Podział tych środków ma kluczowe znaczenie dla sfinalizowania funduszu odbudowy, więc Komisja Europejska odroczyła do 27 maja ogłoszenie nowej propozycji długoterminowego budżetu Unii na lata 2021-27. — Najważniejsza kwestia dotyczy wielkości i podziału na pożyczki i granty. Jest przy tym jeszcze wiele pracy, ten proces jest niezwykle delikatny — powiedział anonimowo. Brak tej proporcji uniemożliwił szefom państw i rządów 27 ustalić szczegółów funduszu odbudowy podczas ostatniego wideoszczytu 23 kwietnia — stwierdził Reuter.
Poza dokładną wielkością proponowanego funduszu kraje Unii nie ustaliły jeszcze, ile z niego należy przekazać 27 rządom w postaci grantów, a ile w formie pożyczek do zwrotu. Urzędnik z Brukseli dodał, że niektóre kraje z północy są nadal przeciwne grantom, czego z kolei domagają się kraje południa, Hiszpania i Włochy. — Południe chce bardzo wysokich sum, kraje północy wahają się ze zgodą na subwencje czy transfery budżetowe, bo uważają, że wszelka wspólna pomoc przyznana krajowi członkowskiemu powinna podlegać zwrotowi — powiedział.
Według jego słów, wszystkie 27 krajów zgadzają się teraz, by Komisja mogła pozyskiwać pieniądze na ten fundusz z rynków kapitałowych, gotówka zostanie przesłana do unijnego budżetu nazywanego wieloletnimi ramami finansowymi (MFF). Francja zaproponowała, by Komisja wyemitowała w latach 2021-23 obligacje na poziomie 1-2 proc. PKB rocznie, czyli za 150-300 mld euro. Urzędnik powiedział, że Komisja zaproponuje tzw. wolną przestrzeń (headroom) w budżecie na lata 2021-27 w wysokości 2 proc. PKB Unii, a następnie pozyskanie tych środków na rynkach. Wolna przestrzeń to różnica między zobowiązaniami krajów wobec unijnego budżetu, obecnie na poziomie 1,2 proc. PKB a rzeczywistymi wpłatami po ok. 1,1 proc. Komisja poszukuje też nowych przychodów z podatków — od transakcji finansowych i cyfrowego — które zasiliłyby MFF.
Debata na propozycją zacznie się po jej opublikowaniu przez Komisję. Aby weszła w życie, musi zostać zaakceptowana przez wszystkie stolice i przez Parlament Europejski.