Aktualizacja: 16.02.2025 16:10 Publikacja: 21.11.2022 18:33
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Przed początkiem pierwszej w tym tygodniu sesji mało kto miał złudzenia, że może to być udany dzień. Informacje o zgonach w wyniku koronawirusa z Chin osłabiły nadzieje na zmiany w antycovidowej polityce tego kraju. Z uwagi na dość ubogi kalendarz makro w poniedziałek z rana była to główna informacja mająca wpływ na nastroje inwestorów.
Po słabej sesji na azjatyckich giełdach w Europie dzień też zaczął się w kolorze czerwonym. Przypomnijmy, że druga połowa ub. tygodnia upłynęła pod znakiem korekty na rynkach akcji, w tym polskim. Zniżki WIG20 zatrzymały się wówczas nad poziomem 1700 pkt. Od pierwszych minut niedźwiedzie obrały sobie za cel właśnie to miejsce. Po dwóch kwadransach WIG20 tracił już ok. 1 proc. i zniżkował do 1690 pkt, jednak na kilka godzin poziom ten był granicą możliwości sprzedających. Do południa handel toczył się między 1695 pkt a 1700 pkt. Zaraz po południu podaż przeprowadziła kolejny atak, sprowadzając WIG20 do 1683 pkt. Od tego momentu popyt wziął się za odrabianie strat i niewiele brakowało, by indeks dużych spółek dotarł do punktu odniesienia. Końcówka sesji należała jednak znów do sprzedających. WIG20 finiszował 1,27 proc. pod kreską, co oznacza, że punktem odniesienia do wtorkowej sesji będzie poziom 1685 pkt.
W czwartek wieczorem doszło do niecodziennej sytuacji na giełdzie w Moskwie. Parkiet najpierw zawiesił targi, a godzinę później poinformował, że po konsultacjach z uczestnikami rynku zapadła decyzja o niewznawianiu handlu w sesji wieczornej. To efekt wypowiedzi Donalda Trumpa po jego telefonie na Kreml.
Krajowe indeksy na starcie czwartkowej sesji zwyżkowały po ponad 1 proc. Po kilkudziesięciu minutach zwyżka jest nieco mniejsza, ale popyt wciąż ma przewagę. Inwestorów zagrzewa szansa na zakończenie starcia między Rosją a Ukrainą.
Dzwoniąc do poszukiwanego międzynarodowym listem gończym Władimira Putina Donald Trump zrobił ogromną przysługę rosyjskim koncernom i bankom. Ich wartość na giełdzie w Moskwie wzrosła w kilka godzin o 2,2 mld dolarów. Umacnia się też rubel.
Na polskim rynku M&A od trzech lat widać duże ożywienie. Najwięcej transakcji jest w sektorze nowych technologii, ale ten trend zaczyna hamować.
WIG20 zyskał w piątek 1,1 proc. i jest już blisko 2500 pkt. Z kolei WIG w ciągu dnia otarał się o historyczny szczyt notowań. Debiut Diagnostyki także dał powody do zadowolenia.
Ekonomiści „od zawsze” wytykają negatywne konsekwencje upolitycznienia spółek Skarbu Państwa i samorządowych. Zmiana politycznego DNA w nadzorze właścicielskim jest trudna. Ale skoro genetycy potrafią to zrobić nawet z ludzkim DNA, może i tu się uda?
Uczestnicy Europejskiego Forum Rynków Kapitałowych debatowali w gmachu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, jak zapewnić im szybszy rozwój.
Inwestorzy w Warszawie po sześciu wzrostowych sesjach z rzędu indeksu WIG20 przystąpili do realizacji zysków wykorzystując korektę na pozostałych rynkach akcji.
Czy koniunktura na krajowym rynku akcji będzie w 2025 r. łaskawa i pozwoli inwestorom zarobić? Eksperci kilku czołowych biur maklerskich przedstawili strategie inwestycyjne na 2025 rok, wskazując jednocześnie faworytów wśród krajowych spółek.
Polska traci ponad 20 mld rocznie na wykluczaniu osób LGBT. A tolerancja się opłaca, bo firmy bardziej przyjazne mają lepsze wyniki finansowe – tak wynika z raportu organizacji Open for Business. Społeczność czeka na ustawę o związkach partnerskich.
Uważany za sygnalistę rynku kapitałowego Nathaniel Anderson ogłosił zamknięcie Hindenburg Research, firmy, która w 2024 r. doprowadziła do krachu na akcjach LPP. Dlaczego to robi i co zamierza?
Wzrost zysków na akcję prawdopodobnie był w czwartym kwartale najwyższy od trzech lat. Przy spodziewanej dwucyfrowej poprawie tego wskaźnika łatwo jest jednak o rozczarowania wśród inwestorów. Szczególnie że sytuacja na rynkach jest ostatnio dosyć nerwowa.
Chociaż w tym roku rodzimi inwestorzy nie będą mieli łatwo, będzie można powalczyć o zyski na GPW. Kluczem może być selekcja spółek do portfela.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas