Aktualizacja: 17.02.2015 16:11 Publikacja: 17.02.2015 16:11
Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek
Poniedziałkowa sesja, w trakcie której GPW pokazała, że może sobie radzić lepiej niż inne parkiety Starego Kontynentu, bardzo rozbudziła nastroje inwestorów. Część z nich zdawała się wierzyć, że nasz parkiet może wyrwać się z marazmu, w którym tkwi od kilku miesięcy, mimo że wiodące rynki zachodnioeuropejskie biją historyczne rekordy.
Początek wtorkowych notowań szybko zweryfikował te nadzieje. Brak porozumienia w sprawie restrukturyzacji greckiego zadłużenia (kolejne spotkanie „ostatniej szansy" zaplanowano na piątek) skutecznie schłodził sentyment inwestorów do akcji co przełożyło się na spadki na giełdach, którym poddała się też Warszawa. Szansą na odbicie stały się publikowane przed południem dane o poprawiających się nastrojach inwestorów w Niemczech. Mierzący je Indeks Instytutu ZEW wzrósł w lutym do 53 pkt. z 48,4 pkt. miesiąc wcześniej. Był najwyższy od 12 miesięcy. Zdopingowało to graczy do kupowania akcji europejskich firm dzięki czemu wiodące indeksy zaczęły świecić miłą dla oka zielenią. Optymizm okazał się ulotny. Do głosu ponownie doszli pesymiści, którzy podkreślali, że analitycy liczyli, że ZEW powiększy się do 55 pkt. Losów wtorkowych notowań na Starym Kontynencie nie był w stanie również odmienić początek sesji w Nowym Jorku, gdzie indeksy zaczęły dzień na minusie, m.in. dlatego, że lutowy Indeks New York Empire State (mierzy oczekiwania i perspektywy dla biznesu) spadł do 7,78 pkt. z 9,95 pkt. miesiąc wcześniej. Dlatego przed zamknięciem parkiet niemiecki tracił 0,5 proc., francuski spadał o 0,25 proc. a brytyjski był na poziomie poniedziałkowego zamknięcia.
Kurs walorów spółki spada nawet o ponad 6 proc. i jest najniższy od dwóch miesięcy. To następstwo nie najlepszych nastrojów na rynku miedzi, srebra i złota. W tej sytuacji nic nie pomaga oczekiwana poprawa wyników koncernu za III kwartał.
Inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie chętnie pozbywają się akcji, co wpisuje się w negatywne nastroją panujące na pozostałych rynkach.
Przed amerykańską gospodarką rysują się dobre perspektywy, a spółki mają dalej poprawiać wyniki finansowe. Problemy mogą mieć jednak surowce.
WIG20 wraca powyżej 2300 pkt. Dolar jest poniżej 4 zł. Koniec Trump trade?
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Zwycięstwo kandydata republikanów może oznaczać utrzymanie niskich podatków, wielkie cięcie regulacji, większe wydobycie ropy, wyższy deficyt fiskalny oraz używanie ceł jako środków nacisku.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Ani warszawska GPW, ani inne giełdy w Europie nie wystraszyły się zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze reakcje.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW, która zlokalizowana jest w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim. Stare bloki węglowe będą wygaszane mimo wielu wątpliwości i pytań ze strony związków zawodowych.
IV kwartał pod względem IPO był lepszy niż wcześniejszy, ale na prawdziwy boom trzeba będzie jeszcze poczekać – uważają eksperci PwC.
Spadki cen akcji Żabki, a wcześniej Allegro, pokazują, że polska giełda nie ceni zbytnio spółek handlowych.
- Za około 10 lat zielona energia powinna w dużej mierze, a może i w całości, zastąpić tę konwencjonalną, czyli wytwarzaną z węgla - mówi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. W rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie EFNI 2024 kreśli również plan inwestycji spółki w morskie farmy wiatrowe.
Przechodzenie energetyki i całej gospodarki na zielone technologie jest procesem, od którego nie ma odwrotu. Trzeba jednak dołożyć starań, by przebiegł on bezpiecznie.
Do naszego konkursu zapraszamy wszystkich inwestorów - nie tylko tych zaawansowanych, ale też początkujących, w tym studentów. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne. Rejestracja potrwa do 22 listopada.
Jest poniedziałek, 14 października. W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas