Wielkość gotówki w obiegu w Rosji wieczorem 23 czerwca wzrosła o 105,3 mld rubli w ujęciu dziennym. Wynika to z wyliczeń gazety "RBK" opartych na statystykach banku centralnego. Wcześniej największe zapotrzebowanie na gotówkę odnotowano w dniach 22-23 września 2022 r. po ogłoszeniu przez Kreml mobilizacji, kiedy to liczba pieniędzy w obiegu skoczyła o 132,1 mld i 114,2 mld rubli odpowiednio.
Dane Banku Rosji obejmują całą gotówkę wprowadzoną do obiegu za pośrednictwem kas bankowych i bankomatów. Wskaźnik ten jest jednak zbliżony do ilości gotówki wycofywanej przez ludność i przedsiębiorstwa: banki zapełniają kasy zgodnie z zapotrzebowaniem klientów. Jak wyjaśnili RBK eksperci, dane z 23 czerwca uwzględniają popyt na gotówkę w weekend 24 i 25 czerwca.
Czytaj więcej
Według brytyjskich źródeł bezpieczeństwa, rosyjskie służby wywiadowcze groziły rodzinom przywódców Grupy Wagnera, zanim Jewgienij Prigożyn odwołał marsz na Moskwę.
Wicepremier Andriej Biełousow, który jeszcze w piętek zapewniał, że kolejek przed bankomatami nie ma, teraz przyznaje, że 24 czerwca w obwodach woroneskim, rostowskim, lipeckim, a także w największych miastach, popyt na gotówkę był o 70-80 proc. wyższy niż zwykle. W 15 regionach popyt na gotówkę był o 30 proc. wyższy niż zwykle.
Rosjanie rzucili się wybierać swoje pieniądze po tym, jak do publicznej wiadomości trafiły informacje, że szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił rozpoczęcie „marszu sprawiedliwości” na Moskwę i ostrzegł, że 25 tysięcy najemników „załatwi sprawę”. Wieczorem najemnicy Wagnera zajęli kwaterę główną Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem. Władimir Putin nazwał to zbrojną rebelią. Przeciwko Jewgienijowi Prigożynowi wszczęto postępowanie karne.