.

– Pozytywne rekomendacje mamy na Neucę, PolTREG, Celon i Voxel – podsumowuje ekspertka DM BOŚ. Na Voxel uwagę zwraca też BM mBanku. Faworytem tego biura jest też Ryvu. – Uważamy, że RVU120 [flagowy projekt tej spółki – red.] jest na dobrej drodze do wejścia do drugiej fazy badań klinicznych – informuje Beata Szparaga, ekspertka BM mBanku. Wspomniane przez nią Ryvu jest też faworytem Noble Securities. Ten broker stawia też na firmę Captor Therapeutics, Celon Pharmę oraz Molecure.

Czytaj więcej

Rosnący PKB napędzał rynek fuzji i sprzyjał debiutantom

Czekając na ożywienie

Zdaniem analityków spółki biotechnologiczne stanowią ciekawą opcję do zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego w średnim i długim horyzoncie. Czas pokaże, czy inwestorzy w tym roku dostrzegą ten potencjał.

– Patrząc na zachowanie indeksów spółek biotechnologicznych, na razie nie widać poprawy nastawienia do sektora. Od początku roku zachowuje się on istotnie gorzej od szerokiego rynku, a wiele spółek jest wycenianych poniżej gotówki – podkreśla Szparaga. To zjawisko widać też w ujęciu globalnym. Aktualnie na rynku amerykańskim poniżej poziomu gotówki wycenianych jest ponad 200 spółek biotechnologicznych.

Ze względu na problem z dostępem do kapitału powszechne w branży są redukcje zatrudnienia i zamykanie projektów. Niezależnie od otoczenia makroekonomicznego nastroje psują też amerykańskie regulacje dotyczące cen leków i postępowania antymonopolowe w zakresie fuzji i przejęć producentów leków.

– Spadki stóp powinny przełożyć się na poprawę dostępności finansowania dla biotechnologii, pewne oznaki poprawy w tym obszarze były widoczne w II kwartale, ale na razie jest za wcześnie, żeby stwierdzić, czy to już odwrócenie trendu – podsumowuje przedstawicielka BM mBanku.

Czytaj więcej

Biotechnologia może wrócić do łask

Zysk vs ryzyko

Biotechnologia to branża cechująca się podwyższonym ryzykiem. Zalewie kilka procent realizowanych projektów trafia na rynek. Ale w przypadku sukcesu inwestorzy mogą liczyć na ponadprzeciętną stopę zwrotu.

Analitycy i przedstawiciele sektora nie mają wątpliwości, że w dłuższej perspektywie ma on duży potencjał.

– Jeżeli miałbym podsumować to jednym słowem, powiedziałbym: „rozwój”. Mówiąc o całości branży, może nie będzie to nagły skokowy wzrost (takie mogą zaliczyć jedynie pojedyncze podmioty), ale w skali całości będzie to krzywa wzrostowa – uważa Maciej Pleskot, kierownik projektów w Healthnomic.

Giełda
Grenevia kończy z giełdą. Znamy ofertę sprzedaży
Giełda
Rynki próbują się podnosić
Giełda
Czy sezon wyników na Wall Street zdoła spełnić wygórowane oczekiwania rynku?
Giełda
Sprzedający zdominowali sesję w Warszawie
Giełda
Sektory z potencjałem. Gdzie szukać zysków w 2025 roku?