Nowy program kontynuuje działania podjęte w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w latach 2014-2020 oraz jego poprzednika w latach 2007-2013. Dzięki programowi realizowanemu w okresie 2014-2020 zrealizowano szereg projektów poprawiających dostępność komunikacyjną Polski i połączeń międzyregionalnych, w ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T i poza nią, a także szereg projektów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dotyczyły one przede wszystkim budowy autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic. Zakupiono sprzęt dla służb prewencyjno-kontrolnych oraz technicznego ratownictwa drogowego. Zrealizowano również na szeroką skalę kampanie medialne, mające na celu edukację społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także ogólnopolskie szkolenia dla nauczycieli i zarządców dróg.

Największy program infrastrukturalny

Realizowany program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko jest obecnie największym instrumentem finansującym rozwój infrastruktury w Polsce. Jego działanie 5.3 „Drogi i bezpieczeństwo ruchu drogowego” umożliwia realizację inwestycji koncentrujących się na poprawie jakości infrastruktury drogowej i dostępności transportowej oraz zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dofinansowywane projekty obejmą zarówno sieć TEN-T, jak i drogi poza tą siecią, w tym także obwodnice. Nabory niekonkurencyjne w zakresie działania 5.3 już się rozpoczęły i są one skierowane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz uprawnionych, wcześniej zidentyfikowanych beneficjentów z zakresu prewencji i kontroli w ruchu drogowym, ratownictwa technicznego oraz do jednostki wykonawczej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Można już składać wnioski

W lipcu 2024 roku rozpoczął się nabór dla kluczowych instytucji odpowiedzialnych za nadzór, kontrolę i techniczne ratownictwo drogowe oraz koordynację działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Beneficjenci mogą uzyskać dofinansowanie na zakup sprzętu dla służb prewencji i kontroli ruchu drogowego oraz dla służb drogowego ratownictwa technicznego, w tym pojazdów z niezbędnym specjalistycznym wyposażeniem. Możliwa będzie również organizacja kampanii medialnych, szkoleń i innych działań informacyjnych. Nabór potrwa do końca 2025 r. Na realizację projektów zarezerwowano 810 milionów złotych.

Tunel w Świnoujściu

Tunel w Świnoujściu

MFiPR

Rozejrzyj się za dodatkowymi informacjami

Instytucją organizującą nabory jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych. To na jego stronie znajdziemy szczegóły dotyczące konkursów oraz innych działań z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, dla których jest instytucją przyjmującą wnioski. Szczegółowe informacje znajdą tu instytucje aplikujące o środki unijne w obszarze infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi nowego programu, warto odwiedzić poświęconą mu stronę internetową. Można tam znaleźć m.in. miesięcznik „Rozejrzyj się!”, który pokazuje, jak Fundusze Europejskie zmieniają nasze bliższe i dalsze otoczenie.

Materiał Promocyjny