86 transakcji zawarto w Polsce w pierwszym kwartale 2022 r. To o dziesięć więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigator Capital, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
Technologie wiodą prym
Pierwszy kwartał wiązał się z dużymi fluktuacjami cenowymi wynikającymi z rosyjskiej agresji na Ukrainę.
– Wzrost cen surowców mocno wzmocnił już i tak pędzące procesy inflacyjne. Co za tym idzie – sporo planowanych transakcji zostało odłożonych w czasie, z nadzieją na szybką stabilizację polityczną w regionie CEE – komentuje Marcin Rajewicz, menedżer z Fordaty. Dodaje, że wśród transakcji, zgodnie z utrzymującym się od dłuższego czasu trendem, najwięcej przejęć możemy zaobserwować wśród przedstawicieli rynku TMT (technologie, media, telekomunikacja). Wszystko wskazuje, że taka tendencja utrzyma się jeszcze przez długi czas. W I kwartale 2022 r. na sektor TMT przypadły 24 transakcje, czyli 27,9 proc. wszystkich.
– Warto odnotować także wzmożoną aktywność zakupową w branży surowcowej – a dokładnie paliwowej. W ostatnim czasie jesteśmy świadkami niebagatelnych transakcji z udziałem dużych polskich spółek państwowych, co może mieć niebawem silne przełożenie na strukturę rynku surowcowego w Europie Centralnej i Wschodniej – dodaje Rajewicz.
Na sektor energetyczny przypadło w I kwartale 13 transakcji (czyli 15 proc. wszystkich). To o cztery więcej niż we wcześniejszym kwartale i o dziesięć więcej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów rozdrobniony polski rynek energetyki, zwłaszcza odnawialnej, będzie podlegał coraz bardziej dynamicznej konsolidacji, napędzanej unijnymi regulacjami oraz ograniczeniem importu surowców rosyjskich.