Który sektor wspiera hossę?

Wśród liderów wzrostów na warszawskiej giełdzie nie ma już producentów gier, tak jak w ubiegłym roku. Pałeczkę przejęły przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, odzieżowej czy bankowej.

Publikacja: 26.08.2021 21:00

Który sektor wspiera hossę?

Foto: Adobe Stock

WIG jest w okolicach rekordowego poziomu i oscyluje tuż pod linią 70 tys. pkt. Indeks niesiony był na skrzydłach wielu sektorów, a jeden z do niedawna najbardziej ulubionych, czyli segment gier, ujęty w indeksie WIG.Games, stał się celem sprzedających.

Motory wzrostu

W środę, po kilku dniach odpoczynku od bicia rekordów, WIG wspiął się na ponad 69,7 tys. pkt. Początek czwartkowej sesji nie był jednak optymistyczny. Nastroje nie dopisywały też na globalnych rynkach, a powodem mogła być rozpoczynająca się konferencja bankierów centralnych w Jackson Hole. Możliwe, że decydenci dadzą jakiś sygnał dotyczący możliwego zacieśniania polityki pieniężnej. W tym otoczeniu tracił również WIG, ale już w drugiej połowie sesji zaczął odrabiać straty i poprawił historyczny rekord. Stopa zwrotu od początku roku wynosi ponad 22 proc.

Ulubieńcami inwestorów w tym roku są m.in. firmy z sektora motoryzacyjnego. Na uwagę zasługuje m.in. Inter Cars, największy dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka, która ma ponad 60-proc. wagę w WIG-motoryzacja, zdrożała od początku roku o ponad 70 proc. Popyt napędzany jest przez dobre wyniki sprzedażowe. Narastająco od początku roku grupa wypracowała 6,5 mld zł przychodów, czyli o 33,5 proc. więcej niż przed rokiem.

O 57 proc. wzrosły z kolei notowania WIG-odzież. To zasługa takich firm jak LPP czy CCC. Jednak jak przyznaje Tomasz Sokołowski, ekspert Santander BM, jeśli chodzi o perspektywy dla indeksu WIG-odzież, to większość dobrych informacji jest już odzwierciedlona w cenach, tak więc nie ma za bardzo miejsca do kontynuacji trendu wzrostowego.

Inaczej jest w przypadku WIG-banki, który również wzrósł o ponad 50 proc. Michał Konarski, analityk BM mBanku, mówi, że perspektywy dla pożyczkodawców pozostają bardzo dobre.

– Sektor bankowy pokazał bardzo dobre wyniki za I połowę roku, co powinno się przełożyć na podwyżki rynkowych oczekiwań. Ponadto cały czas przed nami są podwyżki stóp procentowych i jeszcze absolutnie nie są one uwzględnione w wycenach sektora bankowego. WIG-banki mocno odbił i sektor jest wyceniany blisko wartości księgowej, ale porównując z historyczną średnią, cały czas jesteśmy notowani z dyskontem. Jeżeli wyniki nadal będą odbijać i będą wspierane przez podwyżki stóp procentowych, to wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby WIG-banki kontynuował ruch w górę – mówi Konarski.

Indeksem, która nie podbija w tym roku serc inwestorów z Warszawy, jest WIG.Games. Ten indeks sektorowy jako jedyny wypracował ujemną stopę zwrotu i to aż 30 proc. na minusie. Zawiodła premiera „Cyberpunka 2077" od CD Projektu, która pociągnęła w dół notowania spółki, dołując także benchmark.

– Ważna dla CD Projektu będzie końcówka roku, kiedy „Cyberpunk" będzie miał premierę na konsolach nowej generacji, a Netflix wypuści nowy sezon „Wiedźmina" – mówi Krzysztof Tkocz, ekspert DM BDM.

giełda inwestorzy indywidualni mają znaczenie

Inwestorzy indywidualni trzymają się mocno. Według oficjalnych danych GPW w I półroczu 2021 r. odpowiadali oni za 24 proc. handlu akcjami na głównym rynku. Wciąż więc można mówić o ponadprzeciętnym zainteresowaniu akcjami wśród tej grupy. Utrzymuje się ono od wybuchu pandemii. W I półroczu 2020 r. udział inwestorów indywidualnych wynosił 22 proc. W II półroczu było to 27 proc. Z kolei jeszcze przed wybuchem pandemii udział ten oscylował w granicach 12 proc. Główną siłą naszego rynku pozostają inwestorzy zagraniczni, którzy w I półroczu wygenerowali 55 proc. obrotów. W analogicznym okresie rok wcześniej było to 58 proc., a w II połowie 2020 r. – 55 proc. Inwestorzy instytucjonalni w okresie od stycznia do końca czerwca odpowiadali z kolei za 21 proc. handlu.

WIG jest w okolicach rekordowego poziomu i oscyluje tuż pod linią 70 tys. pkt. Indeks niesiony był na skrzydłach wielu sektorów, a jeden z do niedawna najbardziej ulubionych, czyli segment gier, ujęty w indeksie WIG.Games, stał się celem sprzedających.

Motory wzrostu

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Giełda
Indeksy podnoszą się bez przekonania
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Giełda
Simple, Sygnity, a teraz przyszedł czas na Asseco. Jakie plany ma grupa TSS?
Giełda
Widmo kolejnej wojny handlowej straszy na giełdach
Giełda
Lekka korekta na koniec rewelacyjnego stycznia na GPW
Giełda
Polski informatyczny gigant ma nowego inwestora. Akcje drożeją na giełdzie