Pieniądze z KPO mogą pomóc gospodarce w trudnym 2023 roku

Jeśli Fundusz Odbudowy dla Polski zostanie odblokowany i pieniądze zaczną płynąć już od pierwszego kwartału 2023 r., może to dodać do dynamiki PKB co najmniej 0,5 pkt. proc. – oceniają ekonomiści.

Publikacja: 14.12.2022 14:18

Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział złożenie w Sejmie projektu noweli ustawy o SN; jej przyjęc

Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiedział złożenie w Sejmie projektu noweli ustawy o SN; jej przyjęcie ma wypełnić jeden z tzw. kamieni milowych wyznaczonych przez KE, będących warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy.

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Zielone światło do polskiego Krajowego Planu Odbudowy zdaje się właśnie zapalać. Jak sygnalizuje grupa komisarzy KE, najnowsza propozycja zmian w ustawach dotyczących sądownictwa może zostać uznana jako spełnianie kamieni milowych, co umożliwiłoby wypłatę środków z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski (łącznie do 2026 r. to ok. 35,4 mld euro).

Pierwsze płatności, jak wynika z nieoficjalnych jeszcze doniesień, mogły popłynąć do nas już w I kwartale 2023 r. Nie wiadomo, o jakie kwoty dokładnie chodzi, to zależy od wniosków o płatność składanych przez polski rząd. Wiceminister finansów Artur Soboń mówił ostatnio, że pierwszy wniosek będzie opiewał na 4,2 mld euro.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Fundusze europejskie
Fundusze Europejskie w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Fundusze europejskie
Polska przeciwna demontażowi polityki regionalnej. Ma poparcie europejskich regionów